Okładka książki Polska Piastów

Polska Piastów

Autor:
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
historia
typ
papier
7,32 (827 ocen i 48 opinii)

Opis książki

Polska Piastów - pierwsza część znanego cyklu esejów historycznych Pawła Jasienicy, to - według słów samego autora - swobodne literackie opowiadanie o dziejach Polski w okresie formowania się jej państwowości. Oglądamy tu losy kraju i narodu, który rządzony przez przedstawicieli jednego rodu królewskiego zdobywa sobie poczesne miejsce na mapie Europy.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
książek: 1969

Jest to cudowna, najlepsza, najpiękniejsza książka historyczna! Dzięki tej powieści - a także mojemu tacie, który mi najpierw o niej opowiedział:) pokochałam historię.

Czułam niesamowitą dumę, kiedy czytałam o tych władcach z dynastii Piastów - od Mieszka I do Kazimierza Wielkiego. Bo byli to władcy - każdy z nich, którym na sercu leżał los ich ojczyzny - Polski. Nie można ich w żaden sposób porównywać do późniejszych królów, nawet do Jagiellonów - bo tamci, w przeważającej większości ( zwłaszcza Wazowie!!) - mieli Koronę, a później Rzeczpospolitą za nic!

Najbardziej lubię biografię Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego i Władysława Łokietka! - zwłaszcza ten ostatni - to był wielki król!

Przy czym - ze wszystkich książąt i królów piastowskich - jako człowieka i jako władcę - najbardziej lubię i szanuję Przemysła II, czyli księcia i króla Wielkopolski! Uważam go za genialnego polityka - a w naszej historii wielcy politycy to rzadkość! Zawsze zastanawiałam się o czym rozmawiał, kie...

Paweł Jasienica, niezrównany historyk i eseista, z dającą się sugestywnie odczuwać, w trakcie całej lektury, swobodą w sposób arcyciekawy opowiada o wczesnej historii Polan, zaczątkach naszego państwa i pierwszej dynastii Piastów panującej do śmierci Kazimierza Wielkiego, czyli do roku 1370-tego.

Historyk omawia rozległy i potężny ród Piastów i jego dokonania ze szczególnym uwzględnieniem: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Bolesława Śmiałego, Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego, Władysława Wygnańca, Bolesława Kędzierzawego, Mieszka Starego, Kazimierza Sprawiedliwego, Władysława Łokietka oraz Kazimierza Wielkiego. Ponadto nie sposób jest wymienić wszystkich nawiązań Jasienicy do wprost niezliczonej rzeszy postaci różnej maści: książąt, duchownych, rycerzy, szlachty i to nie tylko polskiej, ponieważ Jasienica opisując losy Polski docieka także uwarunkowań głównie politycznych, ale także gospodarczych i społecznych w jej sąsiedztwie. Pojawiają si...

Marcin | 2013-08-31
Na półkach: historia, Ulubione, Przeczytane

Jedna z najlepszych książek napisanych o polskich dziejach. Autor nie rościł sobie pretensji do stworzenia dzieła naukowego. Jest to zaledwie esej, swego rodzaju opowieść o dziejach Polski począwszy od Mieszka I (a nawet i czasów wcześniejszych) po epokę Kazimierza Wielkiego. Piastowie pokazani są jako władcy europejskiego formatu. Były wśród nich postaci wielkie (Bolesław Chrobry, Bolesław Krzywousty, Henryk Brodaty czy wspomniany już Kazimierz Wielki), zdarzali się też nikczemnicy, jak choćby Bolesław Rogatka, który sprzedał Marchii Brandenburskiej Ziemię Lubuską. Zdarzali się okrutnicy w rodzaju Konrada Mazowieckiego, Bolka I Srogiego i wielu innych. Sprawy to ogólnie znane przynajmniej starszemu pokoleniu czytelników. Pomimo pewnych braków (książkę przeczytałem nie wiem który już raz, a mimo to nie wydaje się by była tam wzmianka o "Dagome Iudex") i tez uznawanych niekiedy za ryzykowne, "Polskę Piastów" czyta się wyśmienicie, nieomal jednym tchem. Jest to prawdziwa literacka uczta...

tivrusky | 2014-09-22
Na półkach: Audio, 2014, Przeczytane
Przeczytana: 22 września 2014

W 1960 roku, światło dzienne ujrzała Polska Piastów Pawła Jasienicy. Dziś, bez względu na to, czy zarzucamy jej nienaukowe do sprawy podejście, czy też zachwycamy się jej płynnością i przystępnością, musimy uznać ją za dzieło kultowe.
Ale wróćmy do roku 1960. Polacy mają za sobą zabory, dwie wojny, dwa totalitaryzmy, z których drugi wciąż trwa w najlepsze, zakłamując nie tylko teraźniejszość, ale i przeszłość. Ponad półtora stulecia zamazywania, zniekształcania i zakłamywania dziejów, w których usilnie próbowano z nas wyrugować to język, to tradycję, to pamięć o dziejach. Nic więc dziwnego, że powstaje oddolne zapotrzebowanie, wręcz GŁÓD poznania rzetelnej wizji przeszłości. Nie tylko rzetelnej, ale i PRZYSTĘPNEJ, zrozumiałej dla całego społeczeństwa, nie tylko dla badaczy historii.

Paweł Jasienica w swojej Polsce Piastów idealnie wpisuje się w te okoliczności, trafia w dziesiątkę - można powiedzieć - o czym świadczyć może fakt, że jego dzieło znika z księgarń w zastraszającym tempie...

PABLOPAN | 2012-02-08

Trochę się zawiodłem. Owszem, nie czyta się źle, ale wielu znajomych mówiło mi, że Jasienica przedstawia historię niczym powieść sensacyjną, że jest to książka którą trzeba przeczytać. Owszem, opowiada ciekawie, czyta się w miarę lekko, ale denerwowały mnie (nad)interpretacje autora.

mosadi | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

"Polskę Piastów" czyta się bardzo przyjemnie, Autor zadbał o to, aby z kilkusetletniego okresu naszej historii wydobyć spójną opowieść, skupioną na dziejach dynastii Piastów. Książka nie jest, jak sam Autor przyznaje, dziełem naukowym, raczej literackim opracowaniem parahistorycznym i tak należy to czytać. Wiele z informacji mniej zostało zdezaktualizowanych, z wieloma tezami czy dywagacjami Autora, trudno nie polemizować.
Jednak oceniam wysoko- trudno dziś o podobne dzieła, a Jasienicę czyta się świetnie. Polecam.

Stroeheim | 2010-07-31
Przeczytana: 1992 rok

Odtrutka na kiepskie książki historyczne, pomoc dla wszystkich przekonanych iż historia jest nudna - Jasienica pisał w taki sposób, w jaki pisują obecnie 'rozrywani' historycy' z importu. 40 lat wcześniej.

deChavannes | 2010-09-19

Niesamowita podróż przez Rzeczpospolitą pierwszych Piastów, wzloty i upadki początków naszego państwa. Przeczytana jednym tchem, przystępny, rzeczowy język, czysta przyjemność zawarta w 400 stronach. Dla każdego, kto chce poczuć powiew powietrza z nad Wisły z X wieku.

Renax | 2012-11-20
Na półkach: 2011, Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Dzieło Pawła Jasienicy jest nie tylko książką historyczną, ale przede wszystkim to barwna, pełna nieprzeciętnych postaci opowieść o dawnych dziejach Polski. Owszem, można dyskutować z tezami postawionymi przez historyka, ale na pewno książka skłania do samodzielnych badań historycznych i przybliża nam dawne dzieje.

Monika | 2011-03-14
Przeczytana: 14 marca 2011

Dobra, ale nie nadzwyczajna książka o naszych pierwszych władcach.
Sporo ciekawostek i cytatów ze znanych kronikarzy.
Nie podobały mi się natomiast interpretacje autora.

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica