Apartheid izraelski. Przewodnik dla początkujących

Okładka książki Apartheid izraelski. Przewodnik dla początkujących Ben White
Okładka książki Apartheid izraelski. Przewodnik dla początkujących
Ben White Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa Seria: Biblioteka Le Monde Diplomatique popularnonaukowa
popularnonaukowa
Biblioteka Le Monde Diplomatique
Israeli apartheid a beginner's guide
Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
2010-01-01
2010-01-01
Paweł Michał Bartolik
Konflikt palestyńsko-izraelski Izrael Palestyna

Książka czytana jakiś czas temu i trochę jej treść, przesłanie i sam tytuł brałem z pewnym marginesem bezpieczeństwa, bo autor może jest trochę zafiksowany na punkcie Izraela, bo wydawca jest znany z wybitnie lewicowej i raczej proarabskiej orientacji geopolitycznej i jeżeli naraił mu się autor z tej treści publikacją, to czemu mam go nie wydać.
Ale jeżeli nawet powyższe zastrzeżenia miały swoje uzasadnienie, to wydarzenia dziejące się w Strefie Gazy pokazują, że autor chyba aż tak bardzo nie zaorał tematu i jego - wydawałoby się przesadzone - oskarżenia o rasizm są nie tylko nie wyssane z palca, ale pokazują jak rzeczywiście sprawy miały się na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Czyli świat zachodni przyglądał się, a Żydzi robili swoje.
I okazuje się, że nie zamierzają wcale zaprzestać.

Ale jeżeli nawet powyższe...

Książka w krótki i konkretny (a jednocześnie wstrząsający) sposób przedstawia losy Palestyńczyków. Do przeczytania dla osób, które chcą wyjść poza medialną narrację, szczególnie w obliczu tego z czym teraz mierzą się mieszkańcy tego regionu. Naszpikowana przydatną bibliografią.

Ben White stworzył znakomity przewodnik po konflikcie Palestyńsko-Izraelskim, w którym niemal każde zdanie jest poparte konkretnym źródłem (łącznie jest są ich setki). Skażenie "zachodnio-centryzmem" dostaniemy potężny cios między oczy. Mimo, że osobiście dostrzegam w niej białe plamy, to logiczna, analityczna argumentacja White'a i sposób w jaki książka ta została ułożona są urzekające i wstrząsające zarazem. Jeśli jako ludzie chcemy dostrzegać w sobie pierwiastek humanizmu, bezwzględnie powinniśmy tę książkę przeczytać. Najlepiej nie raz.

ważny i odważny temat apartheidu izraelskiego obnażony,w dzisiejszym świecie hipokryzji zasługuje na taką ocenę

Niezwykle ważna książka dla osób, które chcą lepiej zrozumieć konflikt izraelsko-palestyński. I nie obawiają się otworzyć oczu. Z przerażenia.

Ben White, autor książki “Apartheid Izraelski“, przedstawia nam obraz “konfliktu” na linii Izrael – Palestyna w bardzo prosty i czytelny sposób.

Daje czytelnikowi wiedzę historyczną. Począwszy od przychylności Brytyjczyków dla żydów – jako możliwego przyszłego sojusznika posiadającego własne ziemie, oraz Deklaracji Balfoura z 1917r. Do 2008 roku, gdy Palestyna jest niemal wchłonięta przez Izrael. Książka ta opisuje nam chronologiczny przebieg wydarzeń na przestrzeni minionych lat. Po internecie krąży masa wpisów, jakoby książka była jednostronna oraz stawiała żydów w złym świetle. Cóż… ja osobiście uważam inaczej, ponieważ jest to apartheid izraelski a nie palestyński. Tutaj Palestyna nie figuruje w roli agresora, w przeciwieństwie do państwa Izraelitów.

Ben White przedstawia nam państwo, które wypędza Palestyńczyków z ich własnych domów bez możliwości powrotu. Stosując wobec nich jednocześnie dyskryminację rasową. Skutecznie poszerzając przy tym swoje granice kosztem przelewania krwi niewinnych osób.
Z książki dowiadujemy się w jaki sposób Izrael wymazuje Palestynę z mapy świata, w odpowiednim dla siebie tempie. Echa medialne przekazują szczątkowe informacje o tymże fakcie. Natomiast media głównego nurtu temat pomijają, lub pada propagandowy obraz “konfliktu” aby temat jak najbardziej załagodzić.

Postanowiłem ubrać słowo “konflikt” w cudzysłowie, ponieważ jest to okupacja ze strony Izraela, który stawia swoją zawodową armię przeciwko ludności cywilnej Palestyny.

Książka Apartheid Izraelski, nakreśla nam obraz o ofiarach cywilnych, w których znajdują się również dzieci po stronie Palestyńskiej. Prześladowania oraz rygorystyczne kontrole ze strony Izraela dążą do tego aby ludność arabską raz na zawsze wypędzić z obszarów ziemi świętej, do której Żydzi roszczą sobie prawa ze względów historycznych i religijno – wyznaniowych. Działania jakich dokonuje Izrael, można przypisać pod termin czystki etnicznej.

