Prezent dla Cebulki

Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
God Jul, Lilla Lök
Róża_Bzowa

Wzruszająca opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Bożego Narodzenia, ale też o każdej innej porze roku! Zbliża się Boże Narodzenie. Cebulka ma dwa marzenia: dostać pod choinkę rower i tatę. Mama mówi, że rower jest za drogi, i prosi Cebulkę, by wymyślił sobie jakiś inny prezent. Nie wygląda też na to, żeby mama chciała odszukać tatę Cebulki w dalekim...

Zbliża się Boże Narodzenie. Cebulka ma dwa marzenia: dostać pod choinkę rower i tatę. Mama mówi, że rower jest za drogi, i prosi Cebulkę, by wymyślił sobie jakiś inny prezent. Nie wygląda też na to, żeby mama chciała odszukać tatę Cebulki w dalekim Sztokholmie. Cebulka bierze sprawy w swoje ręce – tylko jak daleko można się posunąć, by zdobyć to, czego się pragnie?

Frida Nilsson znana jest z książki Moja mama Gorylica, a Maria Nilsson Thore z ilustracji do książek Dziwne zwierzęta, Inna podróż oraz Sens życia.
Ilustracje Maria Nilsson Thore.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/index.php/prezent-dla-cebu...(?)

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/prezent-dla-cebu...»

nieperfekcyjnie | 2016-02-08
Przeczytana: 06 lutego 2016

Czas przedświąteczny bardzo często kręci się głównie wokół prezentów - dzieci potrafią tworzyć niemal eseje na temat tego, co pragną ujrzeć pod choinką. Niejednokrotnie ludzie uważają, że tablet, laptop czy telefon to rzeczy, które uprzyjemnią im życie, okazując się najlepszymi przyjaciółmi. Jednak niektórzy mają bardziej prozaiczne marzenia, niekiedy trudne do zrealizowania z różnych względów...

Stig, nazywany Cebulką, mieszka wraz z mamą na wsi. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia inspirują do snucia marzeń o prezentach, a chłopiec pragnie tylko roweru oraz taty. Na nic nie zdają się tłumaczenia mamy, że brakuje jej pieniędzy na dwukołowiec dla syna, a tata mieszka bardzo daleko. Cebulka zaczyna zastanawiać się, czy nie warto byłoby poprosić Karla, miejscowego dziwaka, o zahipnotyzowanie mamy, aby wyraziła zgodę chociaż na kupno roweru. Jednak szybko porzuca ten pomysł, ponieważ boi się Karla, jak...

emik84 | 2018-10-24

Moje dzieci każdego roku odliczają dni do nadejścia świąt Bożego Narodzenia. W tym celu sięgają po najróżniejsze kalendarze adwentowe albo równie lubiane książeczki, które skonstruowane są w taki sposób, że w okresie adwentu codziennie czyta się jedną historię bądź jeden rozdział jakiejś świątecznej opowieści. Naszym ostatnim odkryciem jest właśnie taka publikacja czyli książka "Prezent dla Cebulki", która wydana była kilka lat temu i teraz znów powróciła do sprzedaży. Jej autorką jest szwedzka pisarka Frida Nilsson.

Bohaterem opowieści jest chłopiec o imieniu Stig, na którego mama od małego woła Cebulka przez co i koledzy również tak się do niego zwracają. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i mama prosi swojego synka aby ten zastanowił się nad gwiazdkowym prezentem. Chłopiec ma tylko dwa marzenia, które pewnie większości z nas mogą wydawać się zwyczajne a nawet dość prozaiczne. Stig bardzo chciałby dostać rower jednak wie, że mama nie jest zamożna i nie może pozwolić sobie na...

telrhosien | 2015-12-14
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Rewelacyjna i fantastyczna - chciałoby się napisać. Kapitalne zastępstwo/dodatek do czekoladowego kalendarza adwentowego - czytamy po jednym rozdziale do świąt Bożego Narodzenia.

Piękna, ciepła historia o tym, co tak naprawdę ważne w święta i w życiu. Co prawda do świąt jeszcze trochę czasu zostało i przede mną i synem jeszcze kilka rozdziałów, ale nie wytrzymałam i sama doczytałam do końca. Bardzo, bardzo polecam!

Jamajka | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

wciągająca, mądra, wzruszająca. współczesna i staroświecka. skandynawska i uniwersalna. pięknie, prosto napisana książka. dotykająca emocji małego i dużego człowieka. opwiada o braku, tęsknocie, inności, pragnieniach, złości, wstydzie i dojrzewaniu. czytajcie książki dla dzieci. warto.

BiblioteczkaApteczka | 2018-06-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Cała recenzja na: http://biblioteczka-apteczka.pl/index.php/2017/12/12/prezent-dla-cebulki/

„Prezent dla Cebulki” to moje największe zaskoczenie czytelnicze ubiegłego roku. Tytuł był reklamowany jako książka – kalendarz adwentowy, która zawiera 25 opowiadań do czytania po jednym od 1 grudnia do Bożego Narodzenia. Spodziewałam się więc miłej, ciepłej i lekkiej książeczki, która wprowadza w świąteczny nastrój. Tymczasem książka wcale lekka nie jest, a zawarta tu historia jest całkowicie uniwersalna i można ją czytać w dowolnym czasie. To historia o poczuciu braku, tęsknocie, rozczarowaniach i marzeniach, które się spełniają. A święta są tu tylko tłem. Książka jest pełna trudnych emocji (świetnie oddanych przez ilustratorkę), ale i nadziei. Jest bardzo wzruszająco, ale bez taniego sentymentalizmu. I jest magia. Ale nie taka, jak w świątecznych reklamach coca-coli. To raczej magia codzienności.

Monika | 2018-01-03
Przeczytana: grudzień 2017

Książka jest podzielona na 25 rozdziałów można ją potraktować jak książkowy kalendarz adwentowy i czytać jeden rozdział dziennie aż do 25grudnia. Można przeczytać za jednym zamachem. Można przeczytać wiosną, latem, jesienią czy zimą. Można czytać jak się chce jedyny warunek jest taki, że trzeba i warto ją przeczytać.
Książka opowiada o rzeczach trudnych w bardzo prosty i co najważniejsze trafby sposób. Nie ma tematów tabu.
Według mnie nadaje się dla dzieci 6+.

bromba | 2015-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Wybitne, tak umieć pisać - dla ludzi (a później dzieci)

| 2015-08-18
Na półkach: Przeczytane, 6+ .

Wzruszająca, piękna. Porusza trudny temat samotnego rodzicielstwa oraz silną potrzebę głównego bohatera posiadania męskiego autorytetu w swoim życiu. Mowa też o tym, że do miłości nie zawsze potrzebne są więzy krwi. Dla rodzin 1+ oraz adopcyjnych ku pokrzepieniu serc, pozostałym wiele wyjaśnia i uwrażliwia.

Maya | 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Ważna, wzruszająca lektura o marzeniach, które nie zawsze mogą się spełnić... Obowiązkowa adwentowa lektura dla rodziców i dzieci. KONIECZNIE!

| 2016-04-23

Kolejna skandynawska książka, którą miałam nieprzyjemność czytać. Mama, która jedzie na koncert, oddaje się nieznajomemu (owocem tej nocy jest Cebulka). Nie chcę podtykać pod nos takich przykładów do naśladowania młodemu człowiekowi.