Ja, Ibra. Moja historia

Okładka książki Ja, Ibra. Moja historia Zlatan Ibrahimović, David Lagercrantz
Okładka książki Ja, Ibra. Moja historia
Zlatan IbrahimovićDavid Lagercrantz Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Jag är Zlatan
Sine Qua Non
2012-03-07
2012-03-07
Barbara Bardadyn
piłka nożna milan autobiografia juventus ibrahimovic

Myślę, że jego największą porażką jest fakt, że biegał po boisku, za czasów Messiego i CR7. To najlepsza biografia sportowa, jaką przeczytałem. Wykracza poza ramy sportu. Czytałem ją słuchając kawałka ZHU - Ghost in my bed i czułem się prawie jakbym czytał kolejne losy Scarfaca. Najwięcej gratki będą tu mieli kibice Interu Mediolan, ale ja jako fan Juventusu, nie mam mu nic za złe, a nawet go doceniłem, za ciepłe słowa w stronę Luciano Moggiego, po aferze korupcyjnej Calciopoli w roku 2006.

Zlatana się kocha albo nienawidzi. W dzisiejszych czasach brakuje takich zawodników z charakterem. Żaden poradnik motywacyjny nie da Ci tyle ile ta książka. Postać, bo tak chyba już można o Zlatanie mówić, z "tamtych czasów", teraz już takich nie ma. Kiedyś to było ;)

Najlepsza ze wszystkich książek Ibry. Posiada mnóstwo ciekawostek, historii. Dzięki tej autobiografii można polubić Zlatana jeszcze bardziej

Biografia jednego z najbardziej nietuzinkowych piłkarzy ostatnich lat. Napisana jest w stylu, który pasuje do Zlatana. Sporo ciekawych informacji zza kulis, m.in. dotyczących rynku transferowego. Jest to jednak książka, która spodoba się raczej tylko fanom piłki nożnej.

Xiążka nawet ciekawa, ale sam Ibrahimović to straszny bufon z rozdętym do granic możliwości ego. Z tym, że trudno powiedzieć na ile w xiążce mamy do czynienia z prawdziwym jego obrazem a na ile jest to kreacja literacka Lagercrantza. Chyba nie po to zatrudnia się takiego pisarza aby spisał same suche fakty.
Xiążkę przesłuchałem w formie audiobuka i mam apel do wydawnictwa aby jako lektorów do takich xiążek zatrudniano osoby znające języki obce albo chociaż interesujące się piłką nożną. Tutaj mamy sytuację, w której nazwiska portugalskie czyta się po hiszpańsku, hiszpańskie po angielsku a francuskie czasami po polsku, czasami po angielsku a czasami po polsko-angielsku. Istne kuriozum.

Xiążkę przesłuchałem w formie audiobuka i mam apel do wydawnictwa...

Książka reklamowana, jako najlepsza biografia sportowa, rewelacyjna, brutalnie szczera itp.
Każda autobiografia jest obarczona grzechem pierworodnym, polegającym na tym, że autor mówi o sobie tylko tyle ile chce i w sposób jaki chce. Nikt nie postawi się w złym świetle, zdradzi jakiś pikantny, ale mało istotny szczegół, ale nic poza tym.
Autobiografie piłkarzy dzielą się dla mnie na 2 kategorie. Piłkarzy, którzy odnieśli sukces i tych, którzy pomimo potencjału rozmienili się na drobne.
W pierwszym przypadku piłkarz pisze mniej więcej tak: Zawsze byłem najlepszy, grnialny, błyskotliwy, ciągnąłem zespół w górę pomimo kł9d rzucanych mi pod nogi, przez zazdrosnych kolegów z drużyny, niekompetentnych trenerów, chytrych działaczy.
W drugim: Gdyby nie alkohol, narkotyki, hazard, depresja, kontuzje (niepotrzebne skreślić),byłbym najlepszy.
Jeśi przeczytałeś jedną biografię piłkarza, to resztę możesz sobie darować, bo zmieniają się tylko daty nazwiska i nazwy klubów.

Autobiografie piłkarzy dzielą się...

Jestem nieco zawiedziony. Jak dla mnie za mało ciekawych anegdot, za to zbyt częste powtarzanie, jaki to Zlatan nie jest, gdzie się wychował i że ma charakter. Trochę sztampowe, biorąc pod uwagę, że niejeden czempion miał trudne dzieciństwo. Mimo wszystko pozycja dla każdego fana piłki nożnej. Dla mnie jest to książka dobra, ale jednak nie najlepsza, jeśli chodzi o mój prywatny ranking biografii sportowców.

Książka o jedynym w swoim rodzaju szwedzkim piłkarzu. Niektórym może się wydawać, że ma przerośnięte ego lecz Jego dzieciństwo w trudnym środowisku wymagało twardego charakteru i bycia pewnym siebie. Jedna z najlepszych autobiografii sportowca. Mimo ponad 40 stki nadal gra w piłkę w topowym klubie włoskiej serie A.

Książka bardzo fajna w odbiorze jak trochę interesujesz się piłką kopaną. Pełna różnych smaczków i ciekawostek związanych z życiem prywatnym Zlatana ale też Jego historia w sporcie. Jak dla mnie jest to narcystyczny megaloman lecz....to jest Zlatan :) właśnie taki jest. To wojownik który nie wpasowuje się w żadne normy. Można go lubić (ja osobiście bardzo) bądź nienawidzić ale jednego nie można Mu zabrać - jest wyrazisty i wyjątkowy. A książka pozwala na spojrzenie na to wszystko z Jego punktu widzenia. I nagle Zlatan staje się bliższy. Normalniejszy nie tracąc nic że swojego "uroku wojownika".
I to jest właśnie Magia tej książki. Polecam nie tylko dla fanów Ibry.

Może tłumaczenie nie jest najlepsze, chociaż z drugiej strony właśnie tego spodziewałem się po tej książce. Jest o piłkarzu, napisane językiem piłkarza, są oczywiste niedopowiedzenia, częste zmiany tematów i chęć wybienia.
Ale hej.. to jest Zlatan :)

Ale hej.. to jest Zlatan :)

• Sport
  • Biografie