Jak mój dziadek zaskoczył Hitlera

Wydawnictwo: Novae Res
literatura faktu
tzaorski

Jak mój dziadek zaskoczył Hitlera opisuje unikalne i fascynujące wspomnienia wydarzeń z dramatycznej historii Polski XX wieku. Pośród wielu pasjonujących wątków w książce pojawiają się obszerne fragmenty na temat życia Józefa Kiszkurno – dziadka autorki – wielokrotnego mistrza świata w strzelaniu do rzutków. „Mistrz” jedną ze swoich wielkich nagród zdobył w czasie olimpiady w Berlinie w 1936 roku, a inkrustowaną bursztynami paterę z podpisem „od Fuhrera” wykorzystywał później w czasie wojny jako bilet wstępu do obozów koncentracyjnych, gdzie chodził z łapówkami Armii Krajowej, aby ratować życie więźniów.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2012

źródło okładki: www.zaczytani.pl

Ewa K | 2012-08-12
Na półkach: Sprzedam
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

W 1936 roku odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Berlinie. Pierwszy raz nakręcano to wielkie, sportowe wydarzenie, by potem transmitować je rodakom w niemieckiej telewizji. Olimpiada ta przeszła jednak do historii z zupełnie innego powodu. Bohaterem zawodów lekkoatletycznych stał się czarnoskóry Jesse Owens, który zdobył 4 złote medale olimpijskie. Wbrew zapowiedziom złagodzenia polityki rasistowskiej przez wzgląd na trwające igrzyska, Adolf Hitler nie podał ręki temu medaliście. By uniknąć konfrontacji z (w jego mniemaniu) reprezentantem podludzi, wyjechał ze stadionu przed dekoracją Owensa.

Tak się składa, że na berlińskie igrzyska pojechał również Polak. Józef Kiszkurno reprezentował nasz kraj na strzelnicy w Wannesee pod Berlinem. Największą nadzieją na medal w tej dyscyplinie był dla Hitlera jego rodak Schӧbel. To dla niego kanclerz przewidział hojne wynagrodzenie za zwycięstwo. Jakież było zaskoczenie führera, kiedy jadąc na ceremonię wręczenia olimpijskiego medalu,...

AlterBob | 2013-01-28
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: styczeń 2013

Szczerze mówiąc liczyłem na coś więcej, a przynajmniej na więcej historii z życia Józefa Kiszkurno, postaci arcyciekawej, a na pewno niezbyt dorze znanej ogółowi. Kiszkurno, dziadek autorki, był trzykorotnym mistrzem świata w strzelaniu do rzutków, olimpijczykiem i znanym myśliwym. Wystrzelał m.in. złoty medal na mistrzostwach świata organizowanych w Berlinie w 1936 roku, odbywających się równolegle z niesławną Olimpiadą berlińską. Niestety większość książki zajmują wspomnienia autorki, jak dla mnie odrobinę zbyt egzaltowane, w których to wspomnieniach skupia się głównie na swojej osobie. Pierwsza część książki koncentrująca się na czasach przedwojennych, przywołująca wspomnienia ziemniańskeigo życia oraz kariery strzeleckiej dziadka jest dużo ciekawsza. Niestety w drugiej części, w której autorka skupia się na losach powojennych rodziny, a mam wrażenie głównie na własnej osobie, rozczarowuje.

Karolina | 2013-12-03
Na półkach: 2013