The Girl in the Green Sweater. A Life in Holocaust's Shadow

Wydawnictwo: St. Martin's Press
The Girl in the Green Sweater. A Life in Holocaust's Shadow
angielski
Noir

In 1943, with Lvov's 150,000 Jews having been exiled, killed, or forced into ghettos and facing extermination, a group of Polish Jews daringly sought refuge in the city's sewer system. The last surviving member this group, Krystyna Chiger, shares one of the most intimate, harrowing and ultimately triumphant tales of survival to emerge from the Holocaust. The Girl in the Green Sweater is Chiger's first-person account of the fourteen months she spent with her family in the fetid sewers of Lvov.

The Girl in the Green Sweater is also the story of Leopold Socha, the group's unlikely savior. A Polish Catholic and former thief, Socha risked his life to help Chiger's underground family survive, bringing them food and supplies. A moving memoir of life under unimaginable circumstances, The Girl in the Green Sweater is ultimately a tale of intimate survival, friendship, and redemption.

źródło opisu: http://us.macmillan.com/SMP.aspx

źródło okładki: http://us.macmillan.com/SMP.aspx

Perzka | 2015-06-15
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Krysia Chiger jest zarówno autorką książki, jak i główna jej bohaterką. Powieść praktycznie pozbawiona dialogów jest opowieścią Krysi o losach rodziny Chigerów podczas II wojny światowej. Jak sama autorka mówi „jest to zbiór wspomnień, które we mnie przetrwały”, wstrząsających wspomnień.
Rodzina Chiger mieszkała we Lwowie, gdzie przed wojną było ok. 150 tyś Żydów. Prowadzili rodzinny biznes, handel tekstyliami. Nie byli zbytnio religijni. Bardziej dbali o tradycje i kulturę, niż religię. Powoli każdego dnia odczuwali coraz bardziej dyskryminację spowodowaną swoim pochodzeniem. W 1941 roku, kiedy przestał obowiązywać pakt o nieagresji i Niemcy wkroczyli z całym impetem do miasta. Chigerom skonfiskowano firmę, a następnie ogołocono z posiadanych rzeczy, fortepianu, książek, albumów. Nie posiadający już nic Chigerowie musieli zamieszkać w getcie. W 1943 roku doszło do likwidacji getta. Wielu Żydom groziła śmierć, lub wywózka z Lwowa i zazwyczaj również śmierć. Rodzina i znajomi...

wiech | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

Opowieść niewiarygodnie prawdziwa.
O zadziwiającej woli przetrwania.
O tym, ile człowiek jest w stanie znieść, by przeżyć.
Dziewczynka w zielonym sweterku przetrwała Holocaust.
Dzięki pomocy drobnego złodziejaszka, kanalarza, który pokazał jak być człowiekiem, po prostu. W obliczu śmierci. W najczarniejszej godzinie życia.
Książka literacko słaba, ale nie oceniam jej pod tym kątem.
Jest to poruszający dokument - piękny kawałek literatury historycznej.
Jedna z tych książek, które przeczytać warto.

Gala | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Krystyna Chiger napisała niewiarygodną historię o ocaleniu swojej rodziny, kiedy na czternaście miesięcy zamknęło się nad nimi niebo. Ponad rok przebywali w kanałach, bez światła, ciepła, świeżego powietrza, dzięki współczuciu i pomocy kanalarzy dotrwali wyzwolenia, unikając śmierci.
Ponad rok musieli mówić szeptem, by nikt ich na powierzchni nie usłyszał, walczyli z głodem, chorobami, wszawicą. Zapadali na depresję.
Czternaście miesięcy walki o każdy dzień opowiedziany przez dorosłą kobietę, ale z perspektywy kilkuletniej dziewczynki, widziane oczami dziecka. Fakty są opisane prosto i bezpośrednio, bo dziecko nie ma głębokich przemyśleń, tylko opisuje to, co widzi i czuje.
Opowieść jest surowa przedstawiona za pomocą krótkich zdań wydaje się, że trochę płasko bez emocji, ale od tamtych wydarzeń minęło mnóstwo lat, jak sama autorka wspomina, że o tych wydarzeniach rozmawiali tylko w gronie najbliższej rodziny.
Moim zdaniem Pani Krystyna przekazała swoją historię za pomocą...

Alicja | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

"Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat" (str 279/280)
Prawdziwa historia, poruszająca i wzruszająca opowiedziana przez uczestniczkę tragicznych wydarzeń, wspomagana opowieściami najbliższych i pamiętnikiem ojca.Poznajemy życie mieszkańców przedwojennego Lwowa, szczęśliwe dzieciństwo bohaterki, gwałtownie przerwane przez czas wojenny, okupację sowiecką z jej komunistycznymi ideałami, a następnie jeszcze gorszą -niemiecką ze wsparciem ukraińskim. Standardy życia przedwojenne i wojenne majętnej żydowskiej rodziny.Okrutna dla Żydów wojenna rzeczywistość, śmierć na miejscu, wywózka do obozów zagłady, lub życie w warunkach urągających ludzkiej godności, bez środków do życia, katorżniczej pracy, niepewności jutra, świadomości utraty najbliższych i desperackich decyzji w celu ochrony życia swojego i rodziny.14 miesięcy w kanałach. Dla nas niewyobrażalne. Życie w brudzie, ciemności, zimnie w towarzystwie szczurów, robactwa, chorób i czyhających zewsząd niebezpieczeństw. Niezwykły hart...

Kiwi_Agnik | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Niesamowicie poruszająca książka.

Jak ogromna jest wola przetrwania? jak silnym trzeba być człowiekiem by przeżyć istne piekło na ziemi? jaką trzeba mieć zimną krew by patrzeć, przyzwalać i wykonywać takie okropieństwa?

Owa literatura płodzi ból, na który nie sposób znaleźć antidotum, wyzwala bunt, którego nie da się okiełznać i w sobie zdusić, rodzi wiele pytań, na które nie ma satysfakcjonujących odpowiedzi i na koniec tworzy historię, które każde pokolenie winno ocalać od zapomnienia.

Elżbieta | 2017-03-30
Przeczytana: 29 marca 2017

Jak wiele człowiek jest w stanie znieść aby żyć? Ile jest w stanie poświęcić dla życia? Czy organizm jest w stanie przystosować się do miejsca, które nie nadaje się kompletnie do przystosowania?

Zastanawiam się za każdym razem sięgając po trudną i bolesną literaturę dotyczącą II wojny światowej skąd u oprawców bierze się takie odczłowieczenie. Jak do tego dochodzi. Okropności i okrucieństwa, które miały miejsce to coś czego nie można pojąć. Dokonali to ludzie, którzy zostali odczłowieczeni i pozbawieni wszelkich hamulców i wartości.

Warto czytać, warto pamiętać.Wydarzenia przedstawione w książce przestrzegają i przypominają o obecności zła na świecie.

Nie piszę więcej. Milczę by nie krzyczeć.

NIGDY WIĘCEJ TAKIEJ WOJNY.

Historia oparta na faktach z życia autorki. Katarzyna Chiger opisuje swoje przeżycia w czasach II wojny światowej kiedy to będąc małą dziewczynką wraz z rodzicami oraz grupą Żydów ukrywali się w Lwowskich kanałach przed nazistowskimi zbrodniarzami. To historia o ogromnej woli przeżycia, ale nie tylko. To też opowieść o ogromnej odwadze i poświęceniu. O oddaniu, wartościach i przyjaźni. O nadziei na normalne życie, bez piętna prześladowania i bez widma śmierci na każdym kroku. A także wbrew pozorom o sile miłości. Dzięki tym zwierzeniom autorki otrzymujemy historię ciekawą, ale też okupioną cierpieniem i łzami.

Krystyna Chiger w swojej książce prócz opisu pobytu w kanałach poświęca sporo uwagi niezwykłym ludziom - Polakom, kanalarzom, którzy całkiem przypadkowo stali się w tej historii bohaterami. Szczególnie jeden - Leoplod Socha, którego Pani Chiger wspomina jako Poldka. Temu człowiekowi w największej mierze autorka, jej rodzice i brat, a także kilkoro innych Żydów może...

paweł | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Książka bardzo ciekawa.
Troszkę przypomina mi książkę "Wojna Klary"
Teraz mogę już obejrzeć film,który czeka już dość długo.
Polecam!

Izabela | 2011-05-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011, Posiadam
Przeczytana: maj 2011

Czy potraficie sobie wyobrazić, że przez 14 miesięcy jesteście odcięci od słońca i świeżego powietrza, otaczają Was ścieki, brud, smród, robaki i ogromne ilości szczurów, a za pożywienie macie z reguły kawałek chleba, cienką zupę i 3/4 szklanki wody z przeciekającej fontanny? Potraficie? Ja niestety nie... a Krystyna Chiger przeżyła to jako siedmioletnia dziewczynka.

"W nocy szczury biegały po nas, ale i do tego z czasem się przyzwyczailiśmy."

Mała Krysia pochodziła z rodziny dość zamożnych Żydów. Dzieciństwo wspomina bardzo dobrze, jako okres, kiedy traktowana była niczym mała księżniczka. Wraz z rodzicami i młodszym braciszkiem Pawełkiem, mieszkali we Lwowie, prężnie rozwijającym się i dającym duże perspektywy mieście. Życie całej rodziny zmieniło się wraz ze wkroczeniem wojsk sowieckich na terytorium miasta. Ojciec - Ignacy Chiger stracił swój sklep z tekstyliami i został zmuszony do imania się różnych innych zajęć. Na szczęście był bardzo obrotny i rodzina dawała sobie...

O książce usłyszałam, przy okazji promocji filmu Agnieszki Holland „W ciemności”. Nagle media zaczęły interesować się historią niespełna siedmioletniej Żydówki, zmuszonej do życia w kanałach, wraz ze swoją rodziną oraz całkiem obcymi ludźmi. Wtedy postanowiłam zapoznać się z „Dziewczynką w zielonym sweterku” i to jeszcze przed obejrzeniem zapowiadanego wówczas obrazu.
Publikacja to zbiór wspomnień, spisanych przez uczestniczkę niezwykłych wydarzeń. Krystyna, zwana przez bliskich Krzysią, była wesołą dziewczynką, mieszkającą z rodziną, we Lwowie. Los jednak sprawił, że niedane jej było zaznać wielu chwil beztroskiego dzieciństwa. Wraz z wkroczeniem hitlerowców do rodzinnego miasta autorki, 30 czerwca 1941 roku, całe dostatnie życie rodziny Chigerów, legło w gruzach. W szybkim czasie powstaje getto, w którym Żydzi są zmuszani do życia w katastrofalnych warunkach. Ludzie zaczynają czuć oddech śmierci na plecach. Powoli, acz skutecznie, następuje eksterminacja ludności. Ocaleją tylko...