Ja, Ibra

Tłumaczenie: Bar­bara Bardadyn
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Jag är Zlatan
Pavel

„Możesz wyciągnąć człowieka z getta, ale nigdy getto z człowieka”. Tak głosi napis znajdujący się w przejściu podziemnym, który Zlatan Ibrahimović, jako dziecko, pokonywał z sercem w gardle, by wrócić do domu. To prawda. Bo pochodzi z Rosengård, sypialnej dzielnicy położonej na peryferiach Malmö. Tam Zlatan zaczął budować swoją legendę od pary butów kupionych w supermarkecie za 59 koron.

Wszędzie gdzie trafiał, pałał żądzą zemsty wobec tych, którzy wydawali mu się źli. Rodzice jego kolegów zbierali podpisy, by wyrzucić go z drużyny, trenerzy zawsze byli bardziej chętni do krytyki niż do pochwał.

Pragnienie, by być lepszym od pozostałych prowadzi go z Malmö do Ajaksu, gdzie przejmuje spadek po wielkim Van Bastenie; później do Juventusu, gdzie Capello piłkarsko lepi go na nowo; następnie do Interu, skąd zabiera kolejne tytuły mistrzowskie. W Barcelonie zostaje tylko rok, wystarczająco dużo czasu, by wykrzyczeć w twarz Guardioli: „Nie masz jaj!”, przed powrotem do Włoch, z nowymi magicznymi zagraniami.

Historia Zlatana toczy się dalej w Milanie i, jak sam mówi, „to jest bajka, podróż z getta do marzeń”.

W „Ja, Ibra” Zlatan Ibrahimović po raz pierwszy opowiada o swoich przeżyciach na boisku i poza nim, o radościach i szaleństwach w życiu nie zawsze w pełni kontrolowanym.

źródło opisu: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/ja-ibra/

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/ja-ibra/

Marzena | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Dawkowałam sobie tą pozycję, po prostu czytałam ją po kawałeczku, po rozdziale...uwielbiam piłkę nożną i ludzi którzy znają swoją prawdziwą wartość, są szczerzy dosadni i nie owijają w bawełnę. A uwierzcie że Ibrahimović taki jest:)))

Nikt nie powie, że nie jest najlepszy w tym co robi, a jeśli się ktoś taki znajdzie to powie to z czystej zazdrości, wrodzonej złośliwości albo chęci zwrócenia na siebie uwagi i On o tym dobrze wie...dlatego motywowany tym dalej dąży do celu, rany jak mnie ta książka motywuje, pozytywnie nakręca i dodaje energii, stąd to porcjowanie w trakcie czytania...

Nie ukrywam, że ciekawie było zajrzeć do Interu, Juve Milanu czy Barcelony.Widzimy plusy bycia sławnym, ale kurcze, nikt nie mówił że jest aż tyle minusów...i ci którzy nazywają się kibicami...jak dla mnie to bardziej fanatycy klubowi...Jedyny mankament, jak dla mnie to to że zabrał się za napisanie tej książki przed przejściem do PSG!!! I tak łudzę się nadzieją że może...kiedyś...w przyszłości...

Jedraz | 2017-06-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Biografie to bardzo specyficzne książki. Każda osoba ma swoją własną historie, to normalne. Normalnym zatem jest też, że każda książka będzie inna- wszystko zależy od tego o kim czytamy książkę. Są książki refleksyjne, są też śmieszne, a kolejne bardzo ciężkie z racji trudnych losów bohatera. A tutaj mamy połączenie kilku różnych cech, trochę śmiechu, trochę powagi, trochę ciężkich chwil z dzieciństwa- wszystko fajnie połączone.
Często mam tak, że książki biograficzne czytam wolniej, bardzo lubię je czytać, aczkolwiek nie wciągają tak do końca. Tutaj miałem odwrotnie. Chciało się czytać i czytać, było to dobrze napisane!
Co tu dużo pisać, to wspaniały piłkarz z bardzo bogatą karierą klubową. Nie do końca moim zdaniem doceniony, choć mam jeszcze nadzieję, że przed zawieszeniem butów na kołku uda mu się wznieść jeszcze puchar Ligi Mistrzów. Choć jeśli mu się to nie uda, to na osiągnięte przez siebie sukcesy i tak nie będzie mógł narzekać.

