Zwierzęta czynią nas ludźmi

Tłumaczenie: Krzysztof Puławski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Animals Make Us Human
Merigold

Temple Grandin ma niezwykły dar wnikania w życie wewnętrzne zwierząt. Nie tylko z racji wykształcenia (zdobyła tytuł doktora nauk o zwierzętach na uniwersytecie w Colorado), ale również dlatego, że jest osobą dotkniętą autyzmem. Jak sama mówi, doświadczenie tej choroby uczyniło jej codzienne życie niezwykle trudnym, ale pozwoliło za to na lepsze rozumienie zwierząt. W swojej najnowszej książce...

W swojej najnowszej książce skoncentrowała się na specyficznym sposobie odczuwania wybranych zwierząt, by odpowiedzieć na ważne pytanie dotyczące ich emocjonalnej natury.
Czy psy są szczęśliwe, gdy zostawiamy je samotne na większość dnia? Czy lew, który stąpa cały dzień po wybiegu w zoo, jest zasmucony? Czy da się wytresować kota? Dlaczego gryzonie lubią ryć dziury? W jaki sposób możemy uchronić nasze pupile przed paniką związaną z wizytą u weterynarza?
Temple Grandin wyjaśnia nie tylko, jak zaspokoić potrzeby emocjonalne psów, kotów, koni czy zwierząt hodowlanych, ale także wskazuje na to, w jaki sposób możemy zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju, a co za tym idzie - co zrobić, aby zobaczyć w ich oczach szczęście.

Malowidła z Jaskini w Lacaux pochodzące z okresu paleolitu wykorzystane na okładce książki odwołują się do kilkunastowiekowego współtrwania gatunków na Ziemi i podkreślają bliskie związki między człowiekiem a zwierzęciem.

źródło opisu: http://shop.mediarodzina.com.pl

źródło okładki: http://shop.mediarodzina.com.pl

Lillianna | 2014-03-23
Przeczytana: 16 marca 2014

Temple Grandin to najlepsza przyjaciółka zwierząt. Przyjaciel to nie ten, kto rozpieszcza, ale ten kto dba o prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny zwierzęcia. Poznanie psychiki zwierząt jest bardzo ważne dla zagwarantowania im jak najlepszej opieki. Temple Grandin to kobieta, która z miłości do zwierząt stara się dzielić swoimi obserwacjami i badaniami , a wszystko po to, aby ludzie wiedzieli, jak traktowane są zwierzęta oraz jak należy je traktować.

Książka podzielona jest na rozdziały, które odpowiadają odpowiednio: psom, kotom, koniom, krowom, świniom, kurom i drobiu oraz dzikim zwierzętom. W każdym rozdziale znaleźć można bardzo wiele ciekawych informacji, zarówno tych dotyczących domowych zwierząt z którymi żyjemy na co dzień, jak również dzikich zwierząt bądź zwierząt gospodarskich. W książce znaleźć można również informacje na temat rzeźni i ferm drobiu. Temple opisuje warunki jakie tam panują, przedstawia sposób obchodzenia się ze zwierzętami, a ponadto informuje o...

Patrycja | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Książka rewelacyjna pod każdym względem. Moim zdaniem dużo lepsza niż poprzednia książka tych autorek. Jest bogata w masę ciekawych informacji, i, co moim zdaniem odróżnia ją od poprzedniej, napisana jest zrozumiale i konkretnie. Autorki przedstawiają w niej wiedzę naukową, ale weryfikowaną pod kątem wiedzy praktycznej. Można w niej znaleźć analizę twierdzeń różnych naukowców i praktyków, przez co ma się przekrój przez wiele opinii, które czasami są nawet przeciwstawne. Uważam że naprawdę warto ją przeczytać.

Fille | 2016-07-31
Przeczytana: 28 lipca 2016

Rewelacyjna pozycja. Uwielbiam książki o psychice zwierząt, a ta stała się jedną z ulubionych. Autorka wnika w świat różnych gatunków, każdy traktując z taką samą uwagą i zrozumieniem. Gdyby nie jej choroba zapewne nie byłaby w stanie odnaleźć tylu punktów wspólnych pomiędzy emocjonalnością zwierząt i ludzi. Niestety, książka na dobre zniechęciła mnie do psów, za to spowodowała, że uważniej przyglądam się światu.
Podoba mi się również z tego powodu, że znajduje argumenty za tym, że człowiek jednak ma prawo jeść mięso i niekoniecznie powinien mieć wyrzuty sumienia.
Polecam gorąco.

książek: 1947