Wdowy z Eastwick

Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "z salamandrą". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
The Widows of Eastwick
978-83-7510-334-2
Olena

Minęło dobre trzydzieści lat od wydarzeń opisanych w Czarownicach z Eastwick. Alexandra, Jane i Sukie, które siały terror i zgorszenie swoją nikczemną magią i wyuzdanym romansem z demonicznym Darrylem Van Horne’em, ostatecznie rozjechały się każda w swoją stronę – powtórnie powychodziły za mąż, ustatkowały się i owdowiały, dziwnym zrządzeniem losu mniej więcej w tym samym czasie. Teraz decydują się na odważny krok: jeszcze raz pojadą do Eastwick. Zabawią się, odpoczną i kto wie, może nawet jakimś cudem naprawią niegodziwości, których się tam dopuściły. Miasteczko wciąż tchnie nadmorskim urokiem, a jednak wdarła się do niego niszczycielska współczesność. Żyją w nim jeszcze ludzie, którzy zapamiętali trzy czarownice i życzą im źle...

Ostatnia powieść Updike’a, pełna uroczych detali, zmysłowości i złośliwych spostrzeżeń na temat życia, to nie tylko słodko-gorzka opowiastkach o trzech niezwykłych, nie zawsze sympatycznych kobietach, lecz również skrycie poważna medytacja nad starzejącym się pięknem i losami naszego nie zawsze pięknego świata.

Dariusz Karbowiak | 2012-12-12
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Dla mnie książka Bardzo Dobra. Jednak jak mawiają jednemu podoba się córka innemu teściowa. Być może niska średnia ocena książki wiąże się z tym że oceny dokonali czytelnicy zbyt młodzi. (Wiekiem i duchem)?
Ostatnia powieść Updike jest swego rodzaju rozliczeniem się z przeszłością. Spojrzeniem za siebie - jak napisał w książce "w sprincie na ostatniej prostej do grobu". Trzy bohaterki "Czarownic z Eastwick", owdowiały i po latach postanowiły spotkać się ponownie w miasteczku. Może naprawić krzywdy wyrządzone w przeszłości. Jednakże każdy nasz uczynek postrzegany jest w określonym kontekście, nie da się zjeść batonika o którym marzyliśmy w dzieciństwie. W innym wieku ma on inny smak. Czy jest to książka o Czarownicach? Tak jak każda inna napisana, wszystko jest swego rodzaju magią. Całe życie jest magiczne. A czarownicą się bywa jak napisał to autor :„... bycie czarownicą stanowi tylko etap w życiu, jak menopauza.” Jednakże żadne czary ani żadna religia nie powstrzyma ani naszego...

Kaklucha | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Kontynuacje książek, powstające po latach bywają dziwne. Nastrój "Wdów..." jest inny niż "Czarownic...". Nie znalazłam już w nich tej rozbuchanej, kipiącej kobiecości. Pierwsza część "Wdów..." mocno mnie wynudziła, druga i trzecia były lepsze, bardziej wciągające, kuszące czarami. Może, gdy wrócę do tej książki, kiedy będę w wieku bohaterek, znajdę w niej coś innego?

Mey-Mey | 2012-01-06
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane

Warto przeczytać, chociażby dla tych dość odważnych, a jednocześnie prawdziwych, opinii o ludziach.

nellanna | 2012-05-01
Przeczytana: 01 maja 2012

Jakoś mi ta majówka nie sprzyja intelektualnie, percepcja wyraźnie obniżona z powodu ...okoliczności, dlatego nie do końca wchłonęłam wdzięczną i pełną meandrów słowno- kulturowych, tudzież geograficznych prozę tego wybitnego pisarza. tak się zdarza. Poza tym znałam tylko film a po "Czarownice z Eastwick" sięgnę w odwrotnej kolejności. Wyszukana to historia, na pograniczu groteski ale dosyć wysublimowanej, ponadto liczne obserwacje gatunku ludzkiego,w sposób niezamierzony a może zamierzony kierują treść opowieści w stronę rozważań nad jakością i dystansem do starości, do upływu czasu i tego jak on nam się złośliwie tu i tam odciska. A przecież nie pozbawia pragnień, lęków i poczucia osaczenia.Na dodatek podtrzymuje przyjaźń i wzbogaca ją o poświęcenie. Swoim zwyczajem, twardym i jestem przekonana, że słusznym, nie opowiem treści książki, tylko polecę ją do swobodnego poczytania. To nie jest rzecz do połknięcia, wywołuje wiele refleksji i chyba w tym tkwi jej wartość. Jaka szkoda,...

Jolanta Leśniak | 2010-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2010

Nie podobała mi się. Ale cóż może napisać o starych kobietach mężczyzna , nawet jeśli sam przekroczył 70-kę ? Ta jego obsesja, która powoduje, że słowo "smród" powtarza jak mantrę!
A jednak przeczytałam do końca,bo przekonana byłam ,że czarownice na starość złagodnieją i zechcą naprawić to, co kiedyś z taką przyjemnością psuły (łagodnie powiedziane).
Do tego ta wyprawa na lodowiec i lęki Alexandry i mnie się przydarzyły.
Najbardziej mnie rozśmieszyły dywagacje na temat...elektronów. Nic nie zrozumiałam !A Sukie nie radzi sobie z laptopem , a jak nauczycielka fizyki wie o tych małych cząsteczkach wszystko! Pisarz przesadził albo ja taka niekumata! :)

Karolina | 2011-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2011

Wróciłam do czarownic ze zwykłej ciekawości. Czy po trzydziestu latach, będąc już staruszkami naprawią swoje złe uczynki? Albo przynajmniej zadośćuczynią tym nieodwracalnym? Czy starość cokolwiek w nich zmieniła? I oczywiście: czy Darryl także powróci?

Niewątpliwym plusem jest, że Updike nie zmienił swojego stylu. Niczego nie ulepszał, nie porzucił swoich wybujałych porównań i opisów, ani nawet tych momentami niepotrzebnych dywagacji (np. fragmenty powieści pisanej przez Suki). I dobrze! W pełni czułam, że czytam kontynuację. Że to wciąż Jane, Lexa i Sukie, a nie odgrzewane kluchy. Sądzę, że po tylu latach wcale się nie zmieniły. Lexa wciąż miała swoje wyrzuty sumienia, Sukie wciąż bagatelizowała morale i prawdziwe życie, a Jane była zadziorna i - dla mnie - w pewnym sensie zła. Trudno wysuwać wnioski co do puenty: czy dosięga nas kara za nasze uczynki? Updike nie twierdzi tego, ale na końcu nie byłam już pewna, cz Jane dopadła zemsta Christophera, czy Bogini.

A co samej fabuły?...

Dziki_tymianek | 2016-10-19