rozwińzwiń

Zabawy naszych pradziadków

Okładka książki Zabawy naszych pradziadków Jerzy Dąbrowski
Okładka książki Zabawy naszych pradziadków
Jerzy Dąbrowski Wydawnictwo: ALFA rozrywka
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
rozrywka
Wydawnictwo:
ALFA
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7001-741-X
Tagi:
dawne rozrywki gry zabawy
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kuśmider i Filo Jerzy Dąbrowski, Tadeusz Raczkiewicz
Ocena 7,3
Kuśmider i Filo Jerzy Dąbrowski, Ta...
Okładka książki Przeprowadzka Ewa Bogucka Pudlis, Jerzy Dąbrowski
Ocena 5,0
Przeprowadzka Ewa Bogucka Pudlis,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
194
194

Na półkach: ,

Rany, jakie to było stare, przychodziło mi do głowy, gdy czytałam tekst i przeglądałam brązowe ryciny Poyeta. Takie książki już nie powstają. Można je tylko popaść na zakurzonych strychach wśród bibelotów sprzed kilku wieków albo (tak jak ja) w antykwariatach. Jednak nie bez powodu nadano tej książce ten konkretny tytuł. W końcu chodzi o to czym umilali sobie czas nasi praprzodkowie.

Może warto skupić się na czasach, w których żyli. Nauka i przemysł rozwijały się wtedy prężnie, fizyka kwitła, chemia odkrywała coraz więcej swoich tajemnic, a elektryczność przeżywało swoje wielkie boom. To wzbudzało z pewnością ogromne zainteresowanie i… okazję do rozrywek. Dlatego nierzadko się zdarzało, że nasi przodkowie postanowili wpleść te „świeże” zjawiska do repertuaru swoich towarzyskich przyjęć. Mogły to być sprytne pokazy czy sztuczki, w których wykazywano się wiedzą, zręcznością czy pomysłowością. Wszystko miało na celu, by wywołać śmiech, zdziwienie, umiarkowany lęk czy zachwyt.

Do wieczornych pokazów konstruowano przeróżne przedmioty. Stałymi rekwizytami salonowych lwów były także karty do gry, przeróżne monety, zapałki, kostki domina, bilety wizytowe czy kamienie do gier.

Pan Dąbrowski posiłkował się przeróżną literaturą, która cieszyła się w swoim czasie sporym zainteresowaniem. Zaprezentował nam w lekkim i żartobliwym stylu także XIX-wieczne wynalazki z dziedziny techniki, sztuki, fotografii czy fonografii, które albo wyszły z czasów używania, albo uległy znacznym modyfikacjom. Jednak nasi przodkowie nie pogrywali jedynie salonach czy jadalniach. Znajdowali rozrywkę w trakcie projektowania ogrodu, podczas polowań czy w kąpieliskach.

Choć autor podkreślił, że pragnienie rozrywki leży w naturze każdego człowieka, nie da się ukryć, że skupił się głównie na ludziach z wyższych sfer polskiego mieszczaństwa. Przypuszczam, że wynikało to z tego, że ta grupa miała nie tylko wystarczająco czasu na zabawy, ale też była na bieżąco z wszelkimi naukowymi nowinkami.

„Zabawy naszych przodków” przybliżają współczesnym czytelnikom nie tylko dziwaczne konstrukcje czy wynalazki ze schyłku XIX wieku, ale przede wszystkim życie pewnej grupy społecznej, ich obyczaje, reklamy i sposoby umilania sobie czasu.

Rany, jakie to było stare, przychodziło mi do głowy, gdy czytałam tekst i przeglądałam brązowe ryciny Poyeta. Takie książki już nie powstają. Można je tylko popaść na zakurzonych strychach wśród bibelotów sprzed kilku wieków albo (tak jak ja) w antykwariatach. Jednak nie bez powodu nadano tej książce ten konkretny tytuł. W końcu chodzi o to czym umilali sobie czas nasi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Dzikie stwory - sztuka wychowania
    1
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
    1
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
    1
  • Kiedyś
    1
  • L9 Współczesność
    1
  • O2 Popularnonaukowe
    1

Cytaty

Więcej
Jerzy Dąbrowski Zabawy naszych pradziadków Zobacz więcej
Jerzy Dąbrowski Zabawy naszych pradziadków Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także