1493. Świat po Kolumbie

Seria: Historia [Rebis]
Wydawnictwo: Rebis
1493. UNCOVERING the new world Columbus created
historyczna

Kontynuacja książki 1491. Ameryka przed Kolumbem Co sprawiło, że dziś we Włoszech rosną pomidory, na Florydzie zaś pomarańcze; że Szwajcaria zasłynęła produkcją wyśmienitej czekolady, a do kanonu kuchni tajskiej weszły ostre papryczki chili? Gdy przed z górą dwustu milionami lat potężne siły geologiczne rozdarły lądy naszej planety, w dwóch odizolowanych od siebie częściach świata zaczęły...

Kontynuacja książki 1491. Ameryka przed Kolumbem

Gdy przed z górą dwustu milionami lat potężne siły geologiczne rozdarły lądy naszej planety, w dwóch odizolowanych od siebie częściach świata zaczęły się rozwijać odrębne ekosystemy pełne roślin i zwierząt nieznanych na przeciwległej półkuli. Z chwilą, kiedy Krzysztof Kolumb postawił stopę na Hispanioli, ta izolacja skończyła się jak mieczem uciął. Przez ocean wraz z coraz liczniej żeglującymi między Nowym i Starym Światem statkami podróżowały - za wiedzą żeglarzy lub przypadkowo - tysiące biologicznych gatunków. To zjawisko, nazwane przez naukowców wymianą kolumbiańską, radykalnie zmieniło życie i krajobraz całego globu, co niosło czasem bardzo dramatyczne konsekwencje...

Osiemdziesiąt lat po Kolumbie doszedł do tego inny aspekt. Hiszpański konkwistador Miguel Lopez de Legazpi pożeglował dalej na zachód i nawiązał regularną wymianę handlową z Chinami. W założonej przezeń faktorii na Filipinach po raz pierwszy w dziejach towary i ludzie ze wszystkich zakątków świata spotkali się w jednym miejscu i czasie, co stworzyło zupełnie nową rzeczywistość ekonomiczną...

Charles C. Mann - autor bestsellerowej pracy 1491. Ameryka przed Kolumbem (REBIS, 2008) - w nowej książce udowadnia, że wymiana kolumbiańska legła u podstaw wielu wątków późniejszej historii ludzkości. Przedstawiając najnowsze wyniki badań ekologów, antropologów, archeologów i historyków, pokazuje, jak powstanie tej globalnej sieci wymiany biologicznej i gospodarczej stymulowało rozwój Europy, zniszczyło potęgę cesarstwa chińskiego, wstrząsnęło całą Afryką i na dwa stulecia uczyniło miasto Meksyk areną interakcji między pięcioma kontynentami. Co więcej, dowodzi, że skutki tej rewolucji odczuwamy do dzisiaj w postaci najgorętszych problemów obecnej ery: od masowych migracji przez politykę handlową aż po wojny kulturowe.

źródło opisu: http://rebis.com.pl/

źródło okładki: http://rebis.com.pl/

macias | 2017-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2017

To zupełnie inna kategoria niż poprzednia książka Charlesa C.Manna -- chociaż początek zwiastował katastrofę, gdyż autor zaczął snuć opowieść o samolocie ponadczasowym i dość szybko potrafił zgubić czytelnika względem jakich punktów w czasie odlicza dane zdarzenia. Na szczęście to tylko początek, bo danie główne jest absolutnie rewelacyjne.

To nie jest bowiem stricte książka historyczna, "historyczność" ma tu zaledwie dwa aspekty -- początek panoramy sięga w czasy przeszłe i okres testu wynosi kilkaset lat. A jakie to testy? Przeróżne -- kulturowe, polityczne, ekonomiczne, biologiczne, ekologiczne. Jesteśmy ciekawi, jakie skutki przynosi masowa wycinka drzew? To już było, wystarczy przeczytać. Chcemy się dowiedzieć jakie skutki przynosi walka np. z hazardem? To też już było, więc także wystarczy przeczytać.

Rdzeń książki jest napisany niezwykle barwnie, miejscami nawet z przekąsem, więc całość czyta się lekko, a że okresy danej opowieści są długie łatwo połączyć przyczynę ze...

zbyszek | 2013-11-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 27 października 2013

Książka ciekawa ,podaje dużo nieznanych faktów o wpływie jaki wywarło odkrycie Ameryki na rozwój Europy i Azji ze szczególnym uwzględnieniem Chin.Bardzo interesujące ujęcie problemu niewolnictwa afrykańskiego i emancypowania się tychże niewolników.Jak dla mnie fascynujące pokazanie przenikania ,rozprzestrzenienia i wpływu( globalizacji ,to bardziej topowe słowo)amerykańskich roślin jadalnych i przemysłowych na dzieje świata.Moim zdaniem książka napisana przystępnym językiem , chociaż podaje dużo faktów co zmusza do uważnego czytania

Poper | 2014-03-13

Równie dobra pozycja jak 1491. I podobnie jak inne książki tego autora, również ta zmieniła moje poglądy co do niektórych spraw.

ohranje | 2014-03-25
Przeczytana: 01 października 2013

Książka, która rzuca światło na wiele spraw związanych z odkryciem Ameryk. Może nie będzie łatwa w odbiorze dla niektórych, ale warto wczytać się w historie, o których nieczęsto można znaleźć napisanego coś sensownego. I lepiej zacząć od "części pierwszej" - "1491. Świat przed Kolumbem". Te dwie książki razem to naprawdę kawał rzetelnej wiedzy o historii obu Ameryk.

Wiesław | 2017-09-06

Świetna książka. Próba szerokiego spojrzenia na zachodzące zmiany związane z tzw. kurczeniem się Świata. Autor stara się na ile to możliwe na 550 stronach przedstawić rożne aspekty wymiany kulturowej. Dla mnie książka była o tyle odkrywcza że globalizm był zawsze, jedynie w poprzednich wiekach procesy wolniej zachodziły, ale były destrukcyjne jak i konstruktywne tak jak dziś.
Dobrze czasem przypomnieć że procesy Globalnym Świecie jakie dziś zachodzą wcale nie są wyjątkowe jeśli chodzi o wymianę kulturową/technologiczną.

Moriana | 2012-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 listopada 2012

Autor, który zachwycił mnie już przy „1491”, ponownie solidnie przygotował się do kolejnej pozycji. Bibliograficzny rozmach* i dziennikarskie umiejętności pozostały znakiem firmowym Manna. Jego lekkie pióro pozwala z łatwością brnąć przez historyczne fakty, chociaż kosztem uczynienia faktów interesującymi jest pewna beletryzacja historii.
Główną ideą książki jest zderzenie Eurazji i Afryki z Amerykami. Cytując: „Z punktu widzenia ekologów było to najważniejsze w historii Ziemi wydarzenie od czasu wymarcia dinozaurów”.

Crazy_Horse | 2017-12-21
venicet5 | 2017-11-19