Drapieżcy

Prey
masterton, drapieżcy
horror
Marcin

Fortyfoot House - zaniedbany wiktoriański sierociniec na wyspie Wight - kryje w sobie mroczną tajemnicę. Przed ponad stu laty zmarli tam w niewyjaśnionych okolicznościach wszyscy wychowankowie - sześćdziesięcioro dzieci. Okoliczni mieszkańcy nadal unikają rozmów na temat zabytkowego domostwa i omijają go z daleka. Coś podstępnego i przerażającego czai się w jego wnętrzu. David Williams, wychowujący samotnie siedmioletniego syna, podejmuje się dokonać remontu tajemniczego budynku. Wraz z nimi do domu wprowadza się piękna, młoda dziewczyna. W Fortyfoot House ma miejsce seria niezwykłych i zarazem tragicznych wydarzeń. Zbyt późno David odkrywa sekrety sumeryjskich bram czasu i prastarej cywilizacji, która panowała na Ziemi przed nastaniem człowieka i która chce z powrotem zająć jego miejsce...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,142,1401,drapiezcy.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,142,1401,drapiezcy.html

Emmaline86 | 2019-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Tym razem Masterton mnie totalnie zaskoczył. Powieść mi się mega podobała, nie mogłam się oderwać 🙂 to było coś zupełnie innego.
Atmosfera... napięcie... ten klimat...
Duzo się działo... brutalne sceny... czarownice... duchy... zjawy... ruszające się postacie na zdjęciach... znikające dzieci... potwory... nawiedzony dom... nawet podróże w czasie... totalny miszmasz ale na piątkę z plusem🙂

Podczas lektury czułam genialny nastrój grozy, atmosferę wybornie podsycal fakt, że czytałam w nocy. Mroczne, makabryczne wizje wynurzajace sie z mojej wyobraźni dosłownie mnie paraliżowaly😜

Stara... tajemnicza... dziwna... posiadłość Fortyfoot House... dzieja się tu dziwne, przerażające rzeczy... o których ludzie z okolic nie chcą mówić...
Czy jest tam coś co zagraża ludziom a może całemu światu? Niewyjaśnione zaginięcia dzieci...

A tam niczego nieświadomy przyjeżdża zwyczajny, miły mężczyzna z synem do pracy... aby odnowić posiadłość i... zaczyna sie...
mają miejsce przedziwne...

boricua | 2019-07-31

Dawno nie czytałam Mastertona, uznałam że czas na powrót do korzeni. Padło na "Drapieżców". Mówiąc w skrócie...Jak dla mnie trochę za dużo tu wszystkiego : duchy, czarownice, straszący dom, podróże w czasie, kreatury zmieniające postać, zigguraty, nieodpowiedzialny ojciec który naraża swojego syna na śmierć (bo ma zepsuty samochód :)), a i ochrona środowiska :D. Monolog o zanieczyszczeniu powietrza i ziemi trochę oderwany od reszty. No i apokaliptyczna wizja świata w 2049 ( jakoś tak... ) No nie, tym razem zmęczyłam do końca ale całość nie powala. Ale fakt - jeśli ktoś szuka typowej rozrywki, to jak najbardziej pozycja powinna się spodobać.

przeczytane w kryminale

Petrus79 | 2019-05-25
Przeczytana: 1999 rok

Jest atmosfera i jest napięcie. Dobra książka.

asjante | 2019-05-13
Przeczytana: 13 maja 2019

Moje pierwsze spotkanie z autorem i jakże owocne! Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony. Masterton stworzył tak niesamowity klimat, że czytając, w pewnych momentach miałam ciarki na całym ciele. Nie brakuje drastycznych opisów, dobrze opisanych scen seksu oraz polskiego akcentu. Nie mogłam się oderwać, a czytając w nocy, przyznam szczerze, że odczuwałam lekki niepokój ;)
Myślę, że lektura nie wszystkim przypadnie do gustu, ale jedno jest pewne - moje książkowe serce zostało zdobyte przez Grahama.

sylwiahc | 2019-03-28
Przeczytana: 27 marca 2019

Klasyczny Masterton - wciągający horror, przyprawiający o dreszcz niepokoju, ale niestety niezbyt przerażający.
Już od pierwszych stron poznajemy Davida - samotnego ojca, który wraz z synem trafia do ponurej rezydencji w celu dokonania prac remontowych. Na miejscu okazuje się, że dom skrywa tajemnicę, która przeraża mieszkańców miasteczka. Sam David dość odważnie eksploruje strych, z którego nocą dobiegają dziwne hałasy. Wkrótce przekona się, że sam nie da rady powstrzymać sił, które zadomowiły się w Fortyfoot House.
Ojciec i syn - samotni w nawiedzonym gmaszysku - dla mnie brzmiało to znajomo. Z tym większym zapałem zabrałam się za lekturę, bo wydawało mi się, że będzie podobna do moich ukochanych "Zaklętych". Szczególnie, kiedy okazało się, że Brązowy Jenkin porywa dzieci, w tylko sobie wiadomym celu. Już powoli żegnałam się z Dannym, ale akcja pomknęła w nieco inną stronę.
Nie jest to może zapadająca w pamięć pozycja, ale czytało się nieźle, na pewno mogę ją polecić fanom...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Graham Masterton zainspirował się tutaj wieloma sławnymi nazwiskami. Zdarzało mu się w swoim stylu przerabiać historie tworzone przez Andersena, Blackwooda czy Carrolla. Tym razem padło na kolejnego wielkiego mistrza - Drapieżcy to hołd dla prozy H.P. Lovecrafta i właśnie cytatem z jego "Zmór w domu czarownic" zaczyna się powieść Grahama.

Mitologia Cthulhu, którą wykreował samotnik z Providence, posłużyła Mastertonowi jako punkt wyjścia dla jednej z najbardziej tajemniczych książek, które napisał. Protagonistą, któremu przyjdzie zmierzyć się z Praistotami jest David Williams, mężczyzna po przejściach, który po rozstaniu z żoną wprowadza się wraz se swoim synem do starej wiktoriańskiej rezydencji, by podjąć się jej generalnej renowacji. Wraz z nimi do Fortyfood House, który pełnił niegdyś rolę sierocińca, wprowadza się młoda i atrakcyjna dziewczyna o imieniu Liz. Tajemniczy budynek nie pozwoli bohaterom spokojnie spać. Już w samym jego architektonicznym kształcie kryją się groźne...

golteria | 2018-10-15

Książki tego pana da się czytać bez większej przykrości, ale nie jest to bardzo wybitna literatura. Ot takie czytadło - zgrabne horrory na długie jesienne wieczory!

Dawid | 2018-08-19
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Ostatnio bardzo spontanicznie wybieram pozycje spośród książek na moim kindlu, od tak na chybił-trafił, co otworzę to czytam. I udaje mi się wybierać coś co pozytywnie zaskakuje. Tą książkę zaliczyłbym ,chyba do horroru ,( które raczej do tej pory omijałem szerokim łukiem). Kto wie, być może to się zmieni?
Główny bohater rozwodzi się z żoną a ta wyjeżdża do swojego "lowelasa" do miasta Durham w północnej Anglii- co za zbieg okoliczności , akurat tu mieszkam :-) .
David opiekuje się synem ale jest bez grosza przy duszy , więc postanawia przyjąć zlecenie odremontowania domu. A w domu co? Wiadomo -straszy! Tyle że w taki trochę inny sposób niż zazwyczaj, znaczy się zaczyna się normalnie( jak na straszenie przystało). Chrobotanie , stuki-puki itp. Tyle ,że w domu jest właz na stryszku ,przez który to można .... No właśnie , za dużo nie będę wam pisał , sami się dowiedzcie.

Maja | 2018-06-07
Przeczytana: 01 lipca 2006

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mój pierwszy przeczytany horror. Miałam wtedy paręnaście lat. Pamiętam, że czytałam opalając się w ogrodzie, a momentami tak się bałam, że nawet słoneczny dzień nie pomagał. W dodatku w tamtym czasie na poddaszu zalęgła nam się kuna, która w nocy biegała pod dachem. Każdy kto przeczytał tę książkę zrozumie mój niewyobrażalny strach w tamtym momencie.
Uwielbiałam to uczucie