Zaginione wrota

Okładka książki Zaginione wrota Orson Scott Card Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zaginione wrota
Orson Scott Card Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Mither Mages (tom 1) fantasy, science fiction
Mither Mages (tom 1)
Tomasz Wilusz

Tańczący z bogami

Całkiem smaczny początek, ciekawy świat, chcę zobaczyć co będzie dalej

Całkiem smaczny początek, ciekawy świat, chcę zobaczyć co będzie dalej

Fantasy... „prosta w obsłudze”, bo Magia wszystko usprawiedliwia. Card, jednak wychodzi obronną ręką z tej historii.
Dwa światy równoległe - Westil i Ziemia współczesna, kiedyś połączone tunelem czasoprzestrzennym. I... Magowie oczywiście, a jest ich multum, a jeden ciekawszy od drugiego, choć zupełnie po macoszemu potraktowani przez fabułę. Na Ziemi Klany, przez wieki ludzie uważają ich za bogów – groźnych, ale zmyślonych. A oni istnieją, choć boskość ich została ograniczona przez Złodzieja Wrót. Żyją nie rzucając się w oczy, w pogardzie mają ludzi i Niemagów. W ogóle są wredni, podstępni i bez zasad. Fabuła w swojej istocie doskonała. Na Ziemi rodzi się Danny i w wieku 13. lat zdaje sobie sprawę, że jest Magiem Wrót. Na Westilu jego, 1400. letni odpowiednik - Klucha. I tutaj Card miesza... Danny to „prawdziwy” 13. latek, z jednej strony niezwykle inteligentny, potężny mag, z drugiej nieudaczny bachor. Jego dziecięce przygody drażnią, ich skrajna infantylność razi – choć przez fabułę jest logicznie wytłumaczona – bo Mag Wrót to psotnik i figlarz z natury. I to byłoby do zaakceptowania, gdyby Danny nie przyznawał co chwilę, że „jest palantem”. Ta samokrytyka niczego nie zmienia w jego postępowaniu, albo niewiele. Klucha natomiast to „prawdziwy” Mag, historia dziejąca się na Westilu jest ciekawa, mroczna i logicznie napisana. Postaci drugoplanowe wyraziste.. Jak na cykl trzyczęściowy zapowiada się doskonale, jeżeli Danny wydorośleje wreszcie...

Jest to takie typowe nastolatkowe fantasy o magii. Przez tematykę bardzo mi przypomina Percy Jacksona. Całkiem przyjemne i lekkie oraz rysuje może nie wyszukany, ale ciekawy system magii.

Pierwsza książka tego autora poza serią świata Endera, która wpadła do mojej ręki w bibliotece. Brak w niej aż tak oryginalnej koncepcji w porównaniu do tamtej serii, jeśli jednak podejdziemy do niej bez wysokich wymagań - czyta się przyjemnie.

Nadmierna naiwność niektórych sytuacji kłuje w oczy. Prawdopodobnie skierowana głównie do młodzieży, jednak śledzenie kroków i przeskoków bohaterów może wciągnąć z pewnością niejednego dorosłego.

Pomysłowe i solidnie przemyślane uniwersum świata fantasy, z wtórnym co prawda, ale wciąż pociągającym pomysłem pochodzącym z serialu „Gwiezdne Wrota”.
Niezłe czytadło. Trzymające w napięciu, bez gubienia uwagi czytelnika.
Pierwszy tom nie zamyka wszystkich tematów, ale przynajmniej coś zamyka i od biedy stanowi pewną całość.
Podobało mi się to czytadło i zabiorę się zaraz za drugi tom. Zobaczymy, czy autor czegoś w nim nie popsuje.
Typowe dla tego autora kreowanie bohaterów, wśród których trudno znaleźć postaci jednoznacznie negatywne moralnie.
Najgorzej wypada środowisko rodzinne głównego bohatera, włącznie z jego rodzicami i krewnymi, choć „dobry adwokat” znalazłby działania samoobronne klanu przed zniszczeniem wojną.

Niezłe czytadło. Trzymające w napięciu, bez gubienia uwagi czytelnika.
Podobało mi się to czytadło i zabiorę się zaraz...

To jest niestety po prostu słabe. Aż nie chce się wierzyć, że autor Gry Endera czy cyklu o Alvinie to napisał. To jest trochę jak praca na zaliczenie. Pełne to jest zdumiewających zbiegów okoliczności, a największy to: Danny nie ma od kogo się uczyć więc nagle pojawia się ktoś od kogo uczyć się może. Brak tu fabuły, jakichkolwiek zwrotów akcji, bardziej przypomina to jakiś dziennik. Ot poszedł tam, zrobił to, spotkał na szczęście tego i razem zrobili tamto.
Po drugą część na pewno nie sięgnę.

Zawiodłam się, po autorze genialnej "Gry Endera" spodziewałam się czegoś o wiele lepszego.
Książka opowiada o losach chłopca, który musi uciekać od swojej rodziny, ze względu na swój magiczny dar, magię wrót. Sam pomysł na charakter magii i historię bogów jest ciekawy, ale potencjał ten nie został wykorzystany.
Największą wadą tej książki jest sam główny bohater - irytujący dzieciak, którego żarty wcale nie śmieszą, a zachowanie często denerwuje. Pozostali bohaterowie przedstawieni są zbyt płytko, tak że nie udało mi się wczuć w ich emocje i problemy, nie dało się nikogo polubić. Książka nie wciągnęła mnie do swego świata, a tego przede wszystkim oczekuję od tego typu literatury.
Podejrzewam, że jakby "Zaginione wrota" napisał ją ktoś inny, ogólna ocena tej książki byłaby co najmniej gwiazdkę niższa.
Mam wrażenie, że lektura spodobałaby się młodszym czytelnikom, innym nie polecam.

Największą wadą tej książki jest sam główny bohater -...

jak dla mnie wybitna!

jak dla mnie wybitna!

Warto przeczytać

Warto przeczytać

“Zaginione Wrota” Orson’a Scot’a Card’a nie zachwyciły mnie. Ogólnie konwencja przeskakiwania przez wrota bogów, idea klanów, odrębne światy - planety, nie porywają mnie. Być może jest to skutek wcześniejszego kontaktu z podobną konwencją w filmie Thor nakręconym na podstawie komiksów Marvel’a, która również do mnie nie przemawia. Nie będę czytał więcej książek z tego cyklu już sam fakt, że dociągnąłem do końca I tomu był z mojej strony wystarczającym limitem kredytu zaufania dla autora Gry Endera.