Paroles
poezja
zaczytana

Paweł | 2018-11-24
Na półkach: Przeczytane, Poezja, dramat

Właściwie to nie ten zbiór poezji Preverta...
"Biblioteka poetów", kiedyś "wychodziła" taka seria. Trochę "od sasa do lasa", ale była. Wydawała tę serię Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, może chcieli nieść kulturę na wieś? Czy im się udało, nie wiem, ale w tej serii wyszło (obok badziewia, uwierzyć trudno, było tego mniej) wiele tomików poetów wybitnych. Nie wiem czy Jacques Prévert był "wybitny", ale też na poezji się nie znam i czytam niezbyt często. Wiem, że mnie wiersz "Dla ciebie moja miłości" powala.

satja | 2013-03-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Poezja

Ten tomik wierszy wyszperałam około 15 lat temu w antykwariacie. Przeglądając go od razu urzekła mnie siła i prostota poetyckiego przesłania. Później dowiedziałam się, że poeta jest bardzo popularny we Francji. Jego wiersze są obecne w podręcznikach szkolnych, były i są śpiewane przez tamtejszych artystów. Ciekawostką niech będzie fakt, że i nasz polski zespół muzyczny sięgnął po jeden z wierszy poety. Chodzi o utwór "Trzy zapałki" zespołu TSA. Trochę go przerobił i wydłużył, ale nie ma wątpliwości, że chodzi tu o wiersz pt. "Paris at night".