Okładka książki Wszystkie kwiaty Szanghaju

Świat Książki
typ
papier
Ag2S
7.56 (18 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Dla młodych Chinek mieszkających w Szanghaju lat 30 XX wieku, obowiązek zawsze był ważniejszy niż osobiste pragnienia Dla Feng oznacza on zaaranżowane przez rodziców małżeństwo z bogatym biznesmenem. W zamkniętym światku państwa Sang - gdzie publicznie celebruje się tradycję, a w zaciszu domowym okrucieństwo - wypełnienie obowiązku jest równoznaczne z wydaniem na świat męskiego potomka, dziedzica...

Dla Feng oznacza on zaaranżowane przez rodziców małżeństwo z bogatym biznesmenem. W zamkniętym światku państwa Sang - gdzie publicznie celebruje się tradycję, a w zaciszu domowym okrucieństwo - wypełnienie obowiązku jest równoznaczne z wydaniem na świat męskiego potomka, dziedzica i następcy rodu.

Żyjąc w złotej klatce, Feng czuje się coraz bardziej rozżalona i planuje wzięcie odwetu za zły los. Refleksja i opamiętanie przychodzą dopiero po latach. Tymczasem Chiny zalewa gwałtowna i bezlitosna fala rewolucji.

Porywające tło historyczne powieści oraz niezwykle wyrazisty, niemal intymny portret kobiety, która odważyła się wystąpić przeciwko tradycji, czynią z "Wszystkich kwiatów Szanghaju" ważny debiut wrażliwego i nowatorskiego pisarza.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

Polecamy

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 846

Życie za Wielkim Murem

Chiny to kraj, który nieodmiennie fascynuje, zwłaszcza nas, ludzi Zachodu. Światowe mocarstwo, jeden z najbardziej zaludnionych krajów świata. Uważany za kraj kontrastów, gdzie tradycja styka się z nowoczesnością, a szybki rozwój z brakiem demokracji i biedą. Kultura, której nie sposób zrozumieć. Każda kolejna książka o Chinach wzbudza więc zainteresowanie, intryguje tym, co możemy znaleźć na jej kartach. Duncan Jepson w swoim literackim debiucie obnaża chińską rzeczywistość piętnując jej brutalność na przykładzie jednostki, tworząc intymny portret doświadczonej przez los kobiety.

Aż trudno uwierzyć, że tę powieść napisał mężczyzna. „Wszystkie kwiaty Szanghaju” to pisana w pierwszej osobie relacja tak osobista i wiarygodna, jak gdyby powstała w oparciu o wspomnienia żyjącej kobiety. Nietrudno jednak uwierzyć, że taki scenariusz faktycznie mógł mieć miejsce. Nastoletnia Feng pochodząca ze średnio zamożnego domu zostaje zmuszona do ślubu z bogatym biznesmenem z cesarskiego rodu. Są lata 30. XX wieku. Korzystne zamążpójście córki to w oczach matki dziewczyny życiowy sukces. Nie liczy się zdanie Feng, ani to, że zakochana jest w innym chłopcu, chłopcu który rozumie ją i podziela jej pasje. Dziewczyna rozstaje się z rodziną, a jej głównym celem staje się urodzenie dziedzica rodu Sang. Tylko do tego jest potrzebna. Przy czym jej naiwność, nieświadomość i strach nie ułatwiają wypełniania małżeńskich obowiązków. Tak wyglądały losy tysięcy chińskich dziewcząt. Może się więc wydawać: historia jakich wiele. Proza Jepsona jest jednak o tyle wyjątkowa, że przedstawia bardzo ciekawy aspekt funkcjonowania kobiet w chińskim społeczeństwie. Transformację od nic nie znaczącej młodej dziewczyny, po dzierżącą władzę Pierwszą Żonę, z którą muszą się liczyć wszyscy członkowie rodziny. Od uległej żony do kobiety, która rządzi mężczyznami. Matka rządzi ojcem Feng, rządzi całą rodziną, podobnie jak matka męża Feng rządzi całym domem i sieje strach w sercu Feng. Synowie bezwzględnie słuchają się matek, a mężowie nie mają przy nich nic do powiedzenia. Jednocześnie kobieta zmienia się wewnątrz – od nieśmiałej, zalęknionej ofiary do pewnej siebie, dumnej kobiety, która wie jak osiągać swoje cele. Widać to na przykładzie Feng. Jej historia nie jest typowa, bo szybko bierze ona odwet za swój los, raniąc najbliższych, a następnie ponosi karę za swoje postępowanie. Nie da się bowiem zatrzymać przeznaczenia, a konsekwencje takich prób nie kończą się dobrze, co uświadamia nam Jepson w przejmujący sposób.

