Kierkegaard
9788361199441
Michel

W prezentowanej biografii-monografii Walter Lowrie mówi o ­Sørenie Kierkegaardzie nad wyraz dokładnie, historycznie, bez apoteozy i bez karykatury. Dostrzega w nim człowieka o wyjątkowej wrażliwości, który pochyla się ze zro­zu­mie­niem i głębokim współczuciem nad ludzkim losem. Przede wszystkim widzi w nim jednak myśliciela, który piętnuje jałowość refleksji i przeżyć jemu współczesnych, zwracając szczególną uwagę na „egzystencjalne problemy” związane z duchową odnową człowieka.
Zaakcentowanie tych właśnie wątków, dotyczących stadium religijnego, a nie estetycznego czy etycznego, w po­wią­za­niu z wewnętrznymi rozterkami samego Kierke­gaarda, stanowi treść biografii Lowriego. Autor pisze swoją fi­lo­zo­ficzno-teologiczną egzegezę życia i twórczości duń­skiego myśliciela w oparciu o konkretne fakty oraz pisma, które umieszcza w chronologicznym porządku. Co więcej, swą wspaniałą poetycką prozą, w harmonijnych kadencjach o muzycznej dźwięczności, biograf wyraża swój głęboki podziw dla Myśliciela z Kopenhagi. Objaśnia proces twórczy, istotę i sens dzieła genialnego filozofa, teologa i pisarza, którego wielkość nie przeminęła z czasem. Dzieje się tak, ponieważ Kierkegaard jest dla nas wzorem, czego nie sposób ignorować. To jedna z ostatnich wielkich osobowości w całej historii filozofii.

źródło opisu: http://www.derewiecki.pl/sklep/?s__karta.id__302

źródło okładki: http://www.derewiecki.pl/sklep/?s__karta.id__302