Vida

Vida
9788377991923
opowiadania
Ag2S

Zbiór pełnych emocji opowiadań, połączonych osobą głównej bohaterki, Sabiny, córki kolumbijskich emigrantów, mieszkającej w USA. Nie ma w nich utartych sloganów o ścieraniu się różnorodnych kultur, nie ma czułostkowości, pozy ani przeintelektualizowania. Są zwyczajne ludzkie losy opisane z niezwykłym zaangażowaniem, historie oparte na osobistych doświadczeniach autorki, tragiczna miłość, zdrada, życie pośród ludzi pozbawionych celu. To książka o miłości i śmierci, o gaśnięciu ludzkiego życia i wygasaniu uczuć, a także o kształtowaniu się ludzkiej osobowości na krętych i stromych ścieżkach tego świata. Zdumiewająco świeża, urzekająca proza.

źródło opisu: http://www.fabryka.pl

źródło okładki: http://www.fabryka.pl

Perfekcyjnie dopracowana, zmysłowa i dowcipna spowita mgiełką melancholią Vida obwieszcza triumfalnie wejście w sposób zaiste nietuzinkowy.
Bardzo pozytywna, sympatyczna bohaterka jest od razu ją polubiłam ma coś w sobie wyjątkowego.
Pochłonęłam szybko książkę urzekająca, ciekawa porusza serce.

AkaDatchi | 2014-02-13

Jest to zbiór pełnych emocji opowiadań, które łączy jedynie główna bohaterka imieniem Sabina. Sabina jest córką kolumbijskich emigrantów mieszkających w USA. Autorka stworzyła ciekawą bohaterkę, która boryka się z wieloma problemami już od najmłodszych lat. Sabina nie jest bohaterką, która ucieka od problemów.

Książka jest o życiu i śmierci o tym co tak na prawdę znaczy życie pośród ludzi, którzy nie wyznaczyli sobie celu w życiu. Opowiada o tragicznej miłości czy też zdradzie. Jest pozbawiona koloryzacji, która jest częsta w różnych książkach. P. Engel pokazała nam świat takim jaki jest w rzeczywistości. Można nawet twierdzić iż owa książka jest oparta na życiowych doświadczeniach autorki. Co tak na prawdę mnie urzekło w tej lekturze to to, że autorka pokazała nam ludzkie losy, które nie są przekoloryzowane. Spodobało mi się również, to że książka opowiada o kształceniu się ludzkiej osobowości na drodze zwanej życiem.

Jest to książka pełna świeżości ale jednak czegoś jej...

misstag | 2014-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2014

Piękna i subtelna opowieść o młodej dziewczynie, wciągniętej we współczesny świat. Obserwujemy jej związki, przyglądamy się myślom, planom, rozterkom. Głos świeży, nienachalny, delikatny, pełny lekkiego humoru. Książka pomaga złapać dystans do świata. Polecam.

O smaku jakiejś landrynki

„Vida” Patricii Engel, czyli „Życie”, ale tez skrót od imienia jednej z bohaterek opowiadania Davidy, to zbiór dziewięciu sentymentalnych opowiadań. Cechuje je prosty, surowy język, który przedstawia życie i wybory pewnej nieoczywistej dziewczyny, Sabine porte-parol autorki. Mamy do czynienia z amerykanką, córka kolumbijskich emigrantów, która nie pasuje do stereotypów kreowanych przez popularne media. Wykształcona, z zalegalizowanym pobytem i pochodząca z kolumbijskiej elity, która znacznie nie zubożała w nowej ojczyźnie, próbuje znaleźć swoje miejsce, którego może nie być. Nie ma szans wpisać się w znany etos jest więc „za mądra dla głupich, za głupia dla mądrych”. Rozpaczliwie próbując się zasymilować, z kimkolwiek posiestrzyć lub pobratać, zadaje się ze środowiskiem żyjących na krawędzi prawa nielegalnych emigrantów. Oni wiedzą o niej i zdarza im się do niej powiedzieć: „ jesteś bogata, a lubisz udawać biedną.”

Autorka podeszła świeżo i bez zadęcia...

Ada | 2014-07-16

Niezwykła opowieść o Sabinie, która boryka się z problemami związanymi z jej pochodzeniem i rodziną.

Aleksandraa | 2015-06-04
Przeczytana: 02 kwietnia 2015