Łzy mojego ojca i inne opowiadania

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
My fathers tears and other stories
Ameryka, starość
Kamulka84

Najnowszy zbiór opowiadań Johna Updike`a to nostalgiczna wyprawa do jego rodzinnej Pensylwanii, opowieści z podmiejskich dzielnic Nowej Anglii i relacje z zagranicznych wojaży. Są tu podróże do miejsc rozsianych po całym globie, jak Maroko, Floryda, Hiszpania, Włochy i Indie, są też wyprawy do krainy dzieciństwa, z jej fundamentalnymi, formującymi charakter tajemnicami, opisane w Strażnikach, Śmiechu bogów i Kinderszenen. Miłosne meandry wśród mieszczuchów owocują zgryźliwym komizmem Delikatnych żon, Zjawy i Przestoju.
Owe błyskotliwe utwory pełne celnych spostrzeżeń, wspomnień i wzlotów wyobraźni stanowią impresywną emanację amerykańskiego doświadczenia od lat Wielkiego Kryzysu po pokłosie 11 września.

MoznaPrzeczytac | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

John Updike to, obok Toni Morrison, jeden z najwybitniejszych pisarzy swojego pokolenia – generacji Wielkiego Kryzysu, dorastającej w cieniu odległej, a zarazem namacalnie bliskiej II Wojny Światowej. Łzy mojego ojca, ostatni zbiór opowiadań (najpóźniejszy z tekstów ukazał się na osiem miesięcy przed śmiercią pisarza), jest powrotem Updike’a do czasów pełnego ulotnych wspomnień dzieciństwa, beztroskiej młodości i wieku dorosłego, znaczonego ciągiem lepszych lub gorszych decyzji. Amerykański autor podsumowuje w ten sposób swoje życie, patrząc na nie z perspektywy mądrego starca, który wciąż szuka odpowiedzi na dręczące go, głęboko egzystencjalne pytania.

A pytań tych nie stawia tak wyraźnie żaden inny autor. I trudno się temu dziwić: poruszanie tematyki starości i śmierci, zwłaszcza w czasach triumfu młodości i witalności – spadku po rewolucji obyczajowej lat 60. – jest wyjątkowo nieatrakcyjne dla odbiorcy. Przemijanie nie jest tematem medialnym – w społecznej recepcji starość to...

Kamulka84 | 2010-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2010

Bardzo melancholijny zbiór opowiadań, o przemijaniu, o starości, o potędze wspomnień... Być może zbyt smutna, by mogła mnie wciągnać.

marcyk8 | 2013-05-30
Przeczytana: 23 maja 2013

Zbiór boleśnie osobistych opowiadań od starego amerykańskiego mistrza. Skłania do refleksji.

Michał | 2016-10-26
Przeczytana: 23 października 2016