rozwiń zwiń

Zapomniane powstanie. O ludziach, którzy rzucili wyzwanie Napoleonowi

Okładka książki Zapomniane powstanie. O ludziach, którzy rzucili wyzwanie Napoleonowi
Paolo Gulisano Wydawnictwo: Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" historia
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Andreas Hofer. Il Tirolese che sfidò Napoleone
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew"
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7485-142-8
Tłumacz:
Magdalena Osocha
Tagi:
historia wojny napoleońskie powstanie Tyrol
Średnia ocen

                4,5 4,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Przewodnik po świecie Narnii Paolo Gulisano, Andrea Monda
Ocena 4,7
Przewodnik po ... Paolo Gulisano, And...
Okładka książki 160 smakowitych przepisów kulinarnych z krainy Narnii Paolo Gulisano, Luisa Vassallo
Ocena 7,0
160 smakowityc... Paolo Gulisano, Lui...
Okładka książki Noc podświetlonej dyni Brid O'Neill, Paolo Gulisano
Ocena 8,0
Noc podświetlo... Brid O'Neill, Paolo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
765
150

Na półkach: , , ,

„Człowiek na swej ziemi jest najbliżej Boga” to motto książki, jest w stanie zrozumieć, każdy kto choć raz stracił swą Ojczyznę – w tym przypadku chodzi o piękny region – Tyrol (aktualnie znany z wspaniałych tras narciarskich).
Historia Europy naznaczona jest ciągłymi wojnami: o granicę, o władzę i przeciwko religii rozpętywane po to aby się obłowić. Tak było również z Tyrolem.
Tyrolski rokosz pod wodzą Hofera, był dziełem chłopów, którzy w tej ideologii dostrzegali potężne zagrożenie dla ich własnego bytu.
Wśród tyrolskich powstańców walczyli także przedstawiciele klasy średniej, do której należał Andreas Hofer, oni to porzuciwszy warsztaty chwycili za broń i poszli walczyć w góry, aby oddano im wolność wyrażania się.

To książka o ludziach, którzy oparli się krwawemu jakobińskiemu terrorowi, to książka o czasach, kiedy Kościół usunięto do sanktuarium, a Boga do nieba, przez co rozprzestrzeniania się rewolucji i przyjścia tyranii nie można było zatrzymać.
Rewolucja francuska, która w głównej mierze miała zamiar wprowadzenia nowego porządku i nowego człowieka starała pozbyć się, ideologicznie i materialnie, przytłaczającej obecności tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Ta książka, burzy wyidealizowany w Polsce obraz Napoleona. Bonapartyzm reprezentuje tu wyraźną skłonność do absolutnego sprawowania władzy, do centralizmu, do potęgi wojskowej, jest to polityczna procedura, która w ciągu ostatnich dwóch stuleci zbyt często urzeczywistniała się od Europy po Amerykę. Jednak podręczniki historii nadal przedstawiają pozytywnie postać Napoleona, głownie ze względu na determinację w usuwaniu starego europejskiego porządku opartego na religijnych tradycjach, a w Polsce przyjęło to już formę obłędu, zapominając o tym skąd się wzięło powiedzenie „bajońskie sumy”.
Rewolucja, przesiąknięta oświeceniowymi filozofiami XVIII wieku, postawiła sobie za cel walkę z Kościołem, rozwinął się ruch chrystianofobii, który tak naprawdę trwa do dziś.
Rewolucje niszczą naturalny charakter społeczeństwa, unicestwiają najlepszych przedstawicieli populacji, pozwalając działać najgorszym.
Hasła wolność, równość, braterstwo: czysta fikcja, gdyż wolność, nie przewiduje równości społecznej, a równość ogranicza wolność, braterstwa zaś nie można zbudować w oparciu o rozporządzenia, gdyż ma charakter duchowy (no chyba, że chodzi o braterstwo na wzór tego na Siczy…)

Powinniśmy się, w tym kontekście, zastanowić również nad tym co oznacza wolność: czy to tylko nowa forma konsumizmu? Nie - Prawdziwa wolność kieruje się miłością, także do siebie.

„Człowiek na swej ziemi jest najbliżej Boga” to motto książki, jest w stanie zrozumieć, każdy kto choć raz stracił swą Ojczyznę – w tym przypadku chodzi o piękny region – Tyrol (aktualnie znany z wspaniałych tras narciarskich).
Historia Europy naznaczona jest ciągłymi wojnami: o granicę, o władzę i przeciwko religii rozpętywane po to aby się obłowić. Tak było również z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    5
  • Historia
    3
  • Epoka Napoleońska
    1
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
    1
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia
    1
  • historia
    1
  • Patriotyczne
    1
  • Miłosz i Filip
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zapomniane powstanie. O ludziach, którzy rzucili wyzwanie Napoleonowi


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne