Artysta zbrodni

Tłumaczenie: Andrzej Leszczyński
Cykl: Gabriel Allon (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
The Kill Artist

Gabriel Allon, działając w siłach specjalnych, wykonywał proste, brutalne zadania: tropił i eliminował terrorystów będących wrogami Izraela. Ale gdy jego żona i syn stali się ofiarami grożącego mu ustawicznie niebezpieczeństwa, zrezygnował ze służby i całkowicie poświęcił się restaurowaniu dzieł sztuki. Jak się okazało - do czasu, bo przypomniał sobie o nim szef wywiadu izraelskiego, Ari Szamron. Chce on wykorzystać wyjątkowe doświadczenie Allona, który musi pokrzyżować plany palestyńskich spiskowców, zamierzających storpedować rokowania w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie. Na czele spisku stoi palestyński fanatyk Tarik. Między Tarikiem i Allonem zaczyna się gra w chowanego, w której stawką jest życie albo śmierć...

źródło opisu: Świat Książki, 2003

źródło okładki: Świat Książki,

Pati_Ka | 2018-07-21
Przeczytana: 2018 rok

Klasyczny thriller szpiegowski w najlepszym stylu. Ta książka przypomina mi trochę "Pielgrzyma" Hayesa, choć oczywiście została napisana znacznie wcześniej.
Były agent izraelskich służb specjalnych, Gabriel Allon izoluje się od świata po tragedii jaka dotknęła jego rodzinę. Osiada na angielskim wybrzeżu i zajmuje się renowacją obrazów. Niestety popyt na jego szpiegowskie usługi nie słabnie i Allon zostaje wciągnięty przez szefa Mosadu w kolejną niebezpieczną akcję.
Fabuła ma klasyczną konstrukcję. Jest tu osobista tragedia, która rodzi chęć zemsty. Jest pojedynek dwóch zaciekłych wrogów. Jest piękna kobieta i nieodwzajemnione uczucie.
Książka nie jest przeładowana szczegółami pracy wywiadowczej. Akcja jest płynna i skutecznie przyciąga uwagę.
Dobry początek cyklu.

książek: 2059
jamczyk | 2018-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Zarys konfliktu bliskowschodniego ukazany przez pryzmat walki izraelskiego wywiadu z arabskim terroryzmem. Ciekawie ukazana praca operacyjna izraelskiego Bonda oraz wielki świat powiązań, układów i gospodarczych zależności, oraz ofiary jakie ponoszą agenci. Pierwsza część cyklu zachęca do sięgnięcia po następne tomy.

deana | 2019-02-19
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2019

,,Artysta zbrodni" to pierwszy tom serii o Gabrielu Allonie - niezwykle utalentowanym konserwatorze dzieł sztuki, który jest zarazem jednym z najlepszych szpiegów izraelskiego,,Biura" - organizacji, w której można dopatrzeć się cech Mosadu. Dotychczas czytałam jedną z powieści, tom dziesiąty ,,Sprawę Rembrandta". Wywarła ona mnie na tyle pozytywne wrażenie, że postanowiłam zacząć przygodę z cyklem od samego początku.

Przełom wieków XX i XXI wieku. Światem jeszcze nie wstrząsnęła brutalna działalność Al-Kaidy, a terroryzm islamski nie budzi jeszcze strachu. Jednym z najważniejszych konfliktów, na które patrzy świat jest konflikt palestyńsko-żydowski. Właśnie ma dojść do podpisania traktatu pokojowego gdy seria zamachów, przeprowadzona przez palestyńskiego terrorystę Tarika może zrujnować cały wysiłek. Aby odnaleźć i zneutralizować zagrożenie zostanie przywrócony do służby Allon. Zaczyna się gra nerwów, pełna podchodów, mistyfikacji oraz oczekiwania. Na przeciw siebie staną dwa...

emindflow | 2016-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2016

Dobra, klasyczna powieść sensacyjno-szpiegowska … i na tym w zasadzie można by zakończyć.
Takich książek napisano już dziesiątki i Daniel Silva niczym nowym nie zaskakuje.
Trzeba mu jednak oddać, ze potrafi zbudować spójną, logiczną fabułę, która całkiem skutecznie przykuwa uwagę czytelnika. Również po stronie aktywów trzeba zapisać postać głównego bohatera Gabriela Allona.
W sumie może nie jest to nic nadzwyczajnego, ale w kategoriach rozrywki pozwalającej miło i przyjemnie spędzić czas sprawdza się bardzo dobrze i na pewno jeszcze kiedyś sięgnę po kolejny tom z tego cyklu.

