Podglądanie wszechświata

2008-01-01
978-83-240-1854-3
wszechświat fizyka astronomia

Podglądając wszechświat

Pogadanki dla laików (do których należę). Podobała mi się o tyle, że - poza przedstawieniem konkretów, osób i procesów - zaprasza też do rozważań.

Spodziewałam się, że książka będzie bardzie o naturze Wszechświata, mniej o biografiach naukowców.
Mimo wszystko szybko się czytało, nie jestem asem, jeśli chodzi o fizykę, a mimo to zrozumiałam prawie wszystko.

Ciekawe, ale dla mnie jednak za bardzo popularyzujące. Brakuje pazura.

Ciekawe, ale dla mnie jednak za bardzo popularyzujące. Brakuje pazura.

Książka powstała na podstawie słuchowisk radiowych, co jest widoczne w jej strukturze. Czyta się ją miło, filozoficzne i teologiczne dygresje mi nie przeszkadzają, a nawet czynią ją ciekawszą, ale mam z nią problem. Wszystko jest omówione po macoszemu, bez wgłębiania się. W jednym miejscu ksiądz Heller wspomina o mechanice Lagrange, że (mogę przekręcić cytat),"miała jeszcze coś z dostojeństwa sfer niebieskich". Nie przedstawi jednak jej nawet pobieżnie. Dotyczy to także innych nowszych teorii. O wszystkim po prostu napomknięto. I nic więcej. Odnosi się do nawet do treści filozoficznych. Poglądy Koła Wiedeńskiego zostały nakreślone tylko w ogólnym zarysie. Żadnego głębszego wnikania w tej książce się nie uświadczy. Niemniej nie żałuje straconego czasu. Dowiedziałem się o kilku nowych rzeczach, niemniej liczyłem na więcej.

Matematyka, fizyka - mój mały rozumek tego nie ogarnia. Ale ks. prof. Michał Heller w swoich wykładach i pogadankach wszystko tak klarownie tłumaczy... Czytało mi się doskonale, nawet gdy moje myśli się plątały. Książka ta wyjaśnia fundamentalne zasady, które naukowcy odkryli we Wszechświecie, pokazuje też relacje między przyrodą, filozofią i religią. Warto wyjść poza dotychczasowy punkt widzenia: poza siebie samego, poza granicę Ziemi, naszej galaktyki i zmierzać w stronę nieskończoności. Warto sobie uświadomić i od czasu do czasu przypominać, że naprawdę jesteśmy tylko pyłkiem. Ale - jak podkreślił ks. Heller - bardzo ważnym pyłkiem! I wielkim dzięki zdolnościom rozumowania, dokonywania odkryć i szukania odpowiedzi na pytania, które zadajemy Wszechświatowi i które Wszechświat zadaje nam.

Nauka jest ciekawa. Historia dochodzenia do wiedzy jest ciekawa. I biografie ludzi zajmujących się nauką są ciekawe. I to wszystko znajduje się w książce ks. prof. Hellera. Spodziewałem się dużo nawiązań do religii i nachalnej katechezy. Tego nie znalazłem. Ksiądz Heller w dużo bardziej wyrafinowany sposób prowadzi swoją naukę. Od samego początku trzeba uważać, żeby nie dać się uwieźć :-) Jednym z jego ulubionych chwytów jest budowanie wywodu wokół pojęcia, ale w znaczeniu innym, niż podejmowany temat. Kończy się to zazwyczaj konkluzją, że religia nie pozostaje z nauką w konflikcie... "z jedynym niechlubnym wyjątkiem w postaci Galileusza"...

Po ciężkiej przeprawie z książką KSIĘDZA PROFESORA pt „Wieczność. Czas. Kosmos” trafiłem na wspaniałe „Podglądanie świata”, opracowane na podstawie cyklu audycji radiowych emitowanych pod tytułem „Drogami myślących”. W związku z tym poziom jest dostosowany do możliwości percepcji szerokiego odbiorcy i dlatego mogę, z czystym sumieniem, polecić omawianą książkę WSZYSTKIM lubiącym choć trochę myśleć.
Aby przybliżyć Państwu atmosferę lektury zacytuję odpowiedż św. Augustyna na pytanie: „Co czynił Bóg, zanim uczynił niebo i ziemię?” /str.25/
„Jeśli.. przed powstaniem nieba i ziemi jeszcze nie było czasu, to jakże można pytać, co czyniłeś „wtedy” ? Nie było żadnego „wtedy”, skoro nie było czasu”.
Ja, kpiący z ateistów, znalazłem cenną wypowiedż o nich z okazji sporu między dwoma geniuszami Leibnizem i Newtonem. Przyjaciel Newtona, reprezentujący go w sporze, anglikański duchowny Samuel Clarke twierdził:
„...ateiści.. jeśli są, to dlatego iż opacznie rozumieją matematyczne zasady przyrody, które odkrył Newton, albo po prostu wcale ich nie znają”.
O problemie istnienia Absolutu wspomina autor omawiając narodziny nowożytnego materializmu: /str.36/
„Naprzeciw siebie stanęły dwa absoluty - Bóg i materia. I NIE JEST PROBLEMEM, CZY ABSOLUT ISTNIEJE - JAKIŚ MUSI ISTNIEĆ. Problematyczne staje się pytanie: czy absolutem jest materia, czy Bóg ?” /podkr.moje/
Wszystkie drogi prowadzą do najciekawszego tematu tj kosmosu. I tu Ksiądz Profesor, posługując się przystępnym językiem, umożliwia poznanie zwykłemu śmiertelnikowi podstawowych koncepcji współczesnej kosmologii. Ukoronowaniem jest teoria superstrun, która okazuje się ZALEDWIE punktem wyjścia do dalekiej podrózy w nieznane.... Ale i tak chwała Hellerowi, że doprowadził nas dotąd.
Należy podkreślić wkład w opracowanie tekstu Małgorzaty Szczerbińskiej-Polak i Pawła Polaka, którzy również dołączyli do tekstu bardzo przydatny „słownik”.

Książka popularnonaukowa, powstała w oparciu o cykl audycji radiowych. Autor w trzech rozdziałach przedstawia historię fizyki nowożytnej. W pierwszym, omawia początki i rozwój fizyki klasycznej, od Newtona po koniec wieku dziewiętnastego. W drugim rozdziale omawia powstanie teorii względności i fizyki kwantowej. Wykład kończy charakterystyką kosmologii XX wieku.
Jest to książka nierówna stylistycznie, co jest zrozumiałe z uwagi na genezę jej powstania. Wykład prowadzony momentami zbyt gładko, w innych miejscach jest zbyt zawiły. Autor, katolicki ksiądz, nie ukrywa swoich przekonań religijnych.
Moim zdaniem, na rynku wydawniczym jest wiele pozycji popularnonaukowych, które traktują omawiany tutaj temat w sposób bardziej spójny, nie czyniąc równocześnie dygresji religijnych. Polecam książki Bertranda Russell'a.

Jest to...

Nie będę się powtarzać - po prostu rewelacja !!!

Nie będę się powtarzać - po prostu rewelacja !!!

Warto przynajmniej raz. Ja przesłuchałem 30 razy.

Warto przynajmniej raz. Ja przesłuchałem 30 razy.

• Popularnonaukowe
  • Filozofia
  • Astronomia
  • Science

Dodaj cytat z książki Podglądanie wszechświata