Okładka książki Polska Piastów

Polska Piastów

Autor:
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
historia
typ
papier
7,34 (901 ocen i 55 opinii)

Opis książki

Polska Piastów - pierwsza część znanego cyklu esejów historycznych Pawła Jasienicy, to - według słów samego autora - swobodne literackie opowiadanie o dziejach Polski w okresie formowania się jej państwowości. Oglądamy tu losy kraju i narodu, który rządzony przez przedstawicieli jednego rodu królewskiego zdobywa sobie poczesne miejsce na mapie Europy.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Degamisz | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Chociaż książka ta zaliczana jest i taktowana jako esej historyczny – czy też jego zbiór – to czytało mi się to jak najlepszą fabułę. Jasienica odwalił kawał porządnej, niezwykle rzetelnej roboty, imponuje wiedzą, przygotowaniem, znajomością tematu, a jego książka to swoista kopalnia wiedzy na temat średniowiecznej Polski. Autor bazuje zarówno na średniowiecznych kronikarzach (jak np. Gall Anonim, Wincenty Kadłubek, Jan Długosz, Janko z Czarnkowa, czy chociażby niemiecki Thietmar) ale też nawiązuje i odwołuje się do największych współczesnych znawców i autorytetów w dziedzinie historii.

Przemówił do mnie taki sposób opowiadania o historii, taki jaki można znaleźć w „Polsce Piastów”. Sam autor napisał, że nie rości sobie tę książką najmniejszych pretensji do godności dzieła naukowego, nie jest też ta książka podręcznikiem, a wręcz przeciwnie – chciał tylko pogawędzić o rzeczywistych ludziach i faktach naszej historii. Cóż, nie wiem czy to skromność autora czy też może nie...

Jest to cudowna, najlepsza, najpiękniejsza książka historyczna! Dzięki tej powieści - a także mojemu tacie, który mi najpierw o niej opowiedział:) pokochałam historię.

Czułam niesamowitą dumę, kiedy czytałam o tych władcach z dynastii Piastów - od Mieszka I do Kazimierza Wielkiego. Bo byli to władcy - każdy z nich, którym na sercu leżał los ich ojczyzny - Polski. Nie można ich w żaden sposób porównywać do późniejszych królów, nawet do Jagiellonów - bo tamci, w przeważającej większości ( zwłaszcza Wazowie!!) - mieli Koronę, a później Rzeczpospolitą za nic!

Najbardziej lubię biografię Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego i Władysława Łokietka! - zwłaszcza ten ostatni - to był wielki król!

Przy czym - ze wszystkich książąt i królów piastowskich - jako człowieka i jako władcę - najbardziej lubię i szanuję Przemysła II, czyli księcia i króla Wielkopolski! Uważam go za genialnego polityka - a w naszej historii wielcy politycy to rzadkość! Zawsze zastanawiałam się o czym rozmawiał,...

Marcin | 2013-08-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, historia

Jedna z najlepszych książek napisanych o polskich dziejach. Autor nie rościł sobie pretensji do stworzenia dzieła naukowego. Jest to zaledwie esej, swego rodzaju opowieść o dziejach Polski począwszy od Mieszka I (a nawet i czasów wcześniejszych) po epokę Kazimierza Wielkiego. Piastowie pokazani są jako władcy europejskiego formatu. Były wśród nich postaci wielkie (Bolesław Chrobry, Bolesław Krzywousty, Henryk Brodaty czy wspomniany już Kazimierz Wielki), zdarzali się też nikczemnicy, jak choćby Bolesław Rogatka, który sprzedał Marchii Brandenburskiej Ziemię Lubuską. Zdarzali się okrutnicy w rodzaju Konrada Mazowieckiego, Bolka I Srogiego i wielu innych. Sprawy to ogólnie znane przynajmniej starszemu pokoleniu czytelników. Pomimo pewnych braków (książkę przeczytałem nie wiem który już raz, a mimo to nie wydaje się by była tam wzmianka o "Dagome Iudex") i tez uznawanych niekiedy za ryzykowne, "Polskę Piastów" czyta się wyśmienicie, nieomal jednym tchem. Jest to prawdziwa literacka...

Paweł Jasienica, niezrównany historyk i eseista, z dającą się sugestywnie odczuwać, w trakcie całej lektury, swobodą w sposób arcyciekawy opowiada o wczesnej historii Polan, zaczątkach naszego państwa i pierwszej dynastii Piastów panującej do śmierci Kazimierza Wielkiego, czyli do roku 1370-tego.

Historyk omawia rozległy i potężny ród Piastów i jego dokonania ze szczególnym uwzględnieniem: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Bolesława Śmiałego, Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego, Władysława Wygnańca, Bolesława Kędzierzawego, Mieszka Starego, Kazimierza Sprawiedliwego, Władysława Łokietka oraz Kazimierza Wielkiego. Ponadto nie sposób jest wymienić wszystkich nawiązań Jasienicy do wprost niezliczonej rzeszy postaci różnej maści: książąt, duchownych, rycerzy, szlachty i to nie tylko polskiej, ponieważ Jasienica opisując losy Polski docieka także uwarunkowań głównie politycznych, ale także gospodarczych i społecznych w jej sąsiedztwie....

tivrusky | 2014-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2014, Audio
Przeczytana: 22 września 2014