Powieść jest świetna, ciekawa, pełna akcji. Polecam!

Goszarda | 2017-10-12
Przeczytana: 06 października 2017

Jest to powieść szpiegowska. Porusza problem antysemityzmu.

Ze względu na to, że o szpiegowaniu i zasadach działania wywiadów jest jakoś pobieżnie i beznamiętnie daję 6 gwiazdek.

Mimo to POLECAM

| 2016-11-18

Gabriel Allon- główny bohater cyklu Silvy to szpieg Izraelskiego wywiadu. Pierwszy tom serii przybliża przeszłość głównego bohatera. W zamachu stracił rodzinę- wydarzenie to przyczyniło się do decyzji o zakończeniu kariery szpiega.

Każdy agent działający pod przykrywką ma misternie wykreowaną drugą tożsamość. Allom jest wziętym konserwatorem dział sztuki, swoje rzemiosło doprowadził do perfekcji.

Przypadł mi do gustu jako bohater książkowy. Dlaczego? Brak w nim męskiej infantylności szpiega pokroju James'a Bonda. Nie jest też nieomylny. Ludzki- to najlepsze słowo określające go jako człowieka. Silva pokazał, że Gabriel ma również swoje słabości.

Kolejnym plusem książki są postacie drugoplanowe-londyński marszand i pewna francuska modelka żydowskiego pochodzenia. Dodają książcę 'uroku'. W pamięci na długo pozostanie mi scena spotkania Jacqueline z pewnym wziętym fotografem. Ciekawe poczucie humoru i lekka ironia to to co w postaciach lubię- nie są nijakie.

Przyznaje, że nie...

Monia | 2015-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2015

Sięgnęłam do książki Daniela Silvy przeczytawszy recenzję Agnieszki Lingas-Łoniewskiej jego ostatniej książki z serii z Gabrielem.
Dosyć długo akcja się rozkręcała, moim zdaniem było to wprowadzenie również do następnych części. Dużo informacji, krótkich opisów sytuacji z przeszłości, które jak się pod koniec okazuje były potrzebne, żeby połapać się w całej akcji.
Oczekiwałam, że bohater będzie bardziej aktywny, w końcu książka szpiegowska, wywiad i te klimaty, ale jak dla mnie był troszkę mało aktywny. Mam nadzieję, że się rozkręci w następnych częściach, po które mimo wszystko mam zamiar sięgnąć.
Ogólnie rzecz ujmując podobała mi się książka, natomiast nie "powaliła" mnie :-)

eMPeWu | 2015-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Bardzo dobra powieść szpiegowska. Drobiazgowa. Pełna misternie uknutych intryg i podstępów. Czytając ani razu nie doznałam tego uczucia niedorzeczności, kiedy w Twojej głowie rozbrzmiewa "taaaa... akurat". Wszystko ma sens, łączy się w spójną całość, tworzy wciągającą fabułę. Interesująca od samego początku. Żadnych cudów na kiju, że niby jakieś "Ciesaj Majami", że znaleźliśmy Cię, bo w kącie na strychu była nitka z twojej skarpetki, pobrudzona twoim ulubionym sosem. Konsekwentne, wielowymiarowe postaci. W tle historia, krajobrazy i sztuka. Dobrze, że jest to cykl, bo naprawdę chętnie poznam dalsze losy bohaterów. Cieszę się, że "Artysta zbrodni" wpadł w moje łapki :-)

ataga | 2013-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Bardzo dobra powieść szpiegowska. Ciekawa intryga i opis pracy jednego z najlepszych wywiadów świata oraz zawodowych zabójców. Jedyny minus powieści to zbyt jednostronne przedstawienie głównych stron konfliktu. Jego zdaniem tylko jedna strona jest dobra i jej argumenty są słuszne a jak wiadomo w rzeczywistości świat składa się z wielu odcieni a nie tylko z bieli i czerni