Wszystkie kwiaty Szanghaju

Wydawnictwo: Świat Książki
7,4 (65 ocen i 9 opinii)
All the Flowers in Shanghai
Ag2S

Dla młodych Chinek mieszkających w Szanghaju lat 30 XX wieku, obowiązek zawsze był ważniejszy niż osobiste pragnienia Dla Feng oznacza on zaaranżowane przez rodziców małżeństwo z bogatym biznesmenem. W zamkniętym światku państwa Sang - gdzie publicznie celebruje się tradycję, a w zaciszu domowym okrucieństwo - wypełnienie obowiązku jest równoznaczne z wydaniem na świat męskiego potomka,...

Dla Feng oznacza on zaaranżowane przez rodziców małżeństwo z bogatym biznesmenem. W zamkniętym światku państwa Sang - gdzie publicznie celebruje się tradycję, a w zaciszu domowym okrucieństwo - wypełnienie obowiązku jest równoznaczne z wydaniem na świat męskiego potomka, dziedzica i następcy rodu.

Żyjąc w złotej klatce, Feng czuje się coraz bardziej rozżalona i planuje wzięcie odwetu za zły los. Refleksja i opamiętanie przychodzą dopiero po latach. Tymczasem Chiny zalewa gwałtowna i bezlitosna fala rewolucji.

Porywające tło historyczne powieści oraz niezwykle wyrazisty, niemal intymny portret kobiety, która odważyła się wystąpić przeciwko tradycji, czynią z "Wszystkich kwiatów Szanghaju" ważny debiut wrażliwego i nowatorskiego pisarza.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

Słowa pamięci
Rowan Coleman

8,5 (12 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
Malwina książek: 899

Życie za Wielkim Murem

Chiny to kraj, który nieodmiennie fascynuje, zwłaszcza nas, ludzi Zachodu. Światowe mocarstwo, jeden z najbardziej zaludnionych krajów świata. Uważany za kraj kontrastów, gdzie tradycja styka się z nowoczesnością, a szybki rozwój z brakiem demokracji i biedą. Kultura, której nie sposób zrozumieć. Każda kolejna książka o Chinach wzbudza więc zainteresowanie, intryguje tym, co możemy znaleźć na jej kartach. Duncan Jepson w swoim literackim debiucie obnaża chińską rzeczywistość piętnując jej brutalność na przykładzie jednostki, tworząc intymny portret doświadczonej przez los kobiety.

Aż trudno uwierzyć, że tę powieść napisał mężczyzna. „Wszystkie kwiaty Szanghaju” to pisana w pierwszej osobie relacja tak osobista i wiarygodna, jak gdyby powstała w oparciu o wspomnienia żyjącej kobiety. Nietrudno jednak uwierzyć, że taki scenariusz faktycznie mógł mieć miejsce. Nastoletnia Feng pochodząca ze średnio zamożnego domu zostaje zmuszona do ślubu z bogatym biznesmenem z cesarskiego rodu. Są lata 30. XX wieku. Korzystne zamążpójście córki to w oczach matki dziewczyny życiowy sukces. Nie liczy się zdanie Feng, ani to, że zakochana jest w innym chłopcu, chłopcu który rozumie ją i podziela jej pasje. Dziewczyna rozstaje się z rodziną, a jej głównym celem staje się urodzenie dziedzica rodu Sang. Tylko do tego jest potrzebna. Przy czym jej naiwność, nieświadomość i strach nie ułatwiają wypełniania małżeńskich obowiązków. Tak wyglądały losy tysięcy chińskich dziewcząt. Może się więc wydawać: historia jakich wiele. Proza Jepsona jest jednak o tyle wyjątkowa, że przedstawia bardzo ciekawy aspekt funkcjonowania kobiet w chińskim społeczeństwie. Transformację od nic nie znaczącej młodej dziewczyny, po dzierżącą władzę Pierwszą Żonę, z którą muszą się liczyć wszyscy członkowie rodziny. Od uległej żony do kobiety, która rządzi mężczyznami. Matka rządzi ojcem Feng, rządzi całą rodziną, podobnie jak matka męża Feng rządzi całym domem i sieje strach w sercu Feng. Synowie bezwzględnie słuchają się matek, a mężowie nie mają przy nich nic do powiedzenia. Jednocześnie kobieta zmienia się wewnątrz – od nieśmiałej, zalęknionej ofiary do pewnej siebie, dumnej kobiety, która wie jak osiągać swoje cele. Widać to na przykładzie Feng. Jej historia nie jest typowa, bo szybko bierze ona odwet za swój los, raniąc najbliższych, a następnie ponosi karę za swoje postępowanie. Nie da się bowiem zatrzymać przeznaczenia, a konsekwencje takich prób nie kończą się dobrze, co uświadamia nam Jepson w przejmujący sposób.

