Szary diabeł

978-83-7659-592-4
masterton, szary diabeł
horror
Marcin

Mistrz horroru prowadzi nas przez mroki opętanej ludzkiej duszy! Powieść Mastertona opowiada o serii przerażających swym okrucieństw em zbrodni, które wymykają się wszelkim regułom logiki. Policja jest bezradna - sprawca nie pozostawia najmniejszych śladów. Czyżby zabójcą był bezcielesny upiór? Aby dotrzeć do prawdy, detektyw Decker McKenna musi zgłębić tajniki magicznej religii z Czarnego Lądu , sięgnąć w głąb historii i pogrążyć się w tajemnicy opętania. Dopiero wtedy będzie mógł stawić czoło Szaremu Diabłowi!

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,660,1400,szary-diabel.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,660,1400,szary-diabel.html

ZARAZA | 2013-09-13
Przeczytana: sierpień 2013

"Szary diabeł" to powieść dobra, nie wnosząca tak naprawdę niczego przełomowego. Posiada zalety, jak i dużo wad.
Plusem powieści jest szybka akcja. Czytelnik się nie nudzi. Kultura santerii to ciekawy wątek - coś innego, nie tak typowego, co można znaleźć w innych horrorach.
Podczas czytania "Szarego diabła" nie nudziłam się, ale powieść często mnie irytowała. Szczególnie postać małej upośledzonej dziewczynki. Zachowywała się jednak, jak osoba nad wyraz dojrzała, aż na zbyt. Dlatego ta postać wydała mi się sztuczna i mało wiarygodna.
Drugą sprawą jest to, że wszystkie postaci z książki wiedzą coś na temat kultury santerii. To również nie jest realne i wiarygodne dla czytelnika.
Niektóre wątki są mocno przesadzone, przerysowane... A szkoda, bo mogła z tego wyjść świetna powieść.

oneofakind | 2014-09-01
Przeczytana: 17 grudnia 2013

"Szary diabeł" to jedno z niewielu dzieł Grahama, w których autor zajmuje się magią rodem z Czarnego Lądu i jedyne, w którym robi to na taką skalę. To właśnie magia z Afryki, tak zwana santeria, jest motywem przewodnim tej powieści.

W Richmond dochodzi do serii okrutnych zbrodni - ofiary są masakrowane przez niewidzialnego mordercę, który jako narzędzia zbrodni używa niezwykle ostrej szabli. Ofiary wydają się być dobierane przypadkowo - ginie zarówno rodzina, jak i zasłużony dla armii major. Detektyw prowadzący śledztwo – Decker Mc Kenna – ma bardzo utrudnione zadanie, a sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy wychodzi na jaw, że to właśnie on ma być kolejna ofiarą. Okazuje się, że tylko dwunastoletnia dziewczynka z zespołem Downa może zobaczyć niewidzialnego zabójcę. Decker, aby poznać, zrozumieć i pokonać zbrodniarza musi poznać tajemnicę afrykańskiej magii, która to właśnie zdaje się być na usługach wcielonego zła. Tajemnica ma jednak swoje korzenie w czasach wojny...

Koala | 2013-06-01

Bardzo dobry horror.

Anna Szy | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Jeśli chodzi o książki z tematyki horrorów to ja niestety jestem fanką jednego autora ( Stephen King ). Rzadko zdarza się abym sięgnęła po konkurencję , jednakże w tym wypadku zainteresował mnie opis z tyłu książki .

Mistrz horroru prowadzi nas przez mroki opętanej ludzkiej duszy! Powieść Mastertona opowiada o serii przerażających swym okrucieństw em zbrodni, które wymykają się wszelkim regułom logiki. Policja jest bezradna – sprawca nie pozostawia najmniejszych śladów. Czyżby zabójcą był bezcielesny upiór? Aby dotrzeć do prawdy, detektyw Decker McKenna musi zgłębić tajniki magicznej religii z Czarnego Lądu , sięgnąć w głąb historii i pogrążyć się w tajemnicy opętania. Dopiero wtedy będzie mógł stawić czoło Szaremu Diabłowi .

” Szary diabeł ” to była trzecia – po „Kostnicy” i „Tengu „ - książka Mastertona jaką przeczytałam . Tak do końca nie wiedziałam jak do niej podchodzić – miał to być lekki horror, który z łatwością i szybko przeczytam. Co prawda przeczytany szybko...