Książkę polecam wszystkim,bo to ciekawa...

Shafiqua | 2014-11-16

Szwed o bośniacko-chorwackich korzeniach jest postacią nietuzinkową, bardzo charyzmatyczną. Potrafi strzelić gola z takiej pozycji, z której większość futbolistów nawet nie próbowałaby uderzać. Wielu twierdzi, że Ibra jest artystą i ja również przychylam się ku tej opinii (kto w historii futbolu zdobył tak wiele spektakularnych bramek?). Jego kariera to pasmo sukcesów, ale też zawieszeń za nieregulaminowe zachowania na boisku. Co sprawia, że Zlatan postępuje w ten sposób? Co ukształtowało go na osobę, którą jest? Na te pytania piłkarz odpowiada na łamach swojej autobiografii.

Opowieść rozpoczyna rozdział o Pepie Guardioli, znienawidzonym przez Ibrę trenerze z Katalonii. Pada tu wiele niemiłych słów wymierzonych w legendę FC Barcelony. Brak taktu i kurtuazji? O tak, tego właśnie można się spodziewać po książce Ibahimovicia. Jeżeli ktoś oczekuje nonkonformizmu, to trafił pod właściwy adres.
Do tej pory nie spotkałam się jeszcze z podobnym opisem piłkarskich doświadczeń. Myślę, że...

Margarita | 2012-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 grudnia 2012

O dziwo, książka z głębokim przesłaniem, które mówi, że bycie innym, nie jest wcale złe. Skierowana do dzieci, które czują się czasem gorsze i nieakceptowane - wielkie zaskoczenia już na początku lektury.

Następnie dobrze zaparzyć sobie gorącą herbatę, usiąść wygodnie w fotelu, otworzyć książkę i wysłuchać historii Zlatana. Chłopaka postępującego impulsywnie, mówiącego ludziom swoje zdanie prosto z mostu oraz idącego do przodu na przekór osobom, które w niego nie wierzyły. Historii chłopaka, który wygrał marzenia, albo lepiej powiedzieć wywalczył je sobie. Czuć w nim trochę narcyzmu. Nie da się również zaprzeczyć, że ma w sobie trochę z "bad boya". Wszystko to dodaje akcji w jego dzieciństwie i obszernie opisanej karierze.

Ta książka, to niezwykłe spotkanie z ciekawą osobowością. Nie tylko dla fanów piłki nożnej.

Karriba | 2014-04-15
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Zlatan Ibrahimović to szczególny rodzaj wariata. Zawsze o tym wiedziałam. Tylko komuś naprawdę szalonemu może przyjść do głowy próba strzelenia gola z przewrotki wykonanej w miejscu, z którego bliżej jest do środka boiska niż do bramki. Normalnym ludziom takie pomysły nie mieszczą się w głowie. Normalni ludzie podają, pozwalają się sfaulować albo starają się wywalczyć rzut z autu. Normalni ludzie nie zapominają w takich sytuacjach o matematyce i rachunku prawdopodobieństwa. Ale nie Zlatan. On postanawia uderzać na bramkę. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że po strzale ta jego piłka wpada do siatki. Można przecierać oczy ze zdumienia albo z niedowierzaniem szczypać sąsiada po rękach, ale takie są fakty.

Mimo że nie miał łatwego dzieciństwa, w tej chwili Zlatan jest jednym z najpopularniejszych futbolistów na świecie i prawdziwym bohaterem narodowym w Szwecji. Plebiscyty na najlepszego piłkarza tego kraju wygrywa nieprzerwanie od kilku lat, urozmaicając je od czasu do czasu...

Felzmann | 2015-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Tylko dla kibiców.