Tło historyczne książki nie ogranicza się do pokazania tradycji i kultury ówczesnych Chin. Przewija się w nim także wojna z Japonią, jednak najwięcej miejsca poświęcono przemianom politycznym związanym z przejęciem władzy przez komunistów. Nowy porządek polityczny sprawia, że ludzie bogaci wyjeżdżają na Zachód, a biedni jeszcze bardziej biednieją. Głód i zimno są bezwzględne, doprowadzając tysiące ludzi do śmierci. To właśnie w takich warunkach zastajemy Feng, gdy zaczyna swoją opowieść. Jak się znalazła w tym miejscu? Do kogo kieruje swoje słowa? Jej swoista spowiedź odkrywa przed nami stopniowo kolejne tajemnice, a ciekawość budowana jest między wierszami.

Odmienność kulturowa jest fascynująca. Gdy do tego dochodzi szczera, emocjonalna narracja, książkę czyta się jednym tchem. Tak jest właśnie w przypadku „Wszystkich kwiatów Szanghaju”. Ta pasjonująca powieść to kolejna cegiełka do naszej wiedzy o Chinach, a jednocześnie uniwersalna opowieść o tym, co w życiu najważniejsze.

Malwina Sławińska

Książkowa-Fantazja | 2014-05-12
Przeczytana: 29 marca 2014

Chiny to temat wciąż niewyczerpany, a przy tym fascynuje, głównie za sprawą barw i różnorodności. W tej chwili świat zalewany jest chińskimi wyrobami, ba nawet trudno znaleźć produkt, który nie oznaczony napisem made in China. Ale przecież nie zawsze tak było. Pora cofnąć się wstecz.

Duncan Jepson to z wykształcenia prawnik, zamieszkały w Hongkongu. Wielokrotnie nagradzany reżyser i producent filmów. Realizował filmy dokumentalne dla Discover Channel Asia i National Geographic Channel. Był wydawcą azjatyckiego czasopisma poświęconego modzie, założycielem i redaktorem "Asia Literary Rewiev".

Akcja powieści rozgrywa się w Szanghaju, w latach trzydziestych XX wieku. Bohaterką powieści jest Yan Feng, która przez rodzinę jest niezauważana, ceni sobie spacery z dziadkiem po ogrodzie. Jest zupełnym przeciwieństwem starszej siostry, która od lat jest przygotowywana, by dobrze wyjść za mąż. Niestety los zadecydował inaczej i kobieta umiera, a Feng musi ją godnie zastąpić. Wbrew własnej...

slowo_daje | 2014-06-13

Zjawiskowa okładka kryje w sobie równie piękną i poruszającą historię ucieśnionej Chinki, która musi walczyć z okrutnym losem i tradycją. Jepson ma prawdziwy pisarski talent, pisze z - wiem, wiem, seksizm :) - iście kobiecą wrażliwością i uczuciem, na pewno będę wypatrywać jego kolejnych książek.

Emma | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Bohaterka książki urodziła się jako druga córka, czyli najgorzej jak mogła.
Córka w Chinach nic nie znaczy, często jest traktowana jak osoba niepotrzebna, a druga, to już najgorsze, co może być.
Wymyślono dla niej scenariusz: miała opiekować się rodzicami, jej siostra miała przez dobre zamążpójście podnieść prestiż rodziny, ale los płata figle. Nie wszystko wygląda tak jak ktoś sobie zaplanuje.
Urodziła się również w "niewłaściwym momencie", w chwili, gdy Chiny stały przed wielkimi wyzwaniami: wojna z Japonią, dojście do władzy Mao i w końcu Rewolucja Kulturalna, czasy, które nie oszczędzały nikogo.
Główna bohaterka, mocno tkwiąca w sztywnym świecie tradycji i konwenansów, nie może odnaleźć swojego miejsca w życiu. Zgorzkniała, zraniona przez najbliższych chce się zemścić na świecie, na córce i w sumie na sobie.
Książka w piękny sposób opisuje tradycyjną, bogatą chińska rodzinę.
Autor stworzył bardzo wyrazisty obraz zagubionej, niechcianej i niekochanej kobiety. Tło historyczne...

