Zwierzęta czynią nas ludźmi

Okładka książki Zwierzęta czynią nas ludźmi Temple Grandin, Catherine Johnson
Okładka książki Zwierzęta czynią nas ludźmi
Temple GrandinCatherine Johnson Wydawnictwo: Media Rodzina nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Animals Make Us Human
Media Rodzina
2011-01-01
2011-01-01
Krzysztof Puławski
zwierzęta czynią ludzmi temple grandin

Okładka książki Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum Temple Grandin, Debra Moore
Autyzm. Przewo... Temple Grandin, Deb...
Okładka książki Autyzm w czasie pandemii Tony Attwood, Jed Baker, Sean Barron, Temple Grandin, Carol Gray, Ellen Notbohm, Barbara Sher, Carol Stock Kranowitz
Autyzm w czasi... Tony Attwood, Jed B...

Kiedyś żyliśmy bliżej zwierząt i natury, trafniej ją odczytywaliśmy, teraz uczymy się tego od nowa.

Ciekawa pozycja.

Ciekawa pozycja.

"Zwierzęta czynią nas ludźmi" to książka dość nietypowa (na tle innych o tej tematyce przeczytanych przeze mnie),jak na pozycję poświęconą tematowi hodowli przemysłowej zwierząt.
Nie skupia się ona na pokazaniu, jakie okrucieństwa dzieją się za zamkniętymi drzwiami rzeźni. Wręcz przeciwnie- autorka współpracuje z przemysłem mięsnym, wspomaga go. I tu dochodzimy do sedna. Mam po przeczytaniu tej książki bardzo mieszane uczucia. Rozumiem zamysł Temple Grandin, aby polepszać życie zwierząt w wielkich hodowlanych. Myślałam sobie w trakcie czytania, że to właściwie słuszne podejście: nie jesteśmy w stanie sprawić, by w tej chwili jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystkie rzeźnie czy ogrody zoologiczne zniknęły, ale możemy spróbować zrobić cokolwiek, aby poprawić dobrostan zwierząt w tych miejscach. I poniekąd jest to słuszne.
Niezgoda pojawiła się we mnie w momencie, gdy autorka wspomniała o obupólnym interesie: ludzie dają zwierzętom opiekę i schronienie, a zwierzęta dają ludziom mięso. Dla mnie to potworna bzdura. Zwierzęta nie dają nam swoich ciał na żer. Gdyby ludzie nie zmuszali zwierząt do masowego, ponad ich siły, rozmnażania, w dodatku w niewoli, nie musieliby się nimi "opiekować". Jest to moim zdaniem sztuczne usprawiedliwianie spożywania przez ludzi mięsa. W rzeczywistości nie jest to ani moralne, ani zdrowe.
Inaczej rzecz się ma w kwestii ogrodów zoologicznych. Tu przebywają zwykle zwierzęta, które nie mają już szans na powrót do swojego naturalnego środowiska. Jak by to nie było smutne i okrutne, możemy jedynie pomóc im w poprawie warunków bytowania, tak, aby łatwiej znosiły życie w niewoli. I tu rady pani Grandin mogą okazać się cenne.
Generalnie zamysł książki jest dobry i rozumiem co powodowało autorką, kiedy proponowała różne rozwiązania. Skoro zwierzę już jest w potrzasku, jaki stanowi ferma czy ZOO, dobrze, aby chociaż można było zminimalizować jego strach i cierpienie. Prawda jest jednak taka, że autorka po pierwsze mówi o środowisku dalekim od naszych polskich warunków, a po drugie, ciężko niestety o ludzi, którzy zrozumieją sens jej propozycji i będą stosowali jej metody na dłuższą metę. W rzeczywistości łatwiej pójść tradycyjną (opartą na okrucieństwie) drogą, niż pozwolić zwierzętom na spokojne przyzwyczajanie się do nowych sytuacji. W końcu dla przemysłu czas to pieniądz.
Książka na pewno warta uwagi, choć we mnie wzbudziła skrajne emocje.