W 1960 roku, światło dzienne ujrzała Polska Piastów Pawła Jasienicy. Dziś, bez względu na to, czy zarzucamy jej nienaukowe do sprawy podejście, czy też zachwycamy się jej płynnością i przystępnością, musimy uznać ją za dzieło kultowe.
Ale wróćmy do roku 1960. Polacy mają za sobą zabory, dwie wojny, dwa totalitaryzmy, z których drugi wciąż trwa w najlepsze, zakłamując nie tylko teraźniejszość, ale i przeszłość. Ponad półtora stulecia zamazywania, zniekształcania i zakłamywania dziejów, w których usilnie próbowano z nas wyrugować to język, to tradycję, to pamięć o dziejach. Nic więc dziwnego, że powstaje oddolne zapotrzebowanie, wręcz GŁÓD poznania rzetelnej wizji przeszłości. Nie tylko rzetelnej, ale i PRZYSTĘPNEJ, zrozumiałej dla całego społeczeństwa, nie tylko dla badaczy historii.

Paweł Jasienica w swojej Polsce Piastów idealnie wpisuje się w te okoliczności, trafia w dziesiątkę - można powiedzieć - o czym świadczyć może fakt, że jego dzieło znika z księgarń w zastraszającym...

mosadi | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

"Polskę Piastów" czyta się bardzo przyjemnie, Autor zadbał o to, aby z kilkusetletniego okresu naszej historii wydobyć spójną opowieść, skupioną na dziejach dynastii Piastów. Książka nie jest, jak sam Autor przyznaje, dziełem naukowym, raczej literackim opracowaniem parahistorycznym i tak należy to czytać. Wiele z informacji zostało zdezaktualizowanych, z wieloma tezami czy dywagacjami Autora, trudno nie polemizować.
Jednak oceniam wysoko- trudno dziś o podobne dzieła, a Jasienicę czyta się świetnie. Polecam.

PABLOPAN | 2012-02-08

Trochę się zawiodłem. Owszem, nie czyta się źle, ale wielu znajomych mówiło mi, że Jasienica przedstawia historię niczym powieść sensacyjną, że jest to książka którą trzeba przeczytać. Owszem, opowiada ciekawie, czyta się w miarę lekko, ale denerwowały mnie (nad)interpretacje autora.

Stroeheim | 2010-07-31
Przeczytana: 1992 rok

Odtrutka na kiepskie książki historyczne, pomoc dla wszystkich przekonanych iż historia jest nudna - Jasienica pisał w taki sposób, w jaki pisują obecnie 'rozrywani' historycy' z importu. 40 lat wcześniej.

deChavannes | 2010-09-19

Niesamowita podróż przez Rzeczpospolitą pierwszych Piastów, wzloty i upadki początków naszego państwa. Przeczytana jednym tchem, przystępny, rzeczowy język, czysta przyjemność zawarta w 400 stronach. Dla każdego, kto chce poczuć powiew powietrza z nad Wisły z X wieku.

Renax | 2012-11-20
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2011
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Dzieło Pawła Jasienicy jest nie tylko książką historyczną, ale przede wszystkim to barwna, pełna nieprzeciętnych postaci opowieść o dawnych dziejach Polski. Owszem, można dyskutować z tezami postawionymi przez historyka, ale na pewno książka skłania do samodzielnych badań historycznych i przybliża nam dawne dzieje.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Irving
    73. rocznica
    urodzin
    Na tym sprośnym świecie [...] jest się czyjąś żoną albo czyjąś dziwką - albo na najlepszej drodze do stania się jedną czy drugą. A jeśli nie pasujesz do żadnej z tych kategorii, dają ci do zrozumienia, że coś jest z tobą nie w porządku
  • Peter Straub
    72. rocznica
    urodzin
    […] nigdy nie można być zbyt szczupłym ani zbyt bogatym.
  • Dorota Wellman
    54. rocznica
    urodzin
    Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową... pokaż więcej
  • Marek Nowakowski
    80. rocznica
    urodzin
    Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest twoje. Można je połączyć z cudzym, ale nie rezygnując z siebie. Bo wtedy, gdy przestaje się być sobą, gdy chce się być tylko tym, co pragną widzieć w nas inni, najłatwiej jest przegrać.
  • Piotr Sztompka
    71. rocznica
  • Szolem Alejchem
    130. rocznica
    urodzin
    Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
  • Maria Józefacka
    73. rocznica
    urodzin
    Warto żyć, jeśli przez każdego z nas wpadnie promień słońca w mroki niepogody.
  • Murray Newton Rothbard
    89. rocznica
  • Philip K. Dick
    33. rocznica
    śmierci
    Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
  • Jarosław Iwaszkiewicz
    35. rocznica
    śmierci
    A potem przyjdzie śmierć: wszystko rozwiązując niczego nie wyjaśni. Odejdziemy tak, jakeśmy żyli: osobno. Świat nasz własny i jedyny musi nam wystarczyć do śmierci i po śmierci. Byle tylko nie zgłębiać tej myśli do końca, byle tylko nie przemyśleć tego fizycznie. Obumieranie rąk, mącenie się myśli,... pokaż więcej
  • David Herbert Lawrence
    85. rocznica
    śmierci
    Mężczyzna może swoim ciałem być dla kobiety żywym kluczem do całego świata.
  • Horace Walpole
    218. rocznica