Jolantino | 2011-09-20
Przeczytana: 19 września 2011

Mistrzostwo. Nie można się nudzić. To trzecia książka Mastertona, przeczytana przeze mnie. Bardzo dobra. Wręcz genialna. Wszystkie wątki tak wspaniale się ze sobą łączyły...Aż trudno uwierzyć, że to napisał zwykły śmiertelnik. Jeżeli oczywiście ktoś uważa Grahama Mastertona za śmiertelnika. Ja- nie. Śmiertelnik nie potrafiłby obsługiwać się takim umysłem. A umysł i wyobraźnie ma wielkie. A teraz czas na treść...
Przerażająca! Tyle brutalności, tyle okrucieństwa, tyle pogaństwa, tyle... PODNIECENIA! Czułam je zawsze przed jakąś złą sceną. To oczywiście nie nie taki zmysł jak Sandra, ale przeczucie doświadczonego czytelnika. Ponieważ niestety, po 3. jego książkach, niektóre fragmenty są przewidywalne. Ale mi to nie przeszkadza.
Nie jest to na tyle typowe, abym przewidywała CO się stanie. A dzieje się naprawdę dużo!
Mrożąca krew w żyłach drobiazgowość doprowadza twoją psychikę na skraj załamania. Jest milimetr od granicy. Ale nie przekroczy jej. To będą tortury. Satysfakcjonujące was...

książek: 2034
Klaudia | 2013-12-30
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Jeśli chodzi o horrory,to dla mnie Masterton jest bezkonkurencyjny. No,może dorównuje mu jedynie Stephen King. W książkach Grahama kocham tematykę,nigdy nie wiadomo o czym będzie książka,i makabryczna groza,która sprawia,że po plecach przechodzą ciarki. Gdy byłam młodsza po czytaniu Mastertona często nie mogłam spać przez kilka nocy,bo byłam pewna,że zaraz zaatakuje mnie jakiś potwór. Teraz czytam jego książki z przyjemnością,uwielbiam język Grahama,szybką akcję i nieprzewidywalność.
"Szary diabeł" opowiada o serii okrutnych zabójstw,które dokonywane są przez niewidzialną osobę. No,nie całkiem niewidzialną,bo morderdcę widzi Sandra,dwunastoletnia artystka ze znamionami zespołu Downa. Mamy pełno krwi,porozrzucanych wnętrzności i zagadkę-kto zabija? Główny bohater,Decker McKenna po początkowym śledztwie,zdaje sobie sprawę,że w morderstwa zamieszane są sily pozaziemskie,a mianowicie religia sanaterii,znana także jako voodoo. Mordercy sprzyjają mroczne siły,z którymi musi walczyć...

Aleksandra | 2016-07-17

Panie Masterton. Pana trzeba lubić. Tak się składa, że ja akurat mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że lubię.

Była to pierwsza książka owego autora, która znalazła miejsce w mych dłoniach i bardzo cieszę się, że padło akurat na nią. Podczas lustrowania kolejnych stron towarzyszyły mi wszelkie emocje od strachu, obrzydzenia, nienawiści, rozbawienia, aż po podniecenie.

Z pewnością dla fanów gatunku jest to pozycja, o której przeczytanie warto się pokusić.

Ocena zaniżona o dwie gwiazdki wynika tylko i wyłącznie z faktu, iż po spotkaniu z innymi dziełami Pana Grahama dalszy bieg wydarzeń jest z lekka przewidywalny.

Marcin | 2015-04-21

Dobra książka, świetnie się czyta mocne krwawe sceny, świetna atmosfera. Masterton jakiego lubimy. Bardzo lubię styl pisania Mastertona nie wielu jest pisarzy którzy potrafią ciekawie przedstawić akcję bez opisów bohaterów 2/3 książki i jednocześnie zbudować świetny klimat.

Bartek1985 | 2010-11-06

Jedna z pierwszych książek Pana Mastertona jaką przeczytałem. To ona przekonała mnie do tego autora. Sposób jaki przedstawia śmierć jest odrażajacy a zarazem fascynujący. Tytuł do którego wracałem już nie raz i mi się nie nudzi.

Kamil | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Sięgnąłem po książkę "Szary diabeł" ze względu na liczne rekomendacje znajomych.

W Richmond dochodzi do serii porażających zbrodni. Za każdym razem, w brutalny sposób, ginie osoba. Najdziwniejsze jest to, że zabójca nie zostawia żadnych śladów. Jedyną osobą, która widziała zabójce jest mała dziewczynka z zespołem downa. Jak twierdzi Jej matka, dziewczynka widzi to, czego inni nie widzą. W tym samym czasie, postrzelona przed laty, narzeczona detektywa informuje go, że święta Barbara pragnienie zemsty.

Sięgając po "Szarego diabła", tak na prawdę, nie wiedziałem za co się zabieram. Szukałem książki na niedzielny wieczór, niewymagającej, prostej, przejrzystej i wciągającej. Jak się okazało, ów pozycja wciąga, ale bynajmniej nie jest dobrą książką na spokojny, cichy niedzielny wieczór...

Już od pierwszych stron byłem zafascynowany pozycją Mastertona. Żwawa akcja, wciągająca fabuła, wyraziści bohaterowie, plastycznie opisy. Ponadto powieść nie zawiera zbędnych wątków, przez co jest...