Goliat

Okładka książki Goliat Scott Westerfeld
Okładka książki Goliat
Scott Westerfeld Wydawnictwo: Rebis Cykl: Lewiatan (tom 3) Seria: Fantasy fantasy, science fiction
Lewiatan (tom 3)
2011-09-20
Jarosław Rybski
steampunk

Satysfakcjonujące zwieńczenie

Świetne zakończenie trylogi. W tej części pojawia sie kolejna znana z historii postać - wynalazca Tesla. Nie został on przez aatora trylogi zbyt miło przedstawiony (po prostu jako czystej wody szalony genialny naukowiec),ale jest ważną postacia w tej części histori. Młodzi bohaterzy podejmują decyzje, które nie zmieniają może histori świata, ale świadczą o tym że oboje stali się odpowiedzialnymi osobami. Świetna historia, która spokojnie można polecać młodym czytelnikom.

Najobszerniejsza część serii, która najbardziej rozbudowuje bohaterów do tej pory.
Nie ma tu aż tyle akcji co do tej pory w poprzednich częściach ale również nawet na chwilę nie nudzi.

Na półkach: , , , , , ,

Książka zadedykowana specjalnie dla mnie :)

Książka zadedykowana specjalnie dla mnie :)

Ostatni tom cyklu „Lewiatan”. Czekamy z niecierpliwością jak zakończą się losy bohaterów. Jest przecież tyle tajemnic do ujawnienia, jest ciekawość, czy wojna dobiegnie końca. Autor jednak zakończenie zostawia otwarte dla kontynuacji. Zabieg ten wspomina także w książce przy okazji tworzenia się cyklu filmów o przygodach Pauliny. Nazwał to zawieszenie na krawędzi. Można się zatem zastanawiać, czy powstaną kolejne książki opisujące przygody Alka i Daryn po wojnie.
Książka obfituje w nagłe zmiany akcji – nie mamy się co nudzić. Książki te pod względem akcji bardzo wciągają. Gatunek ten pozwała na dość luźne potraktowanie historii i autor ma dużą swobodę w kreowaniu historii. Nam pewnie wiele sytuacji stanie się niemożliwych lub nieco dziecinnych. Jednak jest to książka dla młodzieży i taki jest tam niestety język.
W tej steampukowej fantastyce pojawiają się kolejne dziwne stwory i urządzenia. Ważny staje się wątek Nikola Tesli i aż ciężko uwierzyć, że podobne jak w książce urządzenia można spotkać w naszym świecie.
Po raz kolejny zostają ukazane siły przyjaźni i miłości. Poświęcenie dla przyjaciela nie jest rzeczą łatwą, szczególnie kiedy trzeba zrezygnować z dążenie do własnego dobra. Młodzież może zobaczyć jak ciężko jest dokonać właściwego wyboru.
Książka dobrze się czyta, nawet dla dorosłych. Daje nam trochę do myślenia i może pozwolić nam wyobrazić sobie, jak wyglądałby świat w innej rzeczywistości.

Po lekturze całości jasne jest, że stworzenie trylogii było wyłącznie strategią marketingową. To w zasadzie jedna powieść, pocięta na trzy części. Z drugiej strony, urywanie akcji w najciekawszych momentach i wieńczenie każdego tomu cliffhangerem trochę przypomina drukowane przed wojną powieści w odcinkach… z czego sam autor na kartach „Behemota” kpi.

Cała recenzja: http://steampunk.info.pl/lewiatan-trylogia-westerfelda-recenzja/

Cała recenzja:...

Ksiażka była dobra, ale trochę mimo wszystko zawiodła. Dlaczego? To był trzeci tom, który miał być zwieńczeniem całej trylogii. Zazwyczaj takie tomy wyjaśniają wszystkie wątki, mają najbardziej porywającą akcję, a zakończenia nie można się doczekać. Jednak w "Goliacie" tego nie mamy! To de facto kolejna podróż "Lewiatana" i kolejny schemat, który towarzyszył nam przez wszystkie książki. Podobały mi się nowe postaci, ale starych było stanowczo za mało. Nawet nie rozumiem, dlaczego niektórzy znaleźli się w tej książce. Wiele bym dała, żeby na konto nowej postaci weszła jakaś stara, o której w zasadzie już zapomnieliśmy, jakby nie miała znaczenia dla powieści.
Książka przede wszystkim była napakowana wątkiem miłosnym, choć nie do końca. Nie chcę niczego zdradzać, ale można się domyślić, że Alek w końcu poznał sekret Deryn aka "Dylana" i wynikły z tego niezłe komplikacje. Naprawdę świetne były sceny z ich udziałem, ale gdyby to bym przedostatni tom a nie ostatni! Ja naprawdę oczekiwałam czegoś więcej, a dostałam coś zupełnie innego. Mimo wszystko dalej czytało się mega przyjemnie, para Deryn x Alek to coś przecudownego, rysunki świetne, czyta się szybko, ale liczyłam na coś więcej!
Mimo to, polecam!

Trzeci tom dalej trzyma poziom. Zwieńczenie przygód bohaterów było satysfakcjonujące. Szczerze powiedziawszy nie lubię się rozstawiać ze światem , w którym "spędziłam" trzy tomy, ale cóż można zrobić. To co dobre szybko się kończy...

Dziwna książka. Niby wszystko jest przemyślane, logicznie poprowadzone, a jednak przez całość towarzyszy coś drażniącego czytelnika. Najbardziej podobała mi się nauka lemurów, które niepostrzeżenie rzucały coraz mądrzejsze hasła i zdania oraz rozwój znajomości Alka i Deryn. Końcowe ukazanie możliwości Goliata również na plus - aż czuło się to napięcie i wirującą wokół elektryczność. Dużym minusem niestety było przedstawienie postaci Tesli - straszne bucostwo i mało pomysłów, mało rozwinięto jego możliwości, a to przecież TESLA!
Podsumowując - do połowy czyta się to bardzo nużąco, później jest już tylko lepiej.

Podsumowująca - ciekawa, porywająca trylogia pełna przygód zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników :)

• Steampunk

Scott Westerfeld Goliat Zobacz więcej