Mojżesz

Wydawnictwo: Burchard & Tyrsa
Mojsej
zofrey

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W utworze Iwana Franka mowa jest o życiu izraelskiego proroka, który wyprowadza Izraelitów z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Mojżesz jest pokazany z dwóch stron- z jednej strony przedstawiona jest duchowna wielkość proroka, jakiemu sam Bóg przeznaczył wywieźć swój naród z niewoli, z drugiej zaś tragedia Mojżesza, który traci wiarę i w konsekwencji zostaje pozbawiony najcenniejszego daru- życia. I znów sprawdza się powiedzenie: „To wiara prowadzi nas do celu”.

Mojżesz jest porównany do ukraińskich przywódców, którzy za wszelką cenę chcą doprowadzić naród do Ziemi Obiecanej- do lepszego świata, w których to obce są kłamstwo, fałsz, obłuda.
Utwór wysuwa wniosek- kiedy naród trzyma się razem, to i wroga pokona.

Kolejny utwór, który mimo upływu lat wciąż znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. I to w tym wszystkim jest najpiękniejsze, że autor ma taka wyobraźnię, aby przewidzieć świat, który niekoniecznie podąża w odpowiednim kierunku. Utwór czyta się bardzo szybko i odczuwa się...

Karolina | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015