Święta w Valleby. Niespodziewane prezenty

Okładka książki Święta w Valleby. Niespodziewane prezenty Martin Widmark
Okładka książki Święta w Valleby. Niespodziewane prezenty
Martin Widmark Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai literatura dziecięca
literatura dziecięca
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
Jul i Valleby. Oväntade julklappar
Zakamarki
2023-11-09
2023-11-09
Barbara Gawryluk

Okładka książki Nelly Rapp i sekret wodnika Christina Alvner, Martin Widmark
Nelly Rapp i s... Christina Alvner, M...
Okładka książki Tajemnica dinozaura Martin Widmark, Helena Willis
Tajemnica dino... Martin Widmark, Hel...
Okładka książki Szpinakowa Staruszka Emilia Dziubak, Emma Karinsdotter, Martin Widmark
Szpinakowa Sta... Emilia Dziubak, Emm...
Okładka książki Tajemnica maskarady Martin Widmark, Helena Willis
Tajemnica mask... Martin Widmark, Hel...

Lekturka trafiła w moje ręce tuż przed świętami ( względy zawodowe ) . Czytało się szybko , urozmaicały to różnorodne łamigłówki . Dzieło skandynawskiego duetu .
Moim zdaniem to tylko cień " Dzieci z Bullerbyn " .

Moim zdaniem to tylko cień " Dzieci z Bullerbyn " .

Tym razem młodzi czytelnicy mogą razem ze swoimi ulubionymi bohaterami rozwiązywać zagadki - dzięki szyfrom i układankom wplecionym zgrabnie w treść przygody.

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai podbiło zarówno moje, jak i Wojtka czytelnicze serducho już dawno temu, wraz z pierwszym tomem przyniesionym z biblioteki. Na regale mamy zaledwie kilka części, ponieważ większość wypożyczaliśmy, ale oboje możemy z dumą stwierdzić, że z około 30 tomów przeczytaliśmy większość. Do kolekcji dodaliśmy też komiksową wersję przygód bohaterów. A dla miłośników serii są też książki świąteczne, z łamigłówkami, zeszłoroczna Wielka awaria prądu oraz najnowsza część Świąt w Valleby - Niespodziewane prezenty.

To książka, która spodoba się wszystkim miłośnikom serii o Lassem i Mai, jak zwykle z charakterystycznymi ilustracjami Heleny Willis i mapą Valleby na początku. Powrót do sympatycznych młodych bohaterów zawsze jest dobrym pomysłem, także w przedświątecznym okresie. To jednak książka, którą można też z powodzeniem podsunąć miłośnikom łamigłówek, ponieważ w trakcie poznawania fabuły czytelnik ma do rozwiązania kolejne zadania.

Do rozwiązywania zadań zawartych w książce nie potrzeba nic poza bystrym okiem i odrobiną dedukcji. Są tu zadania na spostrzegawczość, szyfry, szukanie podobieństw, a wszystko to dostosowane do możliwości wczesnoszkolniaków, które z powodzeniem mogą zabawić się w detektywów.

Żeby sprawdzić poprawność rozwiązania, wystarczy zerknąć na kolejną stronę, dzięki czemu nasza ciekawość zostanie zaspokojona i będziemy mogli dalej czytać o Mai, Lassem i Runem, który tym razem będzie mniej smutny niż zwykle.

Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać – duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych lub kolorowych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści. A dzięki zagadkom czytelnik jeszcze bardziej angażuje się w lekturę i czuje częścią zespołu.

Valleby szykuje się do Bożego Narodzenia, ale to wcale nie znaczy, że w miasteczku jest spokojnie. Nie dość, że panuje przedświąteczna gorączka, to jeszcze pojawiają się dwie dziwne osoby. Ciekawe czego tu szukają?