Ramzes1988 | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Zlatana zawsze podziwiałem (myślę, że większość obiektywnych fanów piłki ma o nim wysokie mniemanie), dlatego z wielką chęcią sięgnąłem po tę wysoko ocenianą biografię.
Książka zaczyna się historią jego konfliktu, a w zasadzie jego końcowej fazy między Zlatanem a Guardiolą. To niestety jest normą, gdy ścierają się dwa wielkie nazwiska i indywidualności , zawsze ktoś musi odejść, padło na Zlatana, Guardiola miał zbyt wielkie sukcesy w I sezonie, aby komukolwiek przyszło do głowy pozbycie się trenera.
Zlatan jest synem bałkańskich uchodźców, jego rodzina to prawdziwy multinarodowy tygiel. Nie miał łatwego dzieciństwa, pochodzi z rozbitej rodziny, w domu się nie przelewało, najczęściej to tacy ludzie zdeterminowani przez rzeczywistość osiągają wielkie sukcesy.
Sam Ibrahimović już w młodym wieku zaczął się przebijać do seniorskiej drużyny Malmoe. Wysokie umiejętności, praca, oraz trudny charakter doprowadziły go na sam szczyt. Ajax Amsterdam, Ac Milan, Juventus, Inter Mediolan, FC...

Jarmo | 2012-04-16

Szybka, łatwa, przyjemna. Napisana bardzo prostym językiem (momentami wręcz infantylnym), ale przypuszczam, że taki był zamysł wydawcy. Powielanie stereotypu kibica piłki nożnej jako debila (co jest dosyć krzywdzące).

Po lekturze zupełnie inaczej zacząłem patrzeć na jednego z moich ulubionych piłkarzy. Szczególnie ciekawe są fragmenty o jego współpracy z trenerami (bardzo podobał mi się nakreślony wizerunek Capello i Guardioli).

Polecam

Mateusz | 2013-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Książkę czyta się szybko, nawet bardzo. Jest ona napisana językiem prostym, a więc nikt nie powinien mieć problemów z jej zrozumieniem. To co mnie uderzyło to masa literówek i prostych błędów, które nie zostały wyłapane przed wydrukowaniem, w rękach trzymałem jednak pierwsze wydanie, a więc być może to jest przyczyną.

Samego Ibrahimovica nie będę oceniał, bo nie ma to wpływu na moją ocenę książki. Niemniej jednak można się z niej dowiedzieć wielu interesujących faktów o piłkarzu, czy klubach, w których występował. Jest ona godna polecenia każdemu fanowi futbolu.

Reasumując, bardzo dobra książka na spokojne i wolne wieczory, kiedy chcemy poczytać coś, bez specjalnego wysiłku umysłowego słuchając w tle dobrej muzyki.

P.S. Dla mnie mistrzostwem świata jest ostatni rozdział "Poeta Wyklęty", którego autorem jest Rafał Stec. Coś mi podpowiada, że jest to takie 'Posłowie', ale nie chciałbym popełnić błędu w terminologii.

Ula | 2014-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2014

Świetna autobiografia! Gdyby nie mąż, nigdy nie usłyszałabym o Ibrze. To On również zakupił książkę. Trzeba zaznaczyć, że nie jestem wielką fanką piłki nożnej, jednak od czasu do czasu lubię obejrzeć mecz czy to na żywo czy w telewizji. Sięgnęłam zatem po autobiografię Zlatana i pochłonęłam ją zaledwie w trzy noce (podczas karmienia dziecka!). Spodziewałam się zupełnie innego człowieka, a ukazał mi się obraz piłkarza, który zna swoją wartość, ale nie spoczął na laurach. Pragnie wciąż się udoskonalać. Poza tym, mimo trudnego dzieciństwa i niektórych występków, które ukształtowały jego dość ciężki charakter, stał się kochającym mężem i ojcem. Po tej lekturze bardzo cenię Zlatana nie tylko za jego ogromny piłkarski talent, ale również za to, co sobą reprezentuje jako człowiek. Polecam! Książkę naprawdę pochłania się jednym tchem i na pewno warto mieć ją w swojej biblioteczce.