Sieć. Ostatni bastion SS

Wydawnictwo: Wołoszański
historyczna

Drogi Czytelniku! Tamten czas, ostatnie dni drugiej wojny światowej, pozostawił niewyobrażalnie wiele tajemnic. Ocieramy się o nie, patrzymy i nęka nas ciekawość. Czemu miały służyć betonowe tunele pod zamkiem Książ? Po co tysiące więźniów drążyło podziemne korytarze w rejonie Walimia?

Kanclerz | 2013-12-09
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Z jednej strony mamy zbiór faktów. Faktów pełnych i faktów niekompletnych. Wszystko w otoczce upadku III Rzeszy i śmierci jej przywódcy. Z drugiej zaś, mamy pragnienie uczynienia naszej opowieści historią wciągającą niczym dobry kryminał. Czy te dwa aspekty są możliwe do zespolenia? Otóż tak, pod warunkiem, że opowieść roztoczy Bogusław Wołoszański.

Trzeba być mistrzem w swoim fachu, by podawać informacje w taki sposób, by czytelnik/słuchacz nie był w stanie się oderwać. Upadek Rzeszy na lekcjach historii wspominany był nijak, krótko i bez większego znaczenia. Chyba dlatego utonął gdzieś w niepamięci wspomnień licealnych. Gdyby wtedy ktoś potrafił zainteresować mnie w taki sposób, myślę, że teraz nie odczuwałabym takiego żalu.

Książka w mojej opinii naprawdę bardzo dobra, zwarta i wiarygodna. Wciągająca niczym fikcyjny kryminał i rzetelna niczym podręcznik. Podtrzymuję swój wniosek o włączenie książek Wołoszańskiego do lektur obowiązkowych w nauczaniu historii w liceum.
Polecam...

Andrew Vysotsky | 2013-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Powiem szczerze, iż po Sieci obiecywałem sobie dużo. Dla Bogusława Wołoszańskiego mam bardzo wiele szacunku i odnoszę wrażenie, że więcej zrobił dla tożsamości narodowej i upowszechniana prawidłowego pojmowania historii oraz zainteresowania społeczeństwa historią jako taką, niż całe rzesze polskich historyków, którzy mogą się pochwalić różnymi literkami przed nazwiskami, lecz absolutnie nie potrafią dotrzeć do szerokich rzesz odbiorców, o wpływie na rzeczywistość i ich spolegliwości wobec władzy nie wspominając. Sensacje XX Wieku to tytuł znany chyba każdemu w Polsce, a pewnie nieobcy dla wielu również za granicą. Produkcja na poziomie naprawdę światowym, tym bardziej iż raczej niskobudżetowa. Biorąc więc pod uwagę dorobek pana Wołoszańskiego, trzeba jasno powiedzieć , że na książkę się napaliłem. Co z tego wynikło?

Od razu napiszę, iż się okrutnie zawiodłem. Mamy bowiem oto powieść szpiegowską opartą na faktach, której akcja rozgrywa się pod koniec II Wojny Światowej. Głównym...

robert | 2014-06-02

Książka ciekawa, bardzo dobra, ale nie tak rewelacyjna jak " Twierdza szyfrów". Tak naprawdę, by się nie pogubić to jako pierwszą trzeba przeczytać Twierdzę oraz obejrzeć serial, ponieważ Sieć jest kontynuacją wątków zarówno książki oraz serialu. Akcją toczy się na Dolnym Śląsku po wojnie. Martin Jorg na tropie SS-mańskich organizacji a do tego wchodzą skarby III Rzeszy. Jestem tą powieścią troszeczkę rozczarowany, ale polecam każdemu czytelnikowi lubiących tajemnice drugiej wojny.

LWK | 2012-07-31
Przeczytana: 2012 rok

Po przeczytaniu "Twierdzy szyfrów" dorwałam się do tej książki jak do tabliczki czekolady - połknęłam ją w jeden wieczór. No i niestety muszę przyznać że poczułam się troszkę oszukana - czyżbym kupiła wyrób czekoladopodobny? Już wyjaśniam mój zawód, po przeczytaniu "Twierdzy..." spodziewałam się czegoś dużo lepszego i bardziej wciągającego.

