Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem

Tłumaczenie: Mirosław Redlicki
Wydawnictwo: Galaktyka
The Other End of the Leash
978-83-7579-042-9
tresura psa, pies
flora i fauna
mozartiwieloryb

Pies jest mistrzem w dostrzeganiu naszych nawet najdrobniejszych ruchów i zachowań i odbiera on każdy z nich jako ważny i posiadający swoje znaczenie. Tym niezwykle ważnym i mądrym stwierdzeniem Patricia McConnell rozpoczyna swoją książkę. Uświadamiając sobie tę prawdę, zaczynamy dostrzegać oczywisty sens każdej z porad autorki dotyczących komunikacji z psem. W książce autorka uświadamia nam,...

W książce autorka uświadamia nam, że niektóre nasze zachowania mogą być zinterpretowane przez psa zupełnie inaczej niż przez nas.
Na przykład, nasze serdeczne uściski z bliską osobą, przez psa mogą być odczytane jako zachowanie agresywne i może on odczuwać w takiej sytuacji niepokój. Jak więc znaleźć wspólny jezyk? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Często wystarczy bardzo niewielka zmiana w tonie głosu czy w naszej postawie, aby pies zaczął rozumieć nasze polecenia, tak, jakbyśmy tego chcieli.
Patricia podaje proste wskazówki, które pomogą nam nakłonić psa do pożądanego zachowania. Na przykład, najlepszym sposobem ma powstrzymanie psa od nachalnych zachowań, którymi usiłuje on zwrócić na siebie naszą uwagę, jest po prostu odwrócenie wzroku i nie nawiązywanie kontaktu dopóki zachowuje się niewłaściwie.
Książka będzie niezwykle cenną pomocą dla każdego, kto pragnie nawiązać z psem prawdziwą, silną więź opartą nie tylko na emocjach, ale także na wzajemnym, dobrym zrozumieniu.
[http://www.gandalf.com.pl/b/drugi-koniec-smyczy/]

Aleksandra | 2019-08-04
Na półkach: KYNOLOGIA, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2019

Przewrotny tytuł "Drugi koniec smyczy" nie określa dokładnie, o którym końcu mowa... Książka opowiada wiele zarówno o psach jak i o ludziach. Dowiedziałam się z niej naprawdę dużo. Kontakt z psami mam od najmłodszych lat. Traktowałam je tak jak nauczyli mnie dorośli lub postępuję zgodnie z tym, co zaobserwowałam , co robią starsi i wydawać by się mogło, bardziej doświadczeni. Zadziwiające było to, że niektóre zachowania były jak najbardziej prawidłowe i nawet mają swoje poparcie naukowe, a jestem pewna, że moi "nauczyciele" nie czytali żadnych opracowań nt. kontaktu z psem. Robili po prostu to, co uważali za prawidłowe i analizowali co przynosi efekty. Autorka uświadomiła mi rzeczy, które instynktownie dobrze robiłam w kontakcie z psem, a także wskazała nieprawidłowe zachowania, które muszę zmienić. Zaskakująca jest również ilość informacji z zakresu psychologii człowieka, niewątpliwie warto zapoznać się z tym tematem w celu zrozumienia własnego zachowania, a dzięki temu...

Pattie | 2019-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają swojego psa i myślą, że wszystko o nim wiedzą. Prawda jest przykra – nie, nie wiecie co siedzi w tym psim móżdżku. Za pięknymi oczami czai się wielka odchłań niewidomych. Zachowania psa, które z pozoru wydają nam się dziwnie, a czasami nawet obrzydliwe - jak tarzanie się w nieżywej wiewiórce lub krowim placku, są jak najbardziej normalne. W książce autorka nie tylko wyjaśnia tę kwestię, ale również to, jak bawić się z psem aby było bezpieczne dla nas oraz dla niego. I przede wszystkim, jak uczyć czworonoga, żeby miał z tego frajdę, a my spokojną głowę. Popiera to wszystko licznymi historiami z własnego życia, ponieważ jest wieloletnim szkoleniowcem behawiorystą.

W trakcie czytania nie raz zaśmiewałam się do łez, chociaż później wzdycham z ulgą, że to nie ja (jeszcze!) musiałam kąpać psa po spotkaniu z końskim łajnem. Dobrze poruszone są tematy związane z psią agresją i trudnymi przypadkami. Nie sądzę, żeby po przeczytaniu tej...

rosequartz | 2019-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Bardzo dobra książka o relacjach z psem. Wartościowa przede wszystkim przez pokazywanie właściwego podejścia, przy podkeśleniu rożnic i podobieństw między gatunkami. A do tego kilka praktycznych wskazówek. Może nie jest to moja ulubiona pozycja w tej tematyce, ale ogólnie rzecz biorąc bardzo polecam.

Zuba | 2018-04-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Tę opinię dedykuję pamięci mojego pierwszego psa, Pixela, który pokazał mi, jaką radością jest dzielić dom z psem, razem poznawać świat, niby ten sam, ale z innej perspektywy, chłonąć pory roku i odsuwać na bok ludzkie problemy, bo tyle fajnych rzeczy jest do zrobienia.

