Wszystkie kwiaty Szanghaju

Świat Książki
2014-03-19
2014-03-19

Życie za Wielkim Murem

Ciekawy, obiecujący początek. Oto niewinna bohaterka wciągnięta w sytuację, która ją przerasta i nijak nie przystaje do jej wyobrażeń o szczęściu. Poddając się przewrotnemu losowi i woli rodziny zostaje rzucona między wilki. I z czasem sama zostaje wilkiem.

Okej, wszystko rozumiem, ale ta cała przemiana mało wiarygodna. Niemożliwe lub mało prawdopodobne jest stanie się wyrachowaną wampirzozołzoczarownicą ot tak w jedną chwilę, wcześniej słodką, niewinną, nieświadomą świata owieczką bywszy. Poza tym bardzo, ale to bardzo ważna życiowa decyzja podjęta przez protagonistkę marnie umotywowana. Dobrze rozpoczęta historia okazała się w dalszych odsłonach płytka i niewiarygodna.
Na plus ładnie poprowadzona pierwszoosobowa narracja, ciekawie opisane zwyczaje związane z rytuałem małżeństwa i rolą państwa młodych w tymże w Chinach sprzed rewolucji. Smutne realia po rozpoczęciu rewolucji również opisane ciekawie, aczkolwiek niestety niedużo tego było. Wszystko do ślubu było ciekawe i zapowiadało się na niezwykłą historię, oczekiwałam wręcz jakiejś małej sagi z nutą zemsty w tle. Niestety, po ślubie równia pochyła. Miałam wrażenie pisania po łebkach.
Chyba za wiele sobie obiecałam i tak to potem jest, oczekiwania kontra rzeczywistość 😊Ale nie odradzam.

Bardzo przejmująca. Pięknie opisana i delikatnie przypudrowana brutalność chińskiej socjety, kultury i tradycji. Książka od pierwszych stron niepokoi, ale i fascynuje swoim obrazem kobiety i jej pozycji w tradycyjnych i powojennych Chinach. Niesamowicie apetyczny kąsek, dla tych którzy lubią wnikać w pogłębioną charakterystykę środowiska i szczegółowe opisy otoczenia bohaterów.

Jestem oczarowana tą niepozorną książką, zupełnie nieznanego autora. Nie mogę wyjść z podziwu dla wyjątkowej wrażliwości pisarza który z taką wnikliwą delikatnością przedstawił kobiece serce. Opowiedział historię życia bardzo prawdziwą choć oczywiście rozgrywającą się w innych realiach. Pomimo egzotyki chińskiej kultury I poł XX wieku jest to historia uniwersalna.
Książka jest skromnych rozmiarów ale ilość pojawiających się w niej wątków świadczy o wielkim talencie literackim. Są marzenia, pierwsza miłość, więzi rodzinne, wspomnienia, doświadczanie i zadawanie okrucieństwa, wielka historia, bogacze i żebracy, prostota i zachłanność, świat natury która daje ukojenie oraz bardzo opresywna kultura... Długo by wymieniać. Historia ma w sobie pewną baśniowość, a jednocześnie opowiada o życiu samym w sobie, o tym, co jest jego esencją. Co sprawia, że staje się jałowe i puste?
Bohaterka jest krucha, niewinna jak dziecko. Samotna w domu którego członkowie koncentrują się wyłącznie na starszej siostrze (zgodnie z tradycją?),za całe towarzystwo ma kochającego Dziadka z którym uwielbia spędzać czas w ogrodzie. Choć pragnie życia prostego, opierającego się na autentycznych więziach i uczuciach, zostanie zmuszona do zaaranżowanego małżeństwa z niekochanym mężczyzną i do życia w świecie który jest jej zupełnie obcy, wrogi i zimny.
Przeobraża się w osobę trawioną nienawiścią i frustracją, bywa podła i okrutna, jednym słowem z ofiary przeistacza się w oprawcę. Zraniona sama zadaje rany. Autor nie upiększa i nie wybiela swojej bohaterki. Jest osobą pełną sprzeczności, a więc autentyczną i taką jak...ja. Pewnie jak każdy z nas. Każda kobieta, bo jest to opowieść bardzo kobieca. Tak bardzo, że aż trudno uwierzyć że zrodziła się w głowie mężczyzny... Są tu kobiety zimne jak lód, samolubne, niszczycielskie - choćby matka głównej bohaterki. I są kobiety dzięki którym udaje się przetrwać najgorsze chwile, symbolicznie zastępujące matkę jak min najbliższa służąca Yan.
Zakończenie książki przejmująco smutne, wstrząsające ale i pełne nadziei... Kiedy zabraknie wszystkiego, a świat jaki znamy rozsypie się w drobny mak jedyne co nam pozostaje to drugi człowiek...
Jedna z najlepszych książek jakie czytałam...

