Tajemnica biblioteki

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Cykl: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (tom 13)
Wydawnictwo: Zakamarki
Biblioteksmysteriet
stonoga

Z biblioteki w Valleby giną cenne książki. Jak to możliwe, skoro każda z nich ma zabezpieczenie przed kradzieżą? Dlaczego nie włącza się alarm, kiedy złodziej przemyca je na zewnątrz? Komisarz policji prosi Lassego i Maję o pomoc. Detektywi obserwują bibliotekę i namierzają troje podejrzanych.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/index.php/tajemnica-biblio...(?)

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/tajemnica-biblio...»

Zgrabnie, ciekawie i zabawnie napisana historia, z zagadką detektywistyczną w tle. Najciekawsze było typowanie winnego i próba połączenia faktów i śladów. Nie do końca jednak rozumiem motywy postępowania winnego... dość dziwaczne.

Zarówno dla mnie jak i dla Synka niezbyt atrakcyjna była szata graficzna.

Niemniej jutro i tak biegniemy do biblioteki po kolejne części =)

Sandra Jasona | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Przeczytana na zajęcia z literatury dla dzieci. No cóż trudno mi ocenić jako dorosłemu fabułę.
Plusy:
-zabawa w detektywa,
-dzieci pomagają dorosłym,
-mimowolnie edukuje, zasady zachowania się w bibliotece itp.
-ilustracje
Minusy
-dziwny powód kradzieży.
Polecam, ale musiałabym zaznajomić się z całą serią, żeby wyrobić sobie zdanie. Co najważniejsze, dzieciom ma się spodobać, mnie nie musi :-)

dzieckowojny | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

"Tajemnica biblioteki" mnie zaskoczyła rozwiązaniem. Może gdybym czytała je tak jak zostały wydane, może zdziwienie byłoby mniejsze. Wracając jednak do treści. Z bibliotecznej czytelni znikają cenne woluminy. Bibliotekarka w panice, gdyż ktoś je kradnie i przechodzi bez problemu przez bramki z alarmem. Podejrzanych jest trzech: elektryk, pastor i pani naukowiec. Stali bywalcy biblioteki! I kto jest złodziejem?

Książka nie jet długa, ale oprócz zagadki kryminalnej, autorzy przemycają tutaj informacje o funkcjonowaniu biblioteki, zasadach korzystania ze zbiorów, zabezpieczeniach wprowadzanych w budynkach z cennymi książkami itd. Jest to wiedza istotna, przekazana w ciekawy sposób. Książka sprawdziła się u nas na nocy w bibliotece, gdzie dzieci słuchały historii podzielonej na trzy części i co dwie godziny odkrywały kolejne dowody zbrodni, aż do rozwiązania zagadki. Informacja zwrotna - podobało...

Bravo26 | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Przeczytaliśmy już trzecią książeczkę z tej serii i zauważyłam, że twórca ma dziwny stosunek do kleru. Biedny pastor jest zawsze na cenzurowanym. Jednak synek słucha z zainteresowaniem i sądzę, że sięgniemy po kolejne pozycje.

Gossip Girl | 2014-10-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 03 października 2014

Wypożyczyłam ją dzisiaj i dzisiaj skończyłam. Mało kiedy mi się to zdarza bo nie czytam jakoś bardzo szybko ale litery są wielkie, stron jest mało, bardzo wciąga i szybko się czyta więc nie ma co się dziwić. Bibliotekarka mi ją bardzo polecała i pomyślałam że mogę spróbować co mi szkodzi... I wcale nie pożałowałam mam ochotę przeczytać następne części! Polecam i nie tylko jak głosi opis 7-9-latką ale także 10-12-latką ;)

Ola | 2016-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Przeczytałam,żeby wiedzieć co polecić moim dzieciakom z biblioteki :) Teraz już wiem,że ze spokojną głową mogę ją polecić do czytania rodzicom i ich dzieciom :)

Kamila | 2015-01-31
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

Od tej książki zaczęła się przygoda moich dzieci z biurem detektywistycznym Lassego i Mai, do której to serii chętnie sięgają i czekają na kolejne tomy.

ejotek | 2018-09-30
Przeczytana: sierpień 2018

ksiazkoteka | 2015-05-28

Bohaterami książki są Lasse i Maja. Tropią oni złodzieja, który wyniósł z biblioteki trzy cenne książki. W poszukiwaniach pomaga im Komisarz policji z Valleby, który zastanawia się jakim sposobem złodziej mógł wyjść z książką z biblioteki nie uruchamiając alarmu. Próbuje różnych sposobów : przenosi książkę trzymając ją w wysoko uniesionych rękach, wkłada do torby, przerzuca nad bramką. Za każdym razem jednak włącza się alarm.

Bibliotekarka Karin Falk przejrzała zapisy rejestru czytelni. Do biblioteki ostatnio przychodzili Brigitta Holm, Welmer Frisk i Pastor. Brigitta Holm robiła zdjęcia książkom, a to było zakazane. Pastor rozmawiał przez telefon, a to też było zakazane. Welmer Frisk wyjmował coś, szeleścił i jadł. Wszyscy więc byli podejrzani !

Brygitta Holm była profesorem i nosiła okulary do czytania, więc Maja postanowiła podstępem sprawdzić co ma w torebce. Zapytała pokazując ptaka w otwartej książce czy to możliwe, że widziała takiego na drzewie. Gdy Brygitta wyjmowała...

książek: 2068
Martuszka | 2014-01-14

Rewelacyjna książka dla dzieci, zdarzają się trudne słowa (zwłaszcza gdy to dziecko czyta) ale intryga dla młodego idealna.