Świat bez słońca

Secret of the Sunless World
8324102019
science fiction
Dariusz

Odległa mroczna planeta kryje tajemnicę zaginionej rasy. Ten, kto posiądzie klucz do tej zagadki, zdobędzie bajeczny skarb i rządy nad Galaktyką. Takie właśnie plany ma największy przemytnik w kosmosie. Ale żeby je zrealizować, potrzebna mu pomoc pewnego Ziemianina obdarzonego zdumiewającą umiejętnością...

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: źródło własne

Jola | 2015-10-12
Przeczytana: 12 października 2015

Może za dużo już w życiu przeczytałam książek sci-fi, a może za dużo analizuję, gdy czytam, ale nie mogę znieść, jak mało rzetelnie podszedł autor do tematu obcych ras - a przecież to głównie o nich jest ta powieść. Już w "Zapomnij o Ziemi" zwróciłam uwagę na to, że obce rasy (człekokształtne czy nie) zachowują się u MacAppa zupełnie jak ludzie, ale tamta powieść jeszcze jakoś się obroniła, w przeciwieństwie do "Świata bez słońca".

Tymczasem "Świat bez słońca" to przykład albo kiepskiego pisarstwa, albo grafomanii, albo jednego i drugiego. Autor tworzy fantastyczne światy oraz zamieszkujące je różne obce rasy, mniej czy bardziej przypominające ludzi z wyglądu, albo nie przypominające ich wcale. A jednak nie poświęcił ani chwili namysłu na to, żeby przeanalizować, jak mógłby wyglądać kontakt przedstawicieli dwóch odrębnych ras, jakie ograniczenia kulturowe czy językowe mogłyby utrudniać taki kontakt.

Nie mówiąc o tym, że fabuła jest dziurawa jak durszlak. Przykłady mogę mnożyć od...

Marta | 2015-08-11

Bardzo lubię tego typu SF z elementami sensacji, z masą obcych, z akcja dziejącą się na innych światach, bardzo mi się tego typu książki podobają, oczywiście nie jest to typ książki "zabili go i uciekł", bo tego typu powieści mnie strasznie mierzi. Powieść MacAppa już od samego początku jest bardzo interesująca, dobrze wprowadza w problem, zachowuje rytm, postacie nie są płaskie, a wręcz nawet ewoluują, czyta się bardzo dobrze. Natomiast koniec przywodzi na myśl, że powinna być druga część, jednak taka nie powstała, i mimo tego niedosytu, a może właśnie dlatego jest tak bardzo interesująca i jak najbardziej godna polecenia.

JoankaH | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Dobra. Lekka, łatwa i przyjemna. Taka na jeden, góra dwa wieczory dla nabrania dystansu wobec rzeczywistości. Awanturnicze sf. Wspaniałe opisy przedstawicieli obcych cywilizacji.

StefanGJ | 2017-09-07
Przeczytana: sierpień 2006