Zaginione wrota

Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Cykl: Mither Mages (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Lost Gate
Ag2S

Autor kultowej „Gry Endera” przedstawia nowego młodego bohatera, którego moc może otworzyć wrota do innego świata… Dan North wychowuje się w wielkim starym domu zamieszkałym przez tuziny kuzynów, ciotek i wujków, nad którymi władzę sprawuje jego ojciec. Gniazdo rodzinne Northów znajduje się na odludziu w górach zachodniej Wirginii, daleko od miasta, daleko od szkół, daleko od innych ludzi....

Dan North wychowuje się w wielkim starym domu zamieszkałym przez tuziny kuzynów, ciotek i wujków, nad którymi władzę sprawuje jego ojciec. Gniazdo rodzinne Northów znajduje się na odludziu w górach zachodniej Wirginii, daleko od miasta, daleko od szkół, daleko od innych ludzi. Mieści się w nim sekretna biblioteka, a w niej książki napisane w tajemniczym języku – od chłopca i jego kuzynów oczekuje się, by biegle go opanowali. Danny od małego dostrzega, że nie jest taki jak reszta jego rodziny. W czasie gdy kuzyni uczą się powoływać do życia leśne duszki, golemy, trolle, wilkołaki, i inne podobne cuda, Danny martwi się, że sam nigdy nie odkryje w sobie żadnego talentu… Rodzina Northów to klan magów przebywający na wygnaniu w naszym świecie. Żyją oni w stanie kruchego rozejmu z innymi klanami, do czasu gdy narodziny Dana rozniecają na nowo płomień wojny. Danny jest bowiem pierwszym od tysiąca lat magiem wrót, które bronią rodzinie Northów i jej wrogom dostępu do wspólnej ojczyzny, świata Westil. Niestety chłopiec nie zdaje sobie sprawy z wielu spraw. A to może doprowadzić Northów do katastrofy…

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
helmans książek: 286

Tańczący z bogami

Przepis na udaną publikację jest prosty. Wystarczy do kilkorga wyjętych spod prawa młodzieńców dodać wstrząsające relacje z rodzicami oraz krztynę zagadkowości. Całość mieszamy w nieustannym rozgardiaszu, od czasu do czasu dosypując garść zwrotów akcji. Wszystko należy zagotować w dobrej mieszance fabularnej. Po upływie połowy czasu, wywar posypujemy szczyptą gorącego i gwałtownego romansu. Dekorujemy zwiewnym językiem. Ważne! Nie dodajemy stagnacji oraz monotonii! Gotowy twór oddajemy w ręce odbiorców. Czas na konsumpcję „Zaginionych Wrót”...

Orson Scott Card - uznany pisarz literatury science-fiction oraz fantasy - powraca, aby po raz kolejny zadowolić swoich czytelników. Najnowsza książka autora opowiada historię dwóch równoległych światów - Ziemi oraz planety Westil. Tę pierwszą reprezentuje nastoletni psotnik imieniem Danny. Wychowuje się w prastarej rodzinie, od której nie może oczekiwać miłości, współczucia czy chociażby najmniejszych oznak sympatii. Brak umiejętności magicznych sprowadził na niego rozdrażnienie i gniew klanu, odciskając na nim piętno samotnika. Westil jest bliźniaczą planetą, a wątkiem fabularnym osnutym wokół niej jest opowieść chłopca, który pojawił się na świecie w dziwnych i tajemniczych okolicznościach. Czytelnik razem z nim odkrywa jego przeszłość oraz śledzi losy, które są pełne intryg, spisków i politycznych matactw. Oba światy uważają się za zaginione, lecz ich mieszkańcy wciąż mają nadzieję na ponowne zjednoczenie. Prawdziwa zabawa rozpoczyna się w momencie, w którym Danny odkrywa, że tylko on może zunifikować dwie odrębne obczyzny poprzez otwarcie „Wielkich Wrót”.

