8 (11 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-08-03605-8
Czytam

Tom Listów Jana Błońskiego i Sławomira Mrożka – dwóch wielkich postaci powojennej krytyki i literatury – to niezwykła historia PRL-u widzianego oczyma ludzi, którzy obserwowali polską rzeczywistość spoza granic kraju. Mrożek przebywał na emigracji a Błoński, jako wykładowca, podróżował między Polską a Francją. Osobiste i szczere rozważania obu autorów na temat wolności i historii, środowiska literackiego i własnej twórczości czynią tę ksiązkę prawdziwym wydarzeniem czytelniczym.

Stawiam ten tom obok Dziennika/Testamentu Gombrowicza, korespondencji Miłosza z Andrzejewskim, Bobkowskiego i Stempowskiego z Giedroyciem, Dziennika Kijowskiego – jako jedno z najważniejszych we współczesnej polszczyźnie świadectw odwagi ducha i, co trzeba powiedzieć, urody tekstu.
Tadeusz Nyczek

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

MsSurrealist | 2015-01-06
Na półkach: Przeczytane, Must Have
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Trochę zabrakło mi tej epistolograficznej brawury, która cechowała korespondencje Mrożka z Lemem. W zamian jednak dostajemy wszelkie dobra związane z warsztatem krytycznym Jana Błońskiego; poza niezwykle trafnymi interpretacjami padają również zdania godne zapisania w jakimś dzienniczku lektur (aż chce się rzec: "jak z Mrożka!"). Końcówka nieco słabsza z uwagi na 'deregulację' korespondencji, czytając jednak dywagacje obu Panów można się wciągnąć - aby odłożyć tę pozycję trzeba po prostu trafić na jakiś przestój w mrożkowej (lub błońskiej) pisanienie.

Nie wiem jednak czy ktoś spoza grona mrożkologów przez to przebrnie. Dla polonistów jednak jest mały smaczek: Bronisławowi Majowi zdarzało się kłamać!

dan2012 | 2018-06-24
vivi | 2018-04-13