Łzy mojego ojca i inne opowiadania

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
My fathers tears and other stories
Ameryka, starość
Kamulka84

Najnowszy zbiór opowiadań Johna Updike`a to nostalgiczna wyprawa do jego rodzinnej Pensylwanii, opowieści z podmiejskich dzielnic Nowej Anglii i relacje z zagranicznych wojaży. Są tu podróże do miejsc rozsianych po całym globie, jak Maroko, Floryda, Hiszpania, Włochy i Indie, są też wyprawy do krainy dzieciństwa, z jej fundamentalnymi, formującymi charakter tajemnicami, opisane w Strażnikach, Śmiechu bogów i Kinderszenen. Miłosne meandry wśród mieszczuchów owocują zgryźliwym komizmem Delikatnych żon, Zjawy i Przestoju.
Owe błyskotliwe utwory pełne celnych spostrzeżeń, wspomnień i wzlotów wyobraźni stanowią impresywną emanację amerykańskiego doświadczenia od lat Wielkiego Kryzysu po pokłosie 11 września.

tivrusky | 2017-03-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 marca 2017

Każdy zbiór opowiadań, to są poszukiwania. W Łzach mojego ojca szukałem trzech rzeczy. Pierwsza to standardowe pytanie – co łączy te opowieści? Co sprawia, że znajdują się w jednym miejscu, sąsiadują ze sobą na przestrzeni kilkuset stron? Ktoś wybrał je z wielu innych?, a może zostały spisane z myślą o wspólnym zamknięciu w jednym tomie? Jaki jest klucz, jak przez nie przejdziemy? To rzecz pierwsza. Druga to sam Updike, którego nie czytałem nigdy, o którym pojęcia nie miałem. Przed lekturą narzuciłem sobie zakaz szukania czegokolwiek na jego temat, tak by podejść do jego słów, nie znając nawet jego twarzy. I pytanie trzecie – dostałem tę książkę od przyjaciela – co sprawiło, że to właśnie ona, nie inna trafiła w moje ręce?

Na jedno z tych pytań odpowiem, resztę pozostawiam dla siebie.

Wiele z opowiadań dzieje się w podróży. Postaci zwiedzają miejsca sobie obce, czują się w nich niepewnie i niekomfortowo, często prowadzi do to pewnych sytuacji, wyładowań tłumionych napięć,...

MoznaPrzeczytac | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

John Updike to, obok Toni Morrison, jeden z najwybitniejszych pisarzy swojego pokolenia – generacji Wielkiego Kryzysu, dorastającej w cieniu odległej, a zarazem namacalnie bliskiej II Wojny Światowej. Łzy mojego ojca, ostatni zbiór opowiadań (najpóźniejszy z tekstów ukazał się na osiem miesięcy przed śmiercią pisarza), jest powrotem Updike’a do czasów pełnego ulotnych wspomnień dzieciństwa, beztroskiej młodości i wieku dorosłego, znaczonego ciągiem lepszych lub gorszych decyzji. Amerykański autor podsumowuje w ten sposób swoje życie, patrząc na nie z perspektywy mądrego starca, który wciąż szuka odpowiedzi na dręczące go, głęboko egzystencjalne pytania.

A pytań tych nie stawia tak wyraźnie żaden inny autor. I trudno się temu dziwić: poruszanie tematyki starości i śmierci, zwłaszcza w czasach triumfu młodości i witalności – spadku po rewolucji obyczajowej lat 60. – jest wyjątkowo nieatrakcyjne dla odbiorcy. Przemijanie nie jest tematem medialnym – w społecznej recepcji starość to...

Morhy | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, Porzucone

Porzuciłam ten zbiór opowiadań, ponieważ zupełnie nie odpowiadał moim gustom. Nie jest specjalnie źle napisany, ale nie wciągnął mnie, a wręcz odpychał. Tak czy inaczej odradzać go nie zamierzam, bo kto wie? Może się komuś spodoba.

Kamulka84 | 2010-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2010

Bardzo melancholijny zbiór opowiadań, o przemijaniu, o starości, o potędze wspomnień... Być może zbyt smutna, by mogła mnie wciągnać.

marcyk8 | 2013-05-30
Przeczytana: 23 maja 2013

Zbiór boleśnie osobistych opowiadań od starego amerykańskiego mistrza. Skłania do refleksji.

MirexPol | 2017-02-19
WojciechZmudzinskiSJ | 2016-11-19