Książkę osobiście polecam osobom, które interesują się wydarzeniami na bliskim wschodzie i sytuacją geopolityczną w regionie. Mogę również zachęcić niezdecydowanych i nie znających palestyńskiego problemu czytelnikom. Książka “Apartheid izraelski” przedstawia nam historię, fakty jak i również przekłamania jakie dokonuje się w mediach. Wewnątrz znajdziemy także ilustracje w formie wykresów, map oraz fotografii, a także liczne odniesienia do źródeł, potwierdzających tamtejszą sytuację. Szkoda tylko że wydanie nie zostało zaktualizowane. Mamy przecież już 2020 rok, a od jej publikacji minęło już 10 lat. Kolejne 10 lat okupacji Palestyny.

Podczas czytania, nasunęła mi się pewna myśl: Żydzi – podczas II wojny światowej, prześladowani i mordowani z rąk Nazistowskich Niemiec, teraz wykonują niemalże ten sam schemat (na szczęście na mniejszą skalę) w palestyńskim państwie. Stawiając mury, druty kolczaste, ograniczając wolność drugiego człowieka oraz odbierając mu życie, stają tym samym ramię w ramię z własnym oprawcą z czasów 1941 – 1945 r.

Bardzo dobra i potrzebna książka ukazująca realia życia codziennego na okupowanych terytoriach palestyńskich. Książka wymagałaby lekkiego update'u ze względu na to, że przez ostatnie 10 lat trochę się wydarzyło (w szczególności w ostatnim czasie),ale z pewnością jest to świetne wprowadzenie dla osób, które z konfliktem palestyńsko-izraelskim się zaznajamiają.

14 maja Żydzi świętują "Dzień Niepodległości Izraela". W tym samym dniu Palestyńczycy obchodzą "Dzień Katastrofy"(al-Nakba).
W 1897 w Bazylei Teodor Herzl, czołowy projektant ruchu syjonistycznego, tłumaczył zgromadzonym, iż należy zapewnić Żydom własne państwo z powodu powszechnego w Europie antysemityzmu. Palestyńczycy nie spodziewali się tego, co miało wkrótce nastąpić. W 1947 ONZ zgodziła się na podział Palestyny na część żydowską i arabską...
Ben White, mimo swych żydowskich korzeni został po wydaniu tej książki okrzyknięty antysemitą. Skupił się głównie na porównaniu sytuacji na zachód od rzeki Jordan, do apartheidu w RPA, ale jednocześnie pozwala nam poznać historię i przebieg konfliktu do roku 2010. Dowiadujemy się jakie kroki syjoniści poczynili na długo przed faktem ustanowienia państwa Izrael, jak absurdalne ustawy Knesetu rujnowały życie mieszkańców, odbierały im ziemie i podstawowe prawa, jak wyglądało życie codzienne w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, jak przebiegała budowa Muru Separacyjnego czy do jakich nieludzkich mordów na cywilnej ludności dochodziło z rąk izraelskiego wojska.
Konflikt i ataki terrorystyczne trwają po dziś dzień. W zeszłym roku doszło do głośnych walk z powodu uznania przez prezydenta Trumpa Jerozolimy jako stolicy państwa Izrael i przeniesienia tam siedziby ambasady USA z Tel Awiwu, co rozwścieczyło przywódców Hamasu. Teraz otrzymujemy informacje o wymianie ognia między Iranem, a Izraelem. Temat to niestety nadal aktualny. Tym bardziej polecam Wam lekturę tej książki.
Bliski Wschód to tykająca bomba, ale czy ktoś wie jak ją rozbroić?

Jest to dość bezpośredni, bogato egzemplifikowany opis stanu ucisku prawnego i administracyjnego stosowanego przez współczesny Izrael wobec palestyńskich Arabów. I to zarówno tych zamieszkujących obszary okupowane jak i tych mieszkających w samym Izraelu. Uznając samego siebie za osobę dość dobrze zorientowaną zarówno w realiach regionu jak i w kontekście politycznym oraz międzynarodowym konfliktu izraelsko - palestyńskiego wiem, że to co jest zapisane w tej książce jest nieczęsto tak jasno i bezpośrednio wykładane w Polsce ( i przynajmniej części krajów tzw Zachodu). Przez to wielu ze zdumieniem przyjmuje opisane w tej pozycji fakty, niektórzy gotowi są przypisywać autorowi uprzedzenia względem Izraela czy nawet antysemityzm. Niezależnie jednak od tego co można (lub nie) Benowi White przypisać nie wykazano dotychczas w szerokim obiegu medialnym, w sposób naukowy, by zawarte w niej tezy i wnioski były nieprawdziwe. Nie podważa się również dokumentów i wypowiedzi na które autor się powołuje i to pomimo, że w Wlk Brytanii i USA wielokrotnie grożono mu procesami i go oczerniano.
W ostatnich latach zresztą pojawia się coraz więcej publikacji naukowych i medialnych dot. zjawiska opisanego w tytule tej pozycji co, podobnie jak publikacja Bena White, nakazuje inaczej spojrzeć na narrację o jedynej, krystalicznej demokracji w regionie walczącej z tłumem mających złe intencje i niezrozumiałych przeciwników.
Przecież w dzisiejszym świecie uważamy, że pewne prawa i obowiązki państwa są oczywiste, tym bardziej dla państwa demokratycznego czy też chcącego za demokrację uchodzić.
Żeby było jasno - warto przeczytać nie dlatego, że część osób używa zawartych w niej argumentów w politycznym sporze wokół konfliktu BW ale dlatego, że należy patrzeć prawdzie w oczy.
Jedna, zasadnicza uwaga - książka NIE jest historią, opisem konfliktu izraelsko - palestyńskiego. Jest opisem pewnego wycinka politycznej i społecznej rzeