Drapieżcy

1993-01-01
1993-01-01
8371520557
Andrzej Szulc
powieść śmierć zagadka thriller sensacja cywilizacja przedludzka bramy czasu

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Okładka książki 17 szram Ramsey Campbell, Mort Castle, Robert Cichowlas, Michał Gacek, Washington Irving, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Graham Masterton, Carlton Mellick III, Joseph Nassise, Łukasz Radecki, Jacek M. Rostocki, Paweł Waśkiewicz, F. Paul Wilson, Robert Ziębiński, Aleksandra Zielińska
17 szram Ramsey Campbell, Mo...
Okładka książki 15 blizn Ramsey Campbell, Mort Castle, Robert Cichowlas, Stefan Darda, Joe Hill, Dawid Kain, Jack Ketchum, Kazimierz Kyrcz jr, Edward Lee, Graham Masterton, Paweł Paliński, Jacek M. Rostocki, Łukasz Śmigiel, F. Paul Wilson, Aleksandra Zielińska
15 blizn Ramsey Campbell, Mo...

brązowy dżenkins rządzi. troszkę nudzi, ale i tak przewyższa większość innych autorów horrorów

Drapieżcy Grahama Mastertona… Kolejny dowód na to, że można napisać powieść mocno nawiązująca do mitologii Cthulhu i H.P. Lovecrafta, a zarazem uniknąć pułapek formalnych, zachować atmosferę, a się nie ograniczać, stworzyć rzecz inną, świeżą, a jednocześnie pozostać wiernym klimatowi. W dodatku mamy tu szczyptę romansu i erotyki, wokół której Lovecraft stworzył ścianę tabu (wypowiadając się nie jeden raz bardzo negatywnie na temat kondycji współczesnego jego czasom pulp fiction, które Jego zdaniem tanim erotyzmem wprost epatowało). No, ale… Może dajmy spokój Lovecrafowi, jego dokonaniom, jego fobiom i być może orientacji, tak często podnoszonej we współczesnych biografiach. Skupmy się na literaturze. Moim skromnym zdaniem? Ani Derleth, ani Colin Wilson, ani Lumley, żaden inny Kuttner, nie odniósł się w tak ciekawy , rozrywkowy, a zarazem twórczy sposób do Lovecrafta, jak to uczynił Graham Masterton. Autor „Manitou” uchwycił moim zdaniem „Nienazwane” i dodał do niego szczyptę własnej (i wypróbowanej już we wcześniejszych powieściach) przyprawy, czyniąc rzecz, która stworzył, jeszcze ciekawszą. Tak, gdyby mnie ktoś spytał… „Drapieżcy”, to zdecydowanie pastisz, ale na pewno nie parodia twórczości, w której epigon dąży do nadania sobie ciężkości pierwowzoru i staje się ofiarą własnej ambicji. To raczej coś nowego, z którego to… „Nowego” wyglądają macki, ciesząc zarazem świeże pokolenia fanów Makabry. Także erotyka jest tu raczej wpasowana w język fabuły, niźli stanowi cel sam w sobie (jak to moim zdaniem dzieje się w prozie Edwarda Lee). Potwór u Mastertona jest zatem Bluźnierczy, ale nie Nieopisywany. Ponieważ pisarz opisał ową bluźnierczość, z właściwą jedynie sobie wnikliwością, czyniąc ją… opisaną, określoną, cielesną. Skończoną.
Coś, na co Lovecraft nie chciał, nie zamierzał się zdobyć. Czyżby kropka nad „i” w popowej pulpie, którą pod wpływem popularności Przedwiecznych stał się Nadnaturalny Horror w Literaturze?
Polecam, 8/10.

#Wyzwanie czytelnicze na listopad 2023r. - przeczytam książkę straszną/niepokojącą.
Słaby HORROR klasy B z lat 90-tych XX wieku. Pochodzi z czasów, w których znany autor horrorów był "DRAPIEŻNY", krwawy, przerażający i lubieżny. I takie jest również to dzieło autora. Ale mimo że straszy, że krew leje się strumieniami, że duchy i potwory biegają po domu szlachtując znajdujących się tam ludzi, traktując ich jako przysłowiową "konserwę"..., to wszystko jest takie przewidywalne, oczywiste i banalne. Autor nie buduje żadnego napięcia i nie serwuje żadnej "strasznej" niespodzianki. Coś w stylu, że "straszydło" lata po domu, zabija, rozrywa ciała, porywa dzieci..., a mieszkańcy domu w którym się to dzieje, zamiast szybko się z niego wynosić, mówią "chwilę, jeszcze zostaniemy i zobaczymy co się jeszcze wydarzy i kto zginie". Fabuła powieści jest ABSURDALNA i nudna, a momentami śmieszna. Na pewno nie wpisuje się w nowoczesną beletrystykę z tego gatunku, od której wymaga się więcej niż latających po domu stworków - potworków. Kolejny raz zawiodłam się na G. Mastertonie.
NIE POLECAM!!!

