Kobieta, która widziała za dużo

Wydawnictwo: Świat Książki
Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-7799-089-6
kryminał
BeataBe

Thriller psychologiczny oparty na faktach. Waszyngton, rok 1977. Kaya Ploss wraz z mężem postanawia sprzedać dom i w tym celu wynajmuje agenta nieruchomości, niejakiego Earmana. Wkrótce dochodzi do morderstwa. Ginie para młodych ludzi: Alan Foreman, kolega Earmana z pracy, i jego dziewczyna Donna. Kaya, obdarzona niezwykłą intuicją, widzi scenę zabójstwa, choć nie może dostrzec mordercy. Czy jest nim Earman? Rozpoczyna się śledztwo, które daje początek osobliwej, mrocznej relacji Kai i Earmana, co zaważy na dalszym życiu autorki...

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: strona wydawnictwa Świat Książki

Strega | 2016-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2016 r.
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Ktoś, kto spodziewałby się po książce, zresztą zgodnie z opisem, że jest to thriller psychologiczny, miałby prawo poczuć się rozczarowanym. Opisane tu wydarzenia z pewnością dla autorki były traumatyczne, a przedłużający się okres oczekiwania na proces i towarzysząca temu niepewność powodowały duży stres. Jednak czegoś tej książce brak, na pewno napięcia i tego rodzaju podekscytowania, które towarzyszy czytanym zwykle thrillerom.
Natomiast jako wspomnienia i jako świadectwo pewnych interesujących wydarzeń książkę czyta się dobrze - i ja tak właśnie ją oceniam.

Anika | 2013-10-16
Przeczytana: 12 października 2013

Pani Kaya Mirecka-Ploss jest niewątpliwie osobą o bardzo ciekawym życiorysie, jednakże książka wyszła jej raczej słabo. Opisana historia ma potencjał, który autorka moim zdaniem zmarnowała. Drażniło mnie ciągłe podkreślanie przez Panią Kayę, jakie to szlachetne pobudki kierowały nią, gdy nieustraszenie i z narażeniem życia dążyła do wykrycia sprawców zbrodni. Podobnie denerwująca była chwilami zbyt ostentacyjna religijność pisarki. Moim zdaniem jedynie fragmenty opisujące przeżycia autorki w obozie nazistowskim są naprawdę interesujące. Szkoda, że stanowią one tylko niewielki fragment powieści.

Właściwie to ja również miałabym wielką ochotę za czytelniczką alepio krzyczeć NIE ! NIE ! i jeszcze raz NIE ! Ta książka to jakaś pomyłka , a określenie jej jako thriller psychologiczny , to naprawdę gruuuuuba przesada . Zdeklarowana katoliczka epatująca swoją wiarą na co drugiej stronie , wprost do znudzenia , miewa wizje . Widzi w nich morderstwo i w swojej pełnej górnolotności i patosu książce przekonuje czytelnika jak bardzo jest prawa , uczciwa i jakie ma cudowne zamiary . Otóż , nie spocznie , dopóki nie doprowadzi do skazania winnego . Kładąc na szalę swoje bezpieczeństwo i dalsze losy swojego małżeństwa . Dla mnie to totalna bezmyślność , ale autorka twierdzi że jeśli Jezus pozwoli to ona przeżyje . Podejrzany jej się zwierza ze swoich zbrodni , policjanci proszą by przyszła łaskawie do sądu zeznawać . Ona obiecuje przestępcy mordercy , że go nie wyda władzom i poczeka aż on sam się zgłosi na policję . To przecież jakiś koszmar , szyty grubymi nićmi . NIE POLECAM . Dawno...