Książka ma kilka gorszych momentów, np. powoływanie się na Cesara Millana przez autorkę, będącą poważnym naukowcem jest moim zdaniem nieodpowiednie. Jednak całość jest bardzo spójna, ciekawa i warta przeczytania. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się dobrostanem zwierząt, zwłaszcza gospodarskich.

Rewelacyjna pozycja. Uwielbiam książki o psychice zwierząt, a ta stała się jedną z ulubionych. Autorka wnika w świat różnych gatunków, każdy traktując z taką samą uwagą i zrozumieniem. Gdyby nie jej choroba zapewne nie byłaby w stanie odnaleźć tylu punktów wspólnych pomiędzy emocjonalnością zwierząt i ludzi. Niestety, książka na dobre zniechęciła mnie do psów, za to spowodowała, że uważniej przyglądam się światu.
Podoba mi się również z tego powodu, że znajduje argumenty za tym, że człowiek jednak ma prawo jeść mięso i niekoniecznie powinien mieć wyrzuty sumienia.
Polecam gorąco.

Książka rewelacyjna pod każdym względem. Moim zdaniem dużo lepsza niż poprzednia książka tych autorek. Jest bogata w masę ciekawych informacji, i, co moim zdaniem odróżnia ją od poprzedniej, napisana jest zrozumiale i konkretnie. Autorki przedstawiają w niej wiedzę naukową, ale weryfikowaną pod kątem wiedzy praktycznej. Można w niej znaleźć analizę twierdzeń różnych naukowców i praktyków, przez co ma się przekrój przez wiele opinii, które czasami są nawet przeciwstawne. Uważam że naprawdę warto ją przeczytać.

Temple Grandin to najlepsza przyjaciółka zwierząt. Przyjaciel to nie ten, kto rozpieszcza, ale ten kto dba o prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny zwierzęcia. Poznanie psychiki zwierząt jest bardzo ważne dla zagwarantowania im jak najlepszej opieki. Temple Grandin to kobieta, która z miłości do zwierząt stara się dzielić swoimi obserwacjami i badaniami , a wszystko po to, aby ludzie wiedzieli, jak traktowane są zwierzęta oraz jak należy je traktować.

Książka podzielona jest na rozdziały, które odpowiadają odpowiednio: psom, kotom, koniom, krowom, świniom, kurom i drobiu oraz dzikim zwierzętom. W każdym rozdziale znaleźć można bardzo wiele ciekawych informacji, zarówno tych dotyczących domowych zwierząt z którymi żyjemy na co dzień, jak również dzikich zwierząt bądź zwierząt gospodarskich. W książce znaleźć można również informacje na temat rzeźni i ferm drobiu. Temple opisuje warunki jakie tam panują, przedstawia sposób obchodzenia się ze zwierzętami, a ponadto informuje o zmianach, które wprowadzane są w tego typu miejscach, by wyeliminować cierpienie zwierząt, zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Najtrudniej czytało mi się rozdział dotyczący drobiu – okropne praktyki dotyczące obchodzenia się z drobiem czy też umyślne powodowanie cierpienia zwierząt, takie jak na przykład wyrzucanie chorych lub starych kur na śmietnik, łamanie skrzydeł, trzymanie kur na mniejszym obszarze niż połowa kartki papieru… Co prawda autorka opisuje fermy w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma znaczenia gdzie krzywdzone są zwierzęta…

Ciekawe natomiast były rozdziały dotyczące psów i kotów. Zainteresowani znajdą tutaj dla siebie dużo informacji na temat rozumowania zwierząt, postrzegania otaczającego ich świata czy też dziwnych zachowań, które jako właściciele nie zawsze rozumiemy. Temple obala troszkę mitów, chociażby te na temat „koniecznego zdominowania psa” , a także interesująco opowiada o możliwościach szkolenia kotów czy koni.

Książka po którą warto sięgnąć, by móc dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat zwierząt, ich zachowania, możliwości, jakie możemy stworzyć naszym pupilom by mogły prawidłowo się rozwijać i żyć szczęśliwie. To także warte (choć czasami trudne) informacje na temat przemysłu mięsnego, ferm drobiu czy ogrodów zoologicznych.

Polecam!

• Zwierzęta
  • Zwierzaki
  • Do kupienia
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Zwierzęta czynią nas ludźmi