Mam mieszane uczucia do tej pozycji. Na początku trochę mnie śmieszyła, ale bardziej denerwowała dość naiwna konstrukcja bohaterów i niektóre żenujące dialogi. Ale generalnie czytałam z zainteresowaniem. Aż do momentu, gdzieś dalej niż w połowie, gdy zdało mi się, że ugrzęzłam w gęstym błocie. Pojawiło się też wtedy nieodparte ważenie, że im bliżej końca, tym szybciej zaczynają być zamykane kolejne wątki, co powoduje przeokropny galimatias. Nie mogę się również pozbyć myśli, że spowodowane jest to działaniem pod wpływem emocji: gdy pojawia się nagle pomysł na wyjaśnienie danej postaci czy okoliczności, to pan Masterton wprowadza go natychmiast w życie nie oglądając się wstecz. A to powoduje niekomfortowe dla czytelnika niespójności, jeśli chodzi o zachowania/charakter bohaterów. Pomysł na książkę oceniam jako dobry, ale wykonanie średnie. Lovecrafta osobiście uwielbiam wiec za inspirację mogę dać małego plusika, chociaż potencjał nie został wykorzystany. Ale ani mnie ta książka nie straszyła, ani nie brzydziła… Przypominała raczej historie, którymi kiedyś się straszyło dzieci, jak były niegrzeczne 🤷‍♀️

Ciekawa pozycja, to nie była moja pierwsza przygoda z Mastersonem, ale nie sądziłem, że autor mógł wziąć pod swoje skrzydła potworności jakie stworzył Lovecraft.
Książka moim zdaniem jest dobra dla fanów obu autorów, ale trzeba jednak pamiętać, że obaj panowie mają zupełnie inny styl.
Lovecraft chociaż zdarzało się, że opisywał okrutny los jaki spotykał bohaterów jego opowieści, to nie robił tego w tak dogłębnym stopniu jak Masterson. Flaki w przypadku tego drugiego pana ścielą się gęsto w tej książce. Lovecraft budował jednak nastrój emocjami jakie towarzyszą jego bohaterom niż samą okrutną przemocą. Nie mówiąc o seksie, który często Masterson opisuje dogłębnie co dzieje się również tu. Lovecraft jednak unikał wątków miłosnych, a kobiety stanowiły niemal marginalny występ w jego historiach.
Masterson w przypadku tej historii sięga głównie po postacie z powieści Lovecrafta pod tytułem sny w domu wiedźmy. Każdy kto zapoznał się z tą historią wie mniej więcej o czym jest. Pojawia się więc w tej powieści wiedźma znana z tej historii, ale jej geneza i przedstawienie są nieco inne. W obu przypadkach wiedźma włada mocą czasu i przestrzeni, ale tu raczej podobieństwa się kończą. Lovecraft opisywał ją typowo jako starą okropną wiedźmę, czyli obraz jaki został nam zaszczepiony. Wiedźma w wykonaniu Mastersona ma ciało pięknej młodej kobiety, ale to co widzimy ma tylko nas oszukać przed tym co kryje się w środku. Wiedźma Lovecrafta czciła nuklearny chaos zwany Azathothem. Składała mu cześć porywając małe dzieci i dając je w ofierze. Wiedźma Mastersona robi bardziej baśniowe rzeczy, ale niezwykle okrutnie i obrzydliwie i ma w tym cel, ale zupełnie inny niż tam. Obu wiedźmom towarzyszy Jenkin. Obrzydliwe stworzenie o ciele szczura, a twarzą człowieka. Ta istota doznała chyba najmniejszej ilości zmian. W obu przypadkach jest wstrętny i przejawia niezwykle nieprzyjemny charakter. Szydzi ze wszystkiego co go otacza, a zabijanie sprawia mu frajdę. Masterson nadał mu nieco więcej charakteru, bo w tym wypadku potrafi nawet mówić wieloma językami. Lovecraft opisywał, że posiada taką umiejętność, ale w jego historiach kończyło się tylko na jego złowieszczym chichocie. U Mastersona ponadto istota zachowuje się niczym sadystyczny rzeźnik, dosłownie uwielbia patroszyć ludzi na kawałki.
Nie można również zapomnieć o przedwiecznych, bo ich również Masterson wykorzystuje. Podobnie jak u Lovecrafta istoty żyły przed ludźmi i panowały wtedy nad światem, ale potem klimat zaczął się zmieniać i wyginęły lub po prostu jak u Lovecrafta ukryły się. Yog-sothoth, który w panteonie potworności Lovecrafta opisywany był jako jeden z najpotężniejszych zaraz po Azathothcie jest tu właściwie głównym antagonistą. Nadal jest potężną istotą, której potęga wychodzi poza umysł ludzki, ale obdarto go nieco z jego boskości. Wciąż potrafi kontrolować czas i przestrzeń, ale nie w takim stopniu jak tam. Masterson wykorzystuje to co stworzył Lovecraft i zmienia to aby bardziej dopasować do własnej fabuły, ale zdecydowanie nie wypada to źle. Moim zdaniem oddał na swój sposób pewien rodzaj szacunku autorowi tamtych historii.
Cóż są jednak rzeczy, które mi nie pasowały. Nie przypadł mi do gustu główny bohater. Miejscami strasznie mnie drażnił. Nigdy nie wiedział właściwie co ma zrobić i podejmował przez to czasem głupie decyzje, które miały tragiczne konsekwencje. Na koniec na szczęście nieco się zrehabilitował. Postać Liz na początku uznałem za kretynkę. Nie umiałem zrozumieć co młoda dziewczyna chce robić w domu gdzie giną ludzie, wszyscy się go boją i jest świadkiem niewytłumaczalnych rzeczy, ale mimo to chce mieszkać z obcym gościem i jego synem. Na szczęście później też się to nieco wyjaśniło. Opisy seksualne za to moim zdaniem były czasem, aż przesadne. Na początku książki z opisu Liz wydała mi się atrakcyjna, ale im częściej autor opisywał jej skromną prowokującą odzież i ciągłe dogłębne sceny seksu tym bardziej mnie od siebie odrzucała. Inne postacie moim zdaniem nie wypadły źle, chociaż czasem syn głównego bohatera też potrafił mnie zirytować. Podobało mi się jednak też pewne przesłanie jakie autor umieścił w książce. W każdym razie uważam, że warto zapoznać się z tym tytułem zwłaszcza jeśli poznało się obu autorów i nadal ma się ochotę poczytać nieco więcej o stworach jakie dawniej zostawił po sobie Lovecraft.