biblioteka | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Książka pt. "Wszystkie kwiaty Szanghaju" to niezwykła opowieść wspaniałego pisarza Duncana Jepsona o Chince, która w jednej chwili z młodej, naiwnej dziewczyny musiała zmienić się w odpowiedzialną kobietę i żonę. Po śmierci siostry zmuszona do ślubu z bogatym i dobrze urodzonym Sang Xiong Fa poznaje tajniki życia rodziny Sang-z jednej strony kultywowanie tradycji, a z drugiej brutalna przemoc. Świat, w którym do tej pory żyła ulega diametralnej zmianie. Czy bohaterce uda się przetrwać? Czy podda się temu co ją spotkało? Książka zapiera dech w piersiach i nie sposób się od niej oderwać. Polecam ją każdemu!
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki

Natalia Korczak

O-lan | 2015-03-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, O Chinach
Przeczytana: 02 marca 2015

Jestem naprawdę zdziwiona, że mężczyzna napisał tak fantastyczną powieść oczami kobiety, wszystko autentycznie opisane, że ani na chwilę nie pomyślałabym, że nie są to słowa kobiety. :) Powieść bardzo mi się spodobała mimo iż czasami zachowanie głównej bohaterki nie podobało mi się. Ogółem chętnie się czyta tą powieść, jest wciągająca.

Anna | 2015-03-21
Przeczytana: 21 marca 2015

Czytałam z zapartym tchem. Chiny są niesamowite, inne, dziwne, tak bardzo dla nas dalekie - fizycznie, ale i kulturowo. Chcę czytać kolejne takie książki. Wiedzieć więcej.

Malini | 2015-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Szczerze mówiąc powieść wydała mi się mdła, a narratorka jakby ograniczona umysłowo. Od początku ksiązki nie mogłam się tego wrażenia pozbyć.
Nie zniechęcam do przeczytania, ale mi osobiście styl autora nie przypadł do gustu.
Plus za to, że powieść się szybko czytało.

Patrycja | 2015-04-04

Książka bardzo dobra. Historia bardzo życiowa i prawdziwa. A co za tym idzie smutna. Życie Chinek w XX wieku,a w niektórych rodach również obecnie, jest bardzo ciężkie i ta książka to pokazuje. Gorąco polecam fanom wschodnich tematów i obyczajowych książek.

Eponine | 2015-05-13
Przeczytana: 13 maja 2015

Proza tak przesiąknięta poezją, że przypomina doskonałe połączenie dwóch przeciwstawnych cząstek, yin i yang. Autor ma wielki talent, udało mu się nie przesadzić w żadną stronę i po prostu ładnie opowiedzieć historię kobiety, która mogła mieć niejednokrotnie odzwierciedlenie w prawdziwym życiu i to nie tylko w Chinach.

Główna bohaterka, Xiao Feng, to druga córka w rodzinie, która urodziła się po to, żeby zaopiekować się rodzicami na starość. Nie jest przeznaczona do zamążpójścia, więc prowadzi swobodny tryb życia, spędzając prawie cały czas w miejskim ogrodzie razem z dziadkiem. Choć bez chińskich ideogramów nie da się tego stwierdzić jednoznacznie, założyłam, że jej imię może znaczyć tyle co "Mały Wiatr". Pasowałoby to do jej charakteru, niezmanierowanego i niewinnego dziecka, które nie zostało jeszcze zepsute przez świat.

Wszystkie ambicje jej matki, kobiety owładniętej manią wielkości i dążeniem do podwyższenia swojego statusu, zostały przelane na starszą siostrę Xiao Feng. To...

Tessa99 | 2014-04-20