Oczywiście koncepcja jest świetna. W towarzystwie Martina Jorga ponownie wracamy na Górny Śląsk naszpikowany przez Niemców tajnymi bazami wojskowymi, bunkrami i czym nam się tylko podoba. To tam znajdują się największe tajemnice III Rzeszy które skrzętnie ukryte mają zostać wykorzystane przez odrodzone SS, do zbudowania Tysiącletniej Rzeszy. Tajna niemiecka organizacja "Der Spinne" ma za zadanie uratować jak najwięcej czołowych dygnitarzy SS, jak również odzyskać ukrytą w sztolniach Dolnego Śląska broń, nie wykorzystaną przez walczących w ostatnich dniach wojny. Na dokładkę obserwujemy aliancki wyścig w celu przejęcia prototypów Niemieckiej...

tom5210 | 2014-10-30
Przeczytana: 29 października 2014

Kawał dobrej, solidnej powieści w klimacie II Wojny Światowej obrazujący grę wywiadów. Wołoszański oparł tę historię na faktach autentycznych i przez to wszystko wygląda naprawdę realnie. Troszkę żałuje, że doczytywałem tą książkę po kawałku i przez to nie za bardzo mogłem wgłębić się w jej klimat. Niektóre wątki były zawikłane, występowała spora ilość postaci i czasami miałem problemy z przypomnieniem sobie co dotyczyło ich wcześniej. Wołoszański zastosował też sporo takich sytuacji gdzie czytelnik sam musi sobie dopowiedzieć co było dalej, lub się domyślić tego. Ale bez wątpienia książka warta jest przeczytania. Szczególnie gdy jej się poświęci trochę czasu, wgłębi w jej treść i nic nam w tym nie przeszkadza.

Kain | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Książka z początku wolniej się rozkręca, ale w końcu nabiera tempa i (co bardzo miłe) okazuje się być kontynuacją Twierdzy szyfrów! :) Dopięte zostały niektóre wątki, co zaspokoiło dużą ciekawość wynikającą z poprzedniej części.
"Sieć..." nie jest może tak dobra jak "Twierdza...", ale ponieważ już lubisz postacie, przechodzisz przez nią jeszcze chętniej.

Bardzo podoba mi się sposób w jaki Wołoszański łączy fakty historyczne z literacką fikcją.
Do tego, świetne jest to, że uwzględnia w swych książkach fakty dopiero niedawno odtajnione, przez co nie zdążyły za bardzo przesiąknąć do wiedzy ogólnej. Przykładowo - maszyna deszyfrująca "Ryba miecz", czy sprawa bomby jądrowej zbudowanych przez Niemców.

Teraz mam bardzo wielką chęć zawitać kiedyś do zamku Czocha :)

wishjet | 2015-11-14

Powtórzę to co napisałem przy okazji "Twierdzy szyfrów":

Powrót po latach do książek Wołoszańskiego odrobinę mnie rozczarował. "Odrobinę" to troszkę mało powiedziane - wystawiłem całą jego beletrystykę na allegro :).

Kontynuacja losów bohaterów "Twierdzy szyfrów" wypada jeszcze słabiej niż poprzednia pozycja.

Doprawdy dziwię się wszystkim tym, którzy twierdzą, że z beletrystyki Wołoszańskiego dowiedzieli się więcej o historii niż z innych "uczonych" opracowań. Rozumiem, że język takich specjalizowanych pozycji bywa nieraz "odstraszający", ale są autorzy, którzy potrafią połączyć jasność wywodu i porywający styl z odpowiednimi kompetencjami. Polecam w tym zakresie w szczególności prace Davida Irvinga...

moneygrabbing | 2016-04-13

Klasyka gatunku polecam tym, którzy lubią historię oraz specyficzną narracje Wołoszańskiego

Kamil | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 22 maja 2013

Wydaje się niemożliwym, aby mówić o historii w tak sensacyjny sposób.

Bonifacius | 2013-02-20

Lubie autora, jest jednym z tych, którzy uzmysłowili mi, że historia to nie tylko piękny przedmiot w szkole, ale to sięgnięcie i dotykanie rzeczy mających głębokie korzenie w przeszłości a powiązane z teraźniejszością są tylko ustnym przekazem, starym zdjęciem lub krótką notatką gdzieś w aktach - historia to wciąż niewyjaśniona, tajemnicza Pani pełna zagadek. Tak przedstawia ją Pan Wołoszański snując domniemania jak mogło być lub też było. Polecam bo warto.