Inne książki tego autora bardziej mi podeszły. A ta, niestety… horror erotyczny, ze szczegółowymi opisami scen segsu (podejrzewam, że fantazji samego autora). Cała historia oparta o „zapłodnienie" czarownicy w trzech różnych stylach. Trochę się zawiodłem, po serii z Manitou.

@rewi.books
David Williams samotnie wychowuje 7 letniego syna. Wraz z nim przeprowadza się do Fortyfoot House. Starej posiadłości, którą David ma wyremontować. Wokół tajemniczej posiadłości krąży wiele historii.
Kiedyś znajdował się tam sierociniec, w którym zmarły wszystkie dzieci. Nie wiadomo co było tego powodem.
Po pewnym czasie w domu zaczynają dziać się różne dziwne rzeczy. Słychać różne odgłosy i widać tajemnicze światła. Zaczynają ginąć ludzie...
David chce odkryć tajemnicę jaką dom skrywa. Czy to jednak dobry pomysł?

Kiedyś już czytałam parę książek tego autora i podobały mi się. Z tą również tak jest. Historia nie wywołała u mnie jakiś większych emocji. Nie przeraziła mnie ale całkiem fajnie mi się ją czytało. Dość szybko ją skończyłam, nie była nudna.
Zakończenie książki trochę mnie rozczarowało. Myślałam, że inaczej się to zakończy.

@rewi.books
Po pewnym czasie w domu zaczynają dziać się różne dziwne...

Czytane to było przeze mnie ok.'95r,ale pamiętam że było fajne.

Czytane to było przeze mnie ok.'95r,ale pamiętam że było fajne.

Taki powinien być horror. Krwawy i mroczny . Facet po przejściach treścią na wyspę gdzie ma odnowić stary dom . Dom ten staje się przyczyną jego najbliższych problemów. Z czym przyjdzie mu walczyć ? Są siły , które władały światem przed nastaniem człowieka , a teraz próbują wrócić . Czy zwykły człowiek uchroni ludzkość przed zagładą ? Przekonajcie się sami . Mi ciary po plecach chodziły.

Pierwszy raz czytana w podstawówce, choć treścią nie przystoi. Drugi raz zrobiła bardzo dobre wrażenie. Przyjemnie było odwiedzić znów Fortyfoot House z wszystkimi jego tajemnicami.

• Horror
  • Graham Masterton