Spacerownik. Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczna Warszawa

Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej
Wydawnictwo: Agora SA
mirari_7

Gdy go otwarto 60 lat temu był najwyższym budynkiem w stolicy i w całej Polsce. Od tamtej pory nic się w tej kwestii nie zmieniło. Żaden powojenny budynek w Polsce nie był świadkiem tylu ważnych wydarzeń. W 1955 r. przed Pałacem Kultury i Nauki defilowała lewicowa młodzież, która z różnych stron świata zjechała do Warszawy na swój festiwal. Rok później w tym samym miejscu nieprzebrane tłumy...

Żaden powojenny budynek w Polsce nie był świadkiem tylu ważnych wydarzeń. W 1955 r. przed Pałacem Kultury i Nauki defilowała lewicowa młodzież, która z różnych stron świata zjechała do Warszawy na swój festiwal. Rok później w tym samym miejscu nieprzebrane tłumy wiwatowały na cześć nowego przywódcy Władysława Gomułki i zapowiadanej przez niego politycznej odwilży.

Pałac Kultury i Nauki to również obiekt wywołujący największe emocje – od podziwu po niechęć i żądanie rozbiórki. Wielu ludziom, zwłaszcza starszego pokolenia, wciąż kojarzy się z czasami stalinowskimi.

Ale dziś, gdy otaczają go coraz to nowsze komercyjne drapacze chmur, PKiN staje się jednym z nich. Jakże jednak innym od pozostałych, wyróżniającym się architekturą, solidnym wykonaniem i niezwykłymi wnętrzami projektowanymi przez plejadę wybitnych polskich architektów i artystów.

W książce proponujemy spacer po Pałacu Kultury i Nauki oraz po tych najbardziej spektakularnych, wybranych obiektach noszących w sobie piętno realizmu socjalistycznego.

źródło opisu: wydawnictwoagora.pl

źródło okładki: wydawnictwoagora.pl

Vemona | 2018-06-09
Na półkach: Przeczytane, Mam, Proza polska
Przeczytana: 08 czerwca 2018

To specyficzna książka, moim zdaniem odpowiednia dla miłośników opisywanego gmachu, gdyż jeśli ktoś go nie lubi i uważa, że należałoby go zburzyć, to absolutnie do niego nie trafi.
Ja jestem miłośniczką Pałacu, znam go od dziecka, bywałam w teatrach i kinach, zwiedzałam Muzeum Techniki, odwiedzałam Pałac Młodzieży, uwielbiałam wjeżdżać na taras widokowy - więc dla mnie opowieść o powstaniu gmachu, o ludziach, którzy go projektowali i upiększali, o autorach rzeźb i projektów wnętrz, to opowieść o czymś ważnym, opowieść przyjemna.
Ksiązka zachwyca szczegółowością, opisem detali, na które nawet bywając wewnątrz, można nie zwrócić uwagi, łatwo przeoczyć. Ileż tu szczegółów o kolumnach, stiukach, kasetonach, o odpowiednio układanych marmurowych podłogach, o fantastycznych żyrandolach, o tym, jak powstawały rzeźby zdobiące Pałac, o tym, co się mieściło w poszczególnych salach i jak wyglądało wówczas, kiedy powstało. Fascynujące.
Opowiada też o miejscu, czyli o tej części miasta, w...