Niewidzialne

Invisible
978-83-7510-536-0
Paul Auster
Ag2S

Książka o młodzieńczej złości, nieokiełznanym głodzie seksualnym i niepowstrzymanej pogoni za sprawiedliwością Myślę o przeszłości, o tamtym roku sprzed lat (1967), kiedy w moim życiu tak wiele się wydarzyło, o niespodziewanych zwrotach i odkryciach tamtego roku, szaleństwie tamtego roku, które pchnęło mnie ku późniejszemu życiu, z jego wzlotami i upadkami. Nic tak jak śmiertelna choroba nie...

Myślę o przeszłości, o tamtym roku sprzed lat (1967), kiedy w moim życiu tak wiele się wydarzyło, o niespodziewanych zwrotach i odkryciach tamtego roku, szaleństwie tamtego roku, które pchnęło mnie ku późniejszemu życiu, z jego wzlotami i upadkami. Nic tak jak śmiertelna choroba nie wyostrza myśli, nie sprawia, że chce się dokonać podsumowania, wyliczyć ostateczny wynik.
Jest wiosna 1967 roku. Nowy Jork. Adam Walker, dwudziestoletni student Uniwersytetu Columbia i początkujący poeta, poznaje zagadkową francuską parę - ekscentrycznego Rudolfa Borna i jego dziewczynę, Margot. Nie wie, że nowa znajomość w dramatyczny sposób zaważy na jego przyszłości.
Najnowsza pudełkowa powieść Austera to misternie skonstruowana historia, której wartka akcja przenosi się do Paryża, Kalifornii i na karaibską wysepkę o nazwie Quillia. Ten swoisty bildungsroman to opowieść, w której zgłębiane są skomplikowane zależności między pamięcią a prawdą, zmyśleniem a rzeczywistością, tym, co widzialne i tym, co niewidzialne.

romeo | 2017-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2017

Paul Auster jest jak wino: im starszy, tym lepszy. Niewidzialne to jedna z jego ostatnich powieści, a ja największą estymą darzę jego dzieła powstające po 2000r. począwszy od arcyznakomitej "Księgi złudzeń"

Niewidzialne bezbłędnie wpisuje się w ten ciąg genialnych książek. Znajdujemy tu motywy typowe dla Austera: przypadkowe zdarzenia, zgłębianie zależności między prawdą a fikcją, skrywane tajemnice i motywacje działań.Jednakże za każdym razem amerykańskiemu pisarzowi udaje się podjąć od innej strony i zachować świeżość. To niesamowite u twórcy, który wstąpił w lata 70. swojego życia.

Intryguje również oryginalna, misterna konstrukcja powieści, jej wielopoziomowa narracja i przeskoki czasowe.Wszystko jest tak przemyślane i doskonale poukładane, niezwykła wirtuozeria autora budzi podziw. To książka kompletna i pasjonująca lektura.Pozostaje mi jedynie czekać na najnowsze dzieło Paula Austera, które w naszym kraju ukazać się ma w przyszłym roku.

Marianna | 2016-04-18
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Bardzo dobra książka, która zachwyciła mnie stylem, narracją, fabułą, a losy głównego bohatera od pierwszych stron wzbudziły moje zainteresowanie. Historia Adama była pełna przeróżnych wydarzeń, które miały miejsce lub nie. Tak naprawdę możemy się tylko domyślać, czy opowieść Adama była prawdą czy fikcją, a mimo to książka wzbudza zainteresowanie czytelnika i nie sposób się od niej oderwać. Bardzo polubiłam twórczość Paula Austera właśnie dzięki tej historii. Polecam i zachęcam do przeczytania tej nietuzinkowej powieści. Mi bardzo się podobała i pomimo tego, że czytałam ją jakiś czas temu wspomnienia o niej są nadal żywe. Warto przeczytać ,,Niewidzialne". To opowieść inna niż wszystkie, w której to co niewidzialne miesza się z tym, co widzialne a rzeczywistość z fikcją. Warto wybrać się w podróż z Adamem Walkerem i poznać historię jego życia. Polecam!

Matanuska | 2014-10-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 października 2014

"Niewidzialne" nie jest typową powieścią, która zostawia nas z satysfakcjonującym zakończeniem. Nie jest to też opowieść o konwencjonalnej strukturze(kilkuosobowa narracja, czy skoki w czasie). Jest to typowy przykład prozy Auster'a, historia w historii, książka w książce, psychologiczne portrety bohaterów, tajemnice, niedopowiedziane wątki, niewidzialne...
Mam wrażenie, że autor nie do końca chce aby czytelnicy decydowali jak ma się skończyć historia, wręcz przeciwnie, chce abyśmy czuli się komfortowo nie wiedząc co będzie dalej.

zkosmosuwkosmos | 2013-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Nie napiszę wiele. Musicie jedynie wiedzieć, że to jedna z tych książek, które każą wam znaleźć większość odpowiedzi na własną rękę. Paul Auster bardzo chętnie stawiał znaki zapytania i rezygnował z wyjaśnienia wielu kwestii. Działo się to właśnie wtedy, kiedy chodziło o sprawy niewidzialne. Czy zawsze możemy być pewni, jeżeli nie byliśmy czegoś namacalnym świadkiem? Ile z tego co słyszymy jest fantazją? Czy to nie oczywiste, że nie doświadczając czegoś na własnej skórze, rzadko mamy okazję mówić o całkowitym przekonaniu, że tak właśnie było? Jak dla mnie o tym jest tak książka. Wydaje mi się, że autor wykorzystując wciągającą historię, stara się poklepać nas po plecach i powiedzieć: Nie wszystko jest oczywiste. Nie wszystko widzimy.

yoleee | 2014-01-17

Lubię styl Paul'a Auster'a. Książkę kupiłam na totalnej przecenie w tesco. Trochę leżała na półce zanim doczekała się swojej kolejki,ale nie żałuję. Książka wciąga i intryguje.

Superchrupka | 2010-12-15

Moja opinia:

Moss | 2014-11-19
Przeczytana: 12 listopada 2014
Maciek | 2016-07-29

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Auster piszę o tym, że w książce najważniejsze jest jej zakończenie. Jakkolwiek przez całą książkę doświadczamy fascynującej, wielopoziomowej historii, tak jej zakończenie staje się ostatecznie niewidzialne i pozostawia niewielkie, ale jednak uczucie pewnego niedosytu.

| 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Sięgnęłam po "Niewidzialne" po przeczytaniu innej książki P. Austera. Nie żałuję tego wyboru. Genialna intryga. Polecam.

majkabally | 2016-12-13
Przeczytana: 15 listopada 2016

Jednak z najlepszych Austera. Absolutnie polecam!