Tło historyczne książki nie ogranicza się do pokazania tradycji i kultury ówczesnych Chin. Przewija się w nim także wojna z Japonią, jednak najwięcej miejsca poświęcono przemianom politycznym związanym z przejęciem władzy przez komunistów. Nowy porządek polityczny sprawia, że ludzie bogaci wyjeżdżają na Zachód, a biedni jeszcze bardziej biednieją. Głód i zimno są bezwzględne, doprowadzając tysiące ludzi do śmierci. To właśnie w takich warunkach zastajemy Feng, gdy zaczyna swoją opowieść. Jak się znalazła w tym miejscu? Do kogo kieruje swoje słowa? Jej swoista spowiedź odkrywa przed nami stopniowo kolejne tajemnice, a ciekawość budowana jest między wierszami.

Odmienność kulturowa jest fascynująca. Gdy do tego dochodzi szczera, emocjonalna narracja, książkę czyta się jednym tchem. Tak jest właśnie w przypadku „Wszystkich kwiatów Szanghaju”. Ta pasjonująca powieść to kolejna cegiełka do naszej wiedzy o Chinach, a jednocześnie uniwersalna opowieść o tym, co w życiu najważniejsze.

Malwina Sławińska

Opinie czytelników
książek: 19634
Ania1986 | 2014-05-12
Przeczytana: 2014 rok

Chiny to temat wciąż niewyczerpany, a przy tym fascynuje, głównie za sprawą barw i różnorodności. W tej chwili świat zalewany jest chińskimi wyrobami, ba nawet trudno znaleźć produkt, który nie oznaczony napisem made in China. Ale przecież nie zawsze tak było. Pora cofnąć się wstecz.

Duncan Jepson to z wykształcenia prawnik, zamieszkały w Hongkongu. Wielokrotnie nagradzany reżyser i producent filmów. Realizował filmy dokumentalne dla Discover Channel Asia i National Geographic Channel. Był wydawcą azjatyckiego czasopisma poświęconego modzie, założycielem i redaktorem "Asia Literary Rewiev".

Akcja powieści rozgrywa się w Szanghaju, w latach trzydziestych XX wieku. Bohaterką powieści jest Yan Feng, która przez rodzinę jest niezauważana, ceni sobie spacery z dziadkiem po ogrodzie. Jest zupełnym przeciwieństwem starszej siostry, która od lat jest przygotowywana, by dobrze wyjść za mąż. Niestety los zadecydował inaczej i kobieta umiera, a Feng musi ją godnie zastąpić. Wbrew wła...

slowo_daje | 2014-06-13

Zjawiskowa okładka kryje w sobie równie piękną i poruszającą historię ucieśnionej Chinki, która musi walczyć z okrutnym losem i tradycją. Jepson ma prawdziwy pisarski talent, pisze z - wiem, wiem, seksizm :) - iście kobiecą wrażliwością i uczuciem, na pewno będę wypatrywać jego kolejnych książek.

biblioteka | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Książka pt. "Wszystkie kwiaty Szanghaju" to niezwykła opowieść wspaniałego pisarza Duncana Jepsona o Chince, która w jednej chwili z młodej, naiwnej dziewczyny musiała zmienić się w odpowiedzialną kobietę i żonę. Po śmierci siostry zmuszona do ślubu z bogatym i dobrze urodzonym Sang Xiong Fa poznaje tajniki życia rodziny Sang-z jednej strony kultywowanie tradycji, a z drugiej brutalna przemoc. Świat, w którym do tej pory żyła ulega diametralnej zmianie. Czy bohaterce uda się przetrwać? Czy podda się temu co ją spotkało? Książka zapiera dech w piersiach i nie sposób się od niej oderwać. Polecam ją każdemu!
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki

Natalia Korczak

Emma | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Bohaterka książki urodziła się jako druga córka, czyli najgorzej jak mogła.
Córka w Chinach nic nie znaczy, często jest traktowana jak osoba niepotrzebna, a druga, to już najgorsze, co może być.
Wymyślono dla niej scenariusz: miała opiekować się rodzicami, jej siostra miała przez dobre zamążpójście podnieść prestiż rodziny, ale los płata figle. Nie wszystko wygląda tak jak ktoś sobie zaplanuje.
Urodziła się również w "niewłaściwym momencie", w chwili, gdy Chiny stały przed wielkimi wyzwaniami: wojna z Japonią, dojście do władzy Mao i w końcu Rewolucja Kulturalna, czasy, które nie oszczędzały nikogo.
Główna bohaterka, mocno tkwiąca w sztywnym świecie tradycji i konwenansów, nie może odnaleźć swojego miejsca w życiu. Zgorzkniała, zraniona przez najbliższych chce się zemścić na świecie, na córce i w sumie na sobie.
Książka w piękny sposób opisuje tradycyjną, bogatą chińska rodzinę.
Autor stworzył bardzo wyrazisty obraz zagubionej, niechcianej i niekochanej kobiety. Tło history...

Tessa99 | 2014-04-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane