Felek i Tola

Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Cykl: Felek i Tola (tom 1)
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Vos and Hass
Paulina

W ciepłej, przytulnej norce w środku lasu mieszka nierozłączna para: lis Felek i zając Tola. Felek to łakomczuch i grubasek. Ale jak tu powstrzymać się przed jedzeniem, gdy Tola tak świetnie gotuje? Razem z sąsiadem z pobliskiej dziupli - puchaczem Heniem - przyjaciele wiodą spokojne życie, obserwując, jak świat dookoła zmienia się wraz z upływem pór roku. Książka powstała z myślą o dzieciach...

Książka powstała z myślą o dzieciach uczących się czytać - dzięki niezwykle prostemu językowi i podziałowi na krótkie rozdziały doskonale sprawdza się jako pierwsza samodzielna lektura lub książka do wspólnego rodzinnego czytania. Wielkim atutem książki są znakomite, ciepłe ilustracje holenderskiego mistrza grafiki książkowej Thé Tjong Khinga.

Zapoczątkowana "Felkiem i Tolą" seria o przygodach sympatycznej pary bohaterów przez lata rozrosła się do kilkunastu tomów, zdobyła ogromną popularność w Belgii i Holandii i została przetłumaczona na wiele języków. Uznaje się ją za wzorcową serię książek dla początkujących czytelników.

Sylvia Vanden Heede (ur. w 1961 r.) - flamandzka autorka książek dla dzieci i młodzieży. Popularność zdobyła przede wszystkim jako autorka bestsellerowej serii książek o Felku i Toli. Jest laureatką wielu nagród, m.in. holenderskiej Zilveren Griffen (Srebrny Rysik). W jej twórczości szczególnie istotną rolę odgrywają zwierzęta.

Thé Tjong Khing (ur. w 1933 r.) - jeden z najważniejszych i najwybitniejszych holenderskich ilustratorów. W ciągu ostatnich 40 lat zilustrował ogromną liczbę książek, w tym wiele tytułów najwybitniejszych holenderskich autorów. Jest również twórcą znakomitych książek obrazkowych. Zdobył wiele prestiżowych wyróżnień, w tym Max Velthuijs Prijs, przyznawaną za całokształt osiągnięć w dziedzinie ilustracji, Woutertje Pieterse Prijs i - trzykrotnie - Gouden Penseel (Złoty Pędzel), najważniejszą holenderską nagrodę dla ilustratorów książek dziecięcych. W 2008 roku był nominowany do nagrody im. Hansa Christiana Andersena. W Polsce dotychczas ukazał się jeden jego tytuł - książka obrazkowa "Gdzie jest tort?".

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/tytuly/

kropka75 | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

Nie jest to mój ulubiony typ lektury, ale syn słucha, więc może za stara jestem.

Plusy:
Na każdej stronie małe obrazki, na każdej stronie parę wyrazów dużym drukiem, że i dziecko może próbować czytać z rodzicem.
Rozdziały, kilka kartek na jeden temat.
Grupa książka, fajny format, można zabrać do plecaka albo na wakacje. Będzie co czytać.

Minusy:
Teksty prowadzone stylem: Tola stanęła. Jest ciemno. Boi się. Ogląda się za siebie. Coś słyszy w dali...
Męczące to dla mnie. A im dalej w las, tym bardziej.
Zresztą ja nie lubię takiej narracji w czasie teraźniejszym.
No ale, to nie dla mnie książka. Ja tylko czytam. :)

Po kolejną część jednak raczej nie sięgnę.

looq | 2018-11-21
Na półkach: Dla Laury, Przeczytane
Przeczytana: 15 listopada 2018

Napisane prostym językiem przygody Toli i Felka bardzo przypadły do gustu mojej córce. Śmieszne historie, szczera przyjaźń między Tolą , Felkiem i Heniem oraz wzruszający wątek o Pipie sprawiają, że czyta się książkę miło i przyjemnie...

COMPOSmentis | 2016-09-24

Powsciagliwosc recenzji zupełnie niewskazana - w zalewie współczesnych brednio powiastek dla dzieci, Felek i Tola to seria zacna. On gruby, ona mądra, sąsiad wszechwiedzacy, ale z dzieckiem o zachwianej osobowości, przygoda piękność... Wszystko jak w życiu, tylko czcionka wyrazniejsza i rysunki lepsze od tych moich na serwetkach w restauracji.

książek: 1948
TrollBobic | 2013-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2013

Choć sam tekst bywa równie skomplikowany co czytanki z elementarza pierwszoklasisty to i dorosły czytelnik czasem się uśmiechnie.

Jednakże wielbicielom bogatszego słownictwa i zdań złożonych wielokrotnie nie polecam. Ko, ko!

Przemek Skoczyński | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 07 marca 2016

Pierwsza część przygód Felka i Toli stała się w krótkim czasie ulubioną książką mojego 5-letniego syna. Prosta fabuła oparta głównie na dialogach, humor, momenty z podtekstami - zabawne dla dorosłych, wyraziste postacie i przejmująca scena, w której Ko odchodzi. Wszystko to dalekie od nudnego, dydaktycznego tonu wielu książek adresowanych do dzieciaków. Do tego świetne ilustracje i mamy lekturę obowiązkową. Jedynym zgrzytem są momenty, w których nagromadzenie dialogów może nieco zdezorientować malucha, bo nie wie kto wypowiada daną kwestię, ale to zaledwie niewinny minus, który nie może przysłonić zalet tej kapitalnej pozycji

Izabela Straszewska | 2018-10-13
Przeczytana: 14 października 2018