Tomasz Paine, obrońca praw człowieka

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Radek

"Obywatel trzech krajów, uczestnik dwóch dużych rewolucji, autor czterech wielkich dzieł - Thomas Paine - dysponuje życiorysem godnym pozazdroszczenia. Gdy wieku 37 lat opuszczał rodzinną Anglię, przenosząc się do Ameryki, był wyłącznie jednym z wielotysięcznej rzeki uchodźców, którzy uciekali do Nowego Świata przed niepowodzeniami w ojczyźnie. Ale ów ubogi i pozbawiony wykształcenia...

opuszczał rodzinną Anglię, przenosząc się do Ameryki, był wyłącznie jednym
z wielotysięcznej rzeki uchodźców, którzy uciekali do Nowego Świata przed
niepowodzeniami w ojczyźnie. Ale ów ubogi i pozbawiony wykształcenia emigrant powiódł
za ocean coś więcej niż tylko problemy. Gdy rozpoczynał się spór pomiędzy Wielką Brytanią,
a jej amerykańskimi koloniami, Paine jako jeden z pierwszych rzucił wezwanie do separacji,
a następnie, już jako aktywny uczestnik walk, podarował Ameryce dzieło, które stało się
jednym z jej fundamentów – Common Sense, wspaniałą apologię wolności, z której nowe
państwo – Stany Zjednoczone Ameryki – zaczerpnęło swą nazwę.
Paine, jak wielu ludzi tej epoki był kontrowersyjny."

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1976

źródło okładki: zdjęcie autorskie