Niech to się nigdy nie kończy

Tłumaczenie: Małgorzata Kłos
Cykl: Komisarz Erik Winter (tom 4) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Låt det aldrig ta slut
kasia

Czwarta część cieszącego się dużą popularnością cyklu powieści kryminalnych z komisarzem Erikiem Winterem w roli głównej. Winter nietypowy przypadek wśród szwedzkich detektywów: szczęśliwie żonaty, świeżo upieczony tata i prawdopodobnie najmłodszy śledczy w szwedzkiej policji. Dziewiętnastoletnia kobieta pada ofiarą gwałtu, wracając nocą do domu. Kiedy komisarz Winter dostaję tę sprawę,...

Dziewiętnastoletnia kobieta pada ofiarą gwałtu, wracając nocą do domu. Kiedy komisarz Winter dostaję tę sprawę, odkrywa, że do gwałtu doszło w dokładnie tym samym miejscu, w którym kilka lat wcześniej popełniono podobne przestępstwo. Najbardziej niepokoi go jednak fakt, że tamta sprawa zakończyła się morderstwem i pozostała nierozwiązana. Tymczasem dochodzi do kolejnego gwałtu i do kolejnej śmierci. Wspólną cechą wszystkich ofiar jest to, że wszystkie były zaraz po maturze. Winter zaczyna śledztwo od wertowania zdjęć zdjęć z uroczystości maturalnych i wpada na intrygujący ślad. Sprawa wciąga inspektora bez reszty, co nie pozostanie bez wpływu na jego życie rodzinne.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/niech_sie_nigdy...»

szaraczek | 2014-09-19
Przeczytana: 18 września 2014

W parku zostaje zgwałcona dziewiętnastolatka. Kilka dni później w tym samym miejscu zostają znalezione zwłoki dziewczyny. Sprawą zajmuje się komisarz Winter, który zaczyna kojarzyć morderstwo i gwałt ze sprawą sprzed kilku lat.
Liczba ofiar rośnie a śledztwo stoi w miejscu, brak jakichkolwiek śladów i ograniczona współpraca jednej dziewczyny, która przeżyła atak szaleństwa. Z pozoru nic nie łączy ofiar, ale czy na pewno…?

„Niech to się nigdy nie kończy” to czwarty ton cyklu o komisarzu Ericu Winterze. Ake Edwardson stworzył nowe oblicze szweckiej literaturze kryminalnej. Autor wnikliwie zagląda w mroczne zakamarki ludzkiej duszy tworząc niezwykłe thrillery, od których trudno się oderwać a napięcie i niepewność towarzyszą nam do ostatniej strony.

czytamcałyczas | 2017-10-29

No wreszcie,coś ruszyło.Ja jakoś nie jestem fanem tego pana.Czytam,bo jakoś tak wychodzi.Dobra,ale tym razem .Jest lepiej,książka.Ma dobrą fabułę i zagadkę z przeszłości.
Dużo się poświęca akcji i śledztwu policjantów.
Tym,razem mi się podobało.

kasandra_85 | 2014-01-18
Przeczytana: styczeń 2014

Marcin | 2014-06-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Erik Winter coraz bardziej zaskakuje :) podobnie zreszta jak jego podwładni z Haldersem na czele, ktory pokazuje ze tkwia w nim jakies uczucia. Ksiażke czyta sie szybko i przyjemnie.

Gośka | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Komisarz Erik Winter to jedna z moich ulubionych postaci z kryminałów skandynawskich. Z książki na książkę zmienia się coraz bardziej, i tak z zapatrzonego w siebie snoba stał się grzecznym mężem i kochającym ojcem. Jak długo ten stan potrwa? Mam nadzieję,że jeszcze przez kilka części. Jakikolwiek by nie był,zawsze wykazywał się skrupulatnością i dokładnością w swoich śledztwach. I tym razem jest podobnie.

W miejskim parku zostaje zgwałcona młoda kobieta. Ma wiele szczęścia, gdyż w tym samym miejscu pięć lat wcześniej została napadnięta inna kobieta. Tyle,że tamta nie przeżyła. Tamta stara, nierozwiązana sprawa dręczy Erika do dziś, a przypadek zgwałconej Jeanette odświeża sprawę. Próby znalezienia jakiegokolwiek zaczepienia spełzają na niczym,lecz coś w zachowaniu Jeanette i jej rodziny nie pasuje komisarzowi i jego ludziom. Zanim jednak odkryją ich sekret, zostaje zamordowana następna dziewczyna. Czy uda się rozwiązać sprawę przed następnym morderstwem?

Akcja książki jak to u...

książek: 2059
jamczyk | 2015-12-07
Przeczytana: 2012 rok

Im dalej w las tym ciekawiej (a propos serii o Winterze).

Blackheart009 | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Kryminały

Naprawdę dobry szwedzki kryminał.Nieśpieszna akcja,intryga, ciekawi bohaterowie czyli to co prawdziwi fani kryminałów lubią najbardziej

Andrew Vysotsky | 2012-09-13
Przeczytana: 13 września 2012

Niech to się nigdy nie kończy jest czwartą odsłoną cyklu powieściowego pióra Ake Edwardsona, którego głównym bohaterem jest komisarz Erik Winter ze szwedzkiej policji, ale dla mnie miała to być pierwsza konfrontacja z twórczością tego autora. Jako wielbiciel szwedzkiej szkoły kryminału społecznego przystąpiłem do lektury z ciekawością, a nawet zapałem.

Znacie to uczucie, gdy podczas uroczej jazdy po nowo oddanej do użytku drodze koło waszego auta wpada w dziurę, która zatrzymuje was w miejscu? Coś takiego zafundował mi Ake Edwardson i sprawił, iż zamiast pochłaniać w swej wyobraźni świat wykreowany w powieści, doznałem głębszej refleksji.

Wielokrotnie już wcześniej chodziło mi po głowie pytanie, które jednak właśnie ta lektura szczególnie mocno wyartykułowała w mym umyśle: Dlaczego ludzie obdarzeni świetnym piórem, niezłą wyobraźnią i na pewno sporą wiedzą, nie mogą się powstrzymać od wtrącania w dobry w gruncie rzeczy tekst ewidentnych bzdur? Co za diabeł cholerny ich do tego...

magdalena | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

To moja pierwsza książka Ake Edwardsona i na pewno nie ostatnia.
Spotkanie z komisarzem Winterem było wprost fascynujące. Akcja toczy się dość spokojnie, dość powoli, tak jakby nikomu nie zależało na złapaniu mordercy, ale to tylko pozory. Autor miesza sporo w historii, czekają nas zwroty akcji i niespodzianki. Całość trzyma w napięciu, wciąga i dostarcza dreszczyku emocji. A tego właśnie oczekuje się od dobrego kryminału.
Niech to się nigdy nie skończy to kolejny przykład, że skandynawskie kryminały są jedyne w swoim rodzaju.

natanna | 2014-07-03
Przeczytana: 28 października 2013

"Niech to się nigdy nie kończy" jest czwartą część serii kryminalnej, znanego szwedzkiego autora powieści kryminalnych Åke Edwardsona, a której głównym bohaterem jest Erik Winter. To moje pierwsze spotkanie z Winterem więc nie wiem jak jego postać ewoluowała, ale czytając tę książce zauważyłam, że w przeciwieństwie do wielu tego typu książkowych detektywów, szczególnie w skandynawskich kryminałach, jest on dość sympatycznym młodym facetem, który żyje w nader udanym związku małżeńskim a na dodatek jest świeżo upieczonym tatą co sprawia, że nie tylko praca zajmuje mu czas, gdyż w miarę możliwości musi udzielać się i w domu, chociaż przychodzi mu to z trudem, gdyż praca absorbuje go tak bardzo, że nawet na urlop nie bardzo ma kiedy się wybrać o co wciąż pretensje ma żona.

W Sztokholmie, w którym toczy się akcja tej powieści panuje niesamowity, męczący upał, który utrudnia funkcjonowanie wszystkim jego mieszkańcom i wszyscy marzą o tym, by jak najszybciej znaleźć się...