Mogłoby się wydawać, że nonszalancki i zadufany w sobie nastolatek jest postacią, która nie zyska sympatii i szacunku odbiorcy. Okres dojrzewania nie jest bowiem momentem, w którym grzeczność i wzniosłe postawy społeczne wysuwają się na piedestał systemu wartości. Orson Scott Card udowodnił jednak, że poprzez zadziorność, besserwisserstwo oraz grubiańskie igraszki można dojść do czegoś sympatycznego i urzekającego. Czytając książkę, ma się wrażenie, że powróciliśmy do czasów psot i figli, które były nieodłącznym elementem naszego dziecięcego życia. Powieść wywołuje nostalgię za czasami, które przeminęły bezpowrotnie i były okresem beztroski oraz nieustannej zabawy. Nawołuje do przemyślenia swojego życia i dodaniu mu kolorystycznej dziecinady, która powinna gościć w nim dłużej. Nie ważne, czy mamy dwadzieścia, czterdzieści czy siedemdziesiąt lat.

Autor powiązał dzieje rodzin magicznych z archaicznym czasem ludzkości. Chociaż akcja dzieje się we współczesnym okresie, to korzenie każdej familii sięgają czasów starożytnych. Mitologia grecka, rzymska, słowiańska oraz skandynawska są istotnymi elementami książki, pisarz w sposób ciekawy i oryginalny wspomina losy największych mitologicznych bogów. Nie kończą się one w sposób, jaki znamy z podręczników akademickich, Card rzuca nowe światło na ich zwieńczenie. Elementy, które wydawały się naiwne, są wytłumaczone w sposób, którego czytelnik się nie spodziewa.

Wrota symbolizują rytuał przejścia, charakterystyczny dla momentu narodzin, śmierci oraz wewnętrznej przemiany. Przemijanie dzieciństwa na rzecz dorosłości jest bezwzględnym, lecz potrzebnym etapem życia. Danny doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dorosłość zaatakuje w najmniej spodziewanym momencie, „skażając” organizm odpowiedzialnością za własne czyny oraz samodzielnie podejmowane decyzje.

I tym razem Orson Scott Card udowodnił swój geniusz, przedkładając go do publicznej degustacji. Każdy bowiem może zakosztować smakowitego wywaru, który zagościł w książkowym menu pod pozycją „Zaginione Wrota”. Mistrzowsko przyprawione, stanowią idealną harmonię literackiego smaku. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wszystkim bon appétit!

Damian Hejmanowski

Temptation | 2019-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Zawiodłam się, po autorze genialnej "Gry Endera" spodziewałam się czegoś o wiele lepszego.
Książka opowiada o losach chłopca, który musi uciekać od swojej rodziny, ze względu na swój magiczny dar, magię wrót. Sam pomysł na charakter magii i historię bogów jest ciekawy, ale potencjał ten nie został wykorzystany.
Największą wadą tej książki jest sam główny bohater - irytujący dzieciak, którego żarty wcale nie śmieszą, a zachowanie często denerwuje. Pozostali bohaterowie przedstawieni są zbyt płytko, tak że nie udało mi się wczuć w ich emocje i problemy, nie dało się nikogo polubić. Książka nie wciągnęła mnie do swego świata, a tego przede wszystkim oczekuję od tego typu literatury.
Podejrzewam, że jakby "Zaginione wrota" napisał ją ktoś inny, ogólna ocena tej książki byłaby co najmniej gwiazdkę niższa.
Mam wrażenie, że lektura spodobałaby się młodszym czytelnikom, innym nie polecam.