Lasse i Maja chcą wysłać świąteczne kartki, ale nie mają znaczków. Muszą iść je kupić. Tuż przed wyjściem odbierają jeszcze telefon od komisarza.
W porcie policjant pokazuje im dwie podejrzane osoby, które pojawiły się w mieście. Ewidentnie się wyróżniają. Co tu robią?
Kiedy Maja i Lasse szukają znaczków, muszą pomóc mieszkańcom. Każdy ma z czymś problem. A to lampki w łańcuchu choinkowym są przepalone, albo zawieruszył się gdzieś świąteczny koziołek.
Największy dylemat ma jednak Rune. Jest obrażony na swoje rodzeństwo i co roku wysyła bratu i siostrze kartki z życzeniami Niewesołych Świąt. W tym roku się spóźnił, a Kiki i Haslow zjawiają się u niego w hotelu…
Dajcie się wciągnąć w świąteczny klimat Valleby i razem z Lassem i Mają odkryjcie rodzinne tajemnice Runego, oraz pomóżcie mieszkańcom miasteczka.

Na czytelników, poza wciągającą historią, czekają też zadania do wykonania. Będą szyfry i kody do złamania, odczytywanie z pozoru nieczytelnych informacji, liczenie i zadania na spostrzegawczość. Jest to dodatkowa atrakcja, którą Maciek bardzo lubi. Już rok temu zachwycał się „Wielką awarią prądu”, więc tym razem z wielki entuzjazmem przyjął kolejną pozycję z łamigłówkami.
Polecam serdecznie. Książka jest lekka, wciąga, a na dodatek ma atrakcyjną formę i wymaga nieco kombinowania. Nie trzeba znać innych książek z serii.

W porcie...

Zbliżają się święta i szukacie dla Waszych pociech wyjątkowych prezentów? A może macie w rodzinie malucha, który uwielbia poznawać książkowe historie i rozwiązywać zagadki? Jeśli tak, to z pomocą przychodzi Wam Wydawnictwo Zakamarki, które właśnie wydało książkę z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” pt. „Święta w Valleby. Niespodziewane prezenty”.
❄️
Lasse i Maja to duet idealny. Mieszkają w małym szwedzkim miasteczku i są mistrzami w rozwiązywaniu zagadek. Z usług ich biura korzysta nawet lokalna policja. Tym razem w mieście pojawili się dziwni ludzie, a Nasi bohaterowie próbują odgadnąć, kim są i po co przybyli do Valleby. Jako czytelnicy również bierzemy udział w dziecięcym śledztwie i rozwiązujemy kolejne zadania zlecone przez bohaterów. Radości podczas lektury po prostu nie ma końca.
❄️
Wraz z Lassem i Mają poznamy szwedzkie zwyczaje świąteczne, sprawdzimy, jak funkcjonuje portowe miasteczko i przekonamy się, czy można wzruszyć największego ponuraka w mieście. Co więcej, mali czytelnicy nauczą się korzystać z planu miasta, liczyć produkty oraz odnajdować podobieństwa. A wszystko to podczas czytania jednej, wyjątkowo ciekawej książki.
❄️
Książka zachwyca ilustracjami i mnóstwem rozmaitych zagadek zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników. Ponadto, piękne wydanie idealnie sprawdzi się jako prezent i będzie ozdobą każdej domowej biblioteczki.
❄️
Świąteczna przygoda Lassego i Mai przypadnie do gustu dzieciom, które znają już ten książkowy duet oraz każdemu maluchowi, który, podobnie jak mój syn, w trakcie czytania szybko się nudzi, za to bardzo lubi rozwiązywać książkowe łamigłówki. Dzięki tej pozycji można połączyć przyjemne z pożytecznym i to w zachwycającym, świątecznym klimacie. Gorąco polecamy tę książkę, a sami ruszamy na poszukiwania innych przygód tytułowej pary bohaterów.

Lasse i Maja...

• Święta
  • Dla szkrabów
  • Literatura kryminalna i detektywistyczna, grozy, sensacyjna i przygodowa
  • Karol i Misia
  • ZZ Christmas/Gwiazdka/Jul