Książka...

Azja fascynuje mnie od zawsze, dlatego chętnie zgłębiam wiedzę na temat kultury, tradycji, obyczajów krajów dalekiego wschodu. W tej książce znalazłam piękną a zarazem bolesną historię Feng. Przybliżyła mi ona Chiny lat 30. XX wieku oraz tego jak tradycja potrafi kierować życiem. Pragnę powiedzieć, że historia Feng wywołała u mnie nie mało emocji. Spacerowałam z nią i jej dziadkiem po barwnych ogrodach, wzdychałam razem z nią kiedy spotkała swoją pierwszą miłość Bi, przeżywałam jej niechciane małżeństwo z Sang Xiong Fa, płakałam kiedy jej pierwsze dziecko okazało się dziewczynką skazaną na życie wśród obcych. Czułam strach Feng kiedy całą prawda wyszła na jaw. I co najważniejsze byłam szczęśliwa kiedy, Feng napisała list do swojej porzuconej córki, tym samym po raz pierwszy nazywając się jej matką.
Czytając tą książkę zdałam sobie sprawę jak bardzo powinnam być wdzięczna swojej mamie. Nauczyła mnie doceniać jej ciężką pracę, którą wkłada w to, aby mi żyło się lepiej.

Obraz Chin na przełomie dwóch epok to na pewno plus. Historia pewnej kobiety w zaaranżowanym małżeństwie - temat niezbyt nowy. Czytało mi się dobrze, ale... no właśnie, jakoś za dużo egzaltacji, sentymentalizmu, zatem nie do końca w moim guście. Czy ucieczka jest właściwym rozwiązywaniem problemów, rzekomą pokutą? Nie przekonuje mnie to.

Chińskie tradycje są przerażające i nie mają w sobie nic z człowieczeństwa. Miłą, nieśmiałą i skromną Feng zmieniły w okrutną, zawistną i egoistyczną kobietę. A jej świat ukazany jej oczami i przemiana jaką przeszła zostały fantastycznie przedstawione w tej książce. Historia jest smutna i wiele razy chciałam powiedzieć "błagam, nie rób tego!", ale niestety życie Feng dalej szło w tym złym kierunku.

Lubię takie klimaty.
O Chinach sprzed wojny, gdy tradycja miała wielką wartość. Momentami wzruszała.
Polecam jeśli ktoś lubi Lise See.

Lubię takie klimaty.
O Chinach sprzed wojny, gdy tradycja miała wielką wartość. Momentami wzruszała.
Polecam jeśli ktoś lubi Lise See.

Początek zapowiadał się ciekawie, jednak spodziewałam się, że czegoś się dowiem o kulturze Chin, ale nic z tego. Rozczarowała mnie.

Książkę czytałam długo, ale wydaje mi się, że tak było najlepiej. Dawkowanie tej historii pozwalało na przemyślenie wielu rzeczy. To była pierwsza z tego typu książek przeczytanych przeze mnie i wiem, że była dobra. Bardzo dobra.

Książka przedstawiająca przykre realia Chin w XX w. Bardzo interesująca. Polecam.

• Literatura piękna
  • 2015