mszymonek | 2019-04-01

Warto przeczytać

Jot__23 | 2018-10-18
Przeczytana: 01 października 2018

“Zaginione Wrota” Orson’a Scot’a Card’a nie zachwyciły mnie. Ogólnie konwencja przeskakiwania przez wrota bogów, idea klanów, odrębne światy - planety, nie porywają mnie. Być może jest to skutek wcześniejszego kontaktu z podobną konwencją w filmie Thor nakręconym na podstawie komiksów Marvel’a, która również do mnie nie przemawia. Nie będę czytał więcej książek z tego cyklu już sam fakt, że dociągnąłem do końca I tomu był z mojej strony wystarczającym limitem kredytu zaufania dla autora Gry Endera.

maj_ka | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Audiobook

nan1989 | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Pomijając tą całą magię, to Card stworzył całkiem niezła powieść o dorastaniu i ogólnych problemach wieku dojrzewania.

mika | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

Stwierdzam jednoznacznie, że Orson Scott Card mógłby pisać nawet o grabieniu liści, a i tak czytałabym to, z wypiekami na twarzy.
Niby miała być to młodzieżowa fantasy, ale oprócz tego, że głównym bohaterem był Danny North, nastolatek z rodziny nordyckich bogów, całość była jak najbardziej dla dorosłych. Myślę, że w każdym wieku można czytać tę książkę bez problemu (może poza przedszkolakami i dziećmi z podstawówki).
A Danny... ach ten Danny, to niesamowicie dowcipny, inteligentny i psotny Ojciec Wrót, który początkowo nie wykazywał żadnych magicznych zdolności, czym wprawiał swoją rodzinę w konsternację. Sam myślał, że jest drekką, pozbawionym zdolności dzieckiem dwójki potężnych magów. Ale kiedy prawda wyszła na jaw i jego życie zawisło na cienkim włosku, podjął walkę o przetrwanie i wypełnienie tego, do czego został przeznaczony, stworzenia Wielkich Wrót między Ziemią a Westilem, które Złodziej Wrót pochłonął wieki temu.
Gorąco polecam wszystkim :D

wiixxi | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Poszłam do biblioteki i wzięłam książkę, że tak powiem 'na ślepo'. Aczkolwiek nie zawiodłam się. Idealna lektura dla młodzieży.Książka posiada ciekawych bohaterów oraz zabawne dialogi. Jak najbardziej polecam 😊
+kraszuję Danny'ego XD

Sebastian | 2017-06-30

dobre, napisane z typowym dla Carda rozmachem. fajne jak zawsze pomysły. czysta przyjemność.

krasnylud | 2016-12-26
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Porządna, ciekawa, dobry kawałek fantastyki. Oczywiście nie idealny, a niektórzy bohaterowie są nieco irytujący (a jeśli chodzi o "Marion i Leslie" to ze strony autora to po prostu dick move), ale i tak polecam

Trefny | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

To, że książka mi się podobała można wydedukować po ocenie. 10 gwiazdek oznacza Arcydzieło. Arcydzieło to coś w czym wszystkie składniki są idealnie odmierzone. Dla kogoś arcydziełem może być film, komiks, budowla, utwór muzyczny... Dla mnie takim genialnym dziełem jest ta książka. Dlaczego? Ta jedna z najnowszych książek Carda nie wyróżnia się ani bohaterami, ani pięknym językiem, ani przekazem moralnym, ani "tym czymś", co mają w sobie książki potocznie uznawane za arcydzieła. Card to nie drugi Dostojewski, Cristie, czy Bułhakow. Ma własny styl. Styl, który jest uznawany za jeden z najbardziej oryginalny w dziejach sci-fi. Jeśli spojrzymy na twórczość Carda raczej zauważymy "Grę Endera", czy "Alvina Stwórcę". Nikt nie zwróci uwagę na tą książkę.
A szkoda.
Dan syn dwójki najpotężniejszych magów/bogów jest bezużyteczny. NIe umie ani rozkazywać zwierzętom, ani żywiołom. Nie umie wysłać swojego ja poza siebie. Nielubiany i odrzucany przez wszystkich odkrywa straszliwą tajemnicę....