Słynne pojedynki

Krajowa Agencja Wydawnicza
1980-01-01
1980-01-01

Okładka książki Tao of Jeet Kune Do Bruce Lee, M. Uyehara
Tao of Jeet Ku... Bruce Lee, M. Uyeha...
Okładka książki Bruce Lee Metoda walki, cz. 1 Techniki samoobrony Bruce Lee, M. Uyehara
Bruce Lee Meto... Bruce Lee, M. Uyeha...
Okładka książki Kung Fu - Wu Shu. Chińska sztuka walki. Jaromir Śniegowski, Janusz Szymankiewicz
Kung Fu - Wu S... Jaromir Śniegowski,...

Świetne się czytało o pojedynkach polskich bokserów. Stanisław Kiecal czy Antoni Florian Załęski po(d)bili USA, czy jeszcze powtórzy się coś takiego?

Ludzie zachodu też mają swoje "sztuki walki" głównie zapasy i pięściarstwo w różnych odmianach. Przez rozwój naszej cywilizacji ewoluowały one w innym kierunku niż wschodnie sztuki, przekształcając się w sport zawodowy. O historii tego drugiego sportu opowiada książka Aleksandra Reszki.

Na podstawie sylwetek poszczególnych zawodników widzimy jak zmieniał się ten sport. Zaczynamy przygodę w XVIII wiecznej Anglii, gdzie James Figg zakłada swoją akademię i wprowadza pierwsze znane regulacje sportowe dotyczące walk na gołe pięści- poprzednika boksu. Bardziej brutalna i krwawa odmiana walk, gdzie nie posługuje się rękawicami ani bandażami jest już w XIX wieku bardzo popularna w USA, czarnoskórzy zawodnicy stają się postrachem ringów. Ale najsłynniejszym zawodnikiem tamtej epoki jest John Sullivan Amerykanin irlandzkiego pochodzenia, który stoczył walkę trwającą 75 rund. On też jest pewnym symbolem nadchodzącej epoki, pod koniec kariery przegrał z młodym bokserem walcząc w rękawicach.

Boks to sport biedoty, twardych robotników z fabryk i rolników. Widzimy nie tylko pojedynki ale życie poszczególnych zawodników jak syna polskich emigrantów Stanley Ketchel. Jack Johnson który nie doczekał się zasłużonej sławy w USA przez rasizm. Czy Dempsey który ustanowił praktycznie swoją erę w boksie. Ludzie poświęcali całe życie temu sportowi, wzbijając się na szczyty sławy po czym nagle upadali, zapomniani przez swoich fanów. W dzisiejszych czasach kiedy walka na gołe pięści (bare knuckle boxing) przeżywa swój renesans a boks nadal istnieje w swojej sportowej wersji jest to cenna publikacja.

Kilkanaście najgłośniejszych walk z historii boksu zawodowego. Są to potyczki jeszcze sprzed czasów Muhammada Alego, którego to, nawiasem mówiąc, autor specjalnie nie poważał. Odwaga,siła, wytrzymałość i męstwo tych dziś już niemal "antycznych " gladiatorów ringu - ciągle robi na czytelniku niemałe wrażenie. Pozycja obowiązkowa dla fanów boksu. 🥊

• Sztuki i sporty walki
  • Sprzedam/wymienie
  • Sport
  • Literatura faktu
  • Boks

Dodaj cytat z książki Słynne pojedynki