kasandra_85 | 2012-03-16
Przeczytana: marzec 2012

Karina Krawczyk | 2018-09-03
Przeczytana: wrzesień 2018

Kiedy książka mnie zachwyca, daję jej 10/10. Na Rozpoczęcie Roku Szkolnego przedstawiam Wam nieprawdopodobną, opartą na faktach, historię Polki, mieszkającej w USA, która podwoiła moją pewność i siebie i odwagę.
„Zupełnie nieprawdopodobna historia, która wydarzyła się naprawdę”. To opis najkrótszy i najlepszy. Kiedy zaczęłam czytać pomyślałam, że pisząc recenzję koniecznie wspomnę o tym, że znajduję w książce samą siebie. Co więcej, imię jakie nosi bohaterka jest takie samo, jak kobiety z moich powieści. W miarę czytania jednak uświadomiłam sobie, że nawet w połowie nie mogę się porównywać z Kayą. Bohaterka tak wiele przeżyła, niejeden popadłby w depresję lub się załamał. Podziwiam ją za siłę, odwagę i charakter.
Bohaterka, Kaya Mirecka – Ploss, wraz z mężem żyją normalnie, zajmują się pracą i domem. Zamierzają sprzedać dom. Wkrótce w okolicy dochodzi do podwójnego morderstwa. Kaya, z niezwykłym wrodzonym darem, podejrzewa, iż zabójcą jest ich agent nieruchomości. Próbuje tego...

Klaudia | 2014-05-20

Chciałabym wspomnieć o kilku sprawach.
Na początku bardzo męczyły mnie krótkie, pojedyncze zdania, w których książka została napisana. Da się jednak do tego po jakimś czasie przyzwyczaić :) Po drugie nazwanie tego thrillerem psychologicznym to gruba przesada, uważam, że jest to lekki kryminał, który przede wszystkim bardzo szybko się czyta. Co do samej treści utworu, to moim zdaniem jest ciekawa i bardzo wciągająca, myślę, że kiedyś sięgnę po tą książkę jeszcze raz. Dodatkowo duży plus za to, iż jest to biografia Kai Mireckiej-Ploss, która niewątpliwie ma bardzo ciekawy życiorys i warto tą książkę przeczytać choćby ze względu na to, żeby dowiedzieć się czegoś o życiu tej niezwykłej kobiety.

korcia | 2012-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2012

Książka dobra, chociaż nie powaliła mnie na kolana.
Niestety życie nie oszczędzało Kayi Ploss. W czasie wojny przeszła przez obóz dla mieszańców, potem kilkakrotnie była gnębiona przez komunistów, by na końcu w demokratycznych Stanach Zjednoczonych po raz kolejny stać się obiektem prześladowań.
Jest to książka wstrząsająca, tym bardziej że jest ona oparta na faktach.
Jednak dużo ciekawsze wydawały mi się wątki z przeszłości Kayi, niż główny wątek książki.

chiara | 2013-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Ciocia z Ameryki bawi się w detektywa, działając intuicyjnie i prowokując los. W przerwach wspomina swoje życie przed Ameryką i to naprawdę jest ciekawe.

dorota | 2013-09-06
Przeczytana: 07 września 2013

Thriller psychologiczny? dla mnie to okreslenie dla ksiazki pami Mireckiej to jakies nieporozumienie. Rowniez twierdzenie ze ksiazka to kryminal trzymajacy w napieciu,tak mnie trzymal w napieciu ze ksiazke meczylam miesiac kilkakrotnie nad nia zasypiajac . Ja zaliczylabym ta pozycje do gatunku powiesc bigraficzna,naiwna autorka daje sie wciagnac w swiat przestepczosci,czyta sie opornie . Szkoda czasu na te pozycje a pozytywne recenzje znajomych autorki wydaja mi sie troche podkoloryzowane

niki8025 | 2015-01-08
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Książka trochę według mnie naciągana. Autorka wyraźnie w pewnych momentach chciała "zabłysnąć". Akcja książki na podstawie własnych przeżyć, nie mniej jednak odnoszę wrażenie, że została sprytnie, choć w mojej opinii nieudolnie przekoloryzowana. Da się na przysłowiowy kilometr wyczuć lekkie wodolejstwo. Szacunek za odwagę i postawę bohaterki, ale klapa za opisanie sytuacji.