poezja francuska
poezja

Zbiór poezji Guillaume Apollinaire'a pod redakcją Adama Ważyka.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

czytający | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

Na lirycznych obrazach Guillaume’a Apollinaire’a zostanie w mojej pamięci czerwony ślad. Na pociętym przez wojenne szrapnele ludzkim szczęściu, zakwitną krwawe plamy. Spadające pociski zryją słodycz pisanych w okopach listów. Krwiste race rozerwą nocne niebo nad tymi, którzy marzą o tym aby kochać. Jednak to piekło nad wszystkim, co umiłował francuski poeta, to dla mnie pełen wzruszenia raj. Bo serce o którym tak wiele w jego poezji, też jest czerwone. Bo tak mocno rozgrzana od młodej miłości i buzująca na kartach jego poezji krew, również ma szkarłatny kolor. Bo zakochani uwielbiają ognistość uczuć. Bo w końcu Apollinaire również jest niezmiennie zakochany. Zauroczony erotyzmem Lou. Zadurzony w Magdalenie. A nade wszystko zafascynowany stolicą liryki, którą jest Paryż. Wobec tego wszystkiego, nie mogę pozwolić sobie chociażby na chwilę zwątpienia i chętnie się pogrążę w klimatach smutnej ale pięknej czerwoności.

W okopach I wojny światowej znalazł się ktoś, kto połączył frontową...

tivrusky | 2017-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Wielkie wrażenie zrobił na mnie Apolinary, miał uzupełnić poezję Jacoba, koniec końców jednak przeskoczył ją o kilka długości, czytałem przez większość czasu zachwycony. Rozpisywał się nie będę, bowiem byłem w bibliotece i tę miniaturkę zamieniłem na zbiór mający ponad tysiąc stron, więc jeszcze do tematu się wróci.