„Drugi koniec smyczy” to książka polecona mi na zajęciach psiego przedszkola, na które chodziłam z Pixelem. Mniej więcej wiedziałam, jakich treści się spodziewać. Przede wszystkim mowa jest o tym, że więź między człowiekiem a psem jest dwukierunkowa i trzeba w niej nieustannie brać poprawkę na to, jak bardzo różnymi gatunkami jesteśmy i odmienne są zachowania dla nas naturalne a niezrozumiałe lub nie do przyjęcia dla drugiej. Wynika z tych różnic wiele problemów wychowawczych i frustracji. Pokazanie ich i metod unikania wynikających z nich nieporozumień jest esencją tej pozycji. Autorka łączy swoje doświadczenie z wynikami wieloletnich badań naukowych nad zwierzętami – psami, wilkami, lisami, końmi oraz małpami...

Octopus | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Ta książka pozwala nam dostrzec niby oczywistą rzecz, ale nie do końca uświadamianą, że smycz ma DWA końce i to człowiek, właściciel, opiekun psa jest na jej drugim i jakże ważnym końcu.
Polecam osobom zastanawiającym się nad wzięciem psa - pomoże w dobraniu odpowiedniego dla nas psiaka.
Polecam świeżo upieczonym właścicielom - doradzi jak wychować zwierzaka, abyśmy przez kilkanaście najbliższych lat mieli wspaniałego przyjaciela.
Polecam doświadczonym psiarzom - fajnie jest dowiedzieć się nowych drobiazgów.
Napisana przystępnie i z miłością do zwierząt.

Dagmara | 2018-01-28
Przeczytana: 2017 rok

Książkę tę przeczytałam w ramach przygotowań do adopcji naszego pierwszego własnego psa i spełniła ona moje oczekiwania w stu procentach. Widać, że autorka nie tylko jest na bieżąco z najnowszymi badaniami, ale ma też gigantyczne doświadczenie wynikające nie tylko z wykształcenia i zawodu ale też z pasji jaką jest dla niej współpraca z psem. Słowo "współpraca" jest tu kluczowe i pani McConnell niejednokrotnie je akcentuje, mądrze i z wielką wrażliwością opisując relację, do której powinniśmy dążyć ze swoim czworonogiem. Bardzo podobało mi się również to że nie piętnuje człowieka i nie traktuje go jak zło konieczne w tej relacji, co niestety często zdarza się innym miłośnikom zwierząt piszącym książki. Ludzie, jako przedstawiciele naczelnych mają swoje nawyki, skłonności, potrzeby, podobnie jak psy. Sztuka polega na zrozumieniu nie tylko tej drugiej strony, ale również samych siebie. Autorka jasno i mądrze wyjaśnia skąd biorą się nieporozumienia na linii człowiek-pies zachęcając do...

marcysia | 2017-08-23
Na półkach: Przeczytane, Psiowe

Po lekturze tej książki doszłam do wniosku, że pies to najbardziej tolerancyjne zwierzę świata, ba...nawet najmądrzejsze, bo wytrzymuje z człowiekiem. Ile to psiak musi znieść naszych błędów, niekonsekwencji i innych dziwnych pomysłów.
W tej pozycji znajdziemy tak naprawdę nie tylko suche fakty, ale też historyjki z życia wzięte oraz masę fajnych praktycznych porad. I to jest to za co naprawdę cenię tą książkę. Nawet możemy przeczytać jak się bawić z psem, bo należy pamiętać, że tak naprawdę nie jest to takie oczywiste. Nie wystarczy rzucać piłkę kiedy tylko pies ma na to ochotę, bo to najkrótsza droga do narobienia sobie problemów.
Książka, pomimo wielu przytaczanych badań naukowych jest napisana prostym i zrozumiałym językiem. Widać, że autorka kocha swoje psy z wzajemnością. :)

Flaming | 2017-07-09

Uważam, że to świetna książka dla osób, które nie tylko chcą mieć dobrze ułożonego psa, ale również doskonale rozumieć jego zachowanie. McConnell opisuje różne sytuacje prostym, zrozumiałym językiem, często wplatając opowieści z własnych doświadczeń, nie pomijając tych kiedy jej samej zdarzyło się popełnić jakiś błąd. Opisuje relacje łączące człowieka i psa zaznaczając wyraźnie, że są to dwa całkowicie odmienne gatunki, co pozwala zrozumieć dlaczego nie zawsze zwierzę nas rozumie. Dodatkowo poznać możemy wiele historyjek ze zwierzyńcem autorki co czyni tę książkę bardzo przystępną, po prostu nie czyta się jej jak instrukcji obsługi czy artykułu naukowego, co zdecydowanie ułatwia odbiór zawartych w niej, cennych informacji. W dodatku cała książka opiera się na pozytywnych metodach szkolenia. Polecam

Ciekawie przedstawione, a przede wszystkim - mądrze. Odnalazłam tam to, czego potrzebowałam. Opisywane problemy są rzeczywistością, a garść informacji, które przekazuje autorka, pomogą niejednemu właścicielowi. Wzbogacająca :).

hemulen | 2015-09-28
Przeczytana: maj 2015

Fenomenalna. Patricia MacConnell doskonale zna i rozumie psy, opiera się na badaniach i dowodach naukowych, a przy tym nie boi się napisać, że kocha swoje psy... ze wzajemnością.

Absolutnie niezbędna pozycja nie tylko dla miłośników, ale przede wszystkim posiadaczy psów.

Praca przeplatana jest historiami z życia autorki - doświadczenie zawodowe wzbogaca przykładami z własnego ogródka. Książka jest źródłem wiedzy niezbędnej dla zrozumienia potrzeb psów.

To jedna z nielicznych książek, która nie tyle uczy, co uświadamia. Po jej przeczytaniu pomyślałam, jak narcystyczną istotą jest człowiek i jak bardzo wyrozumiałym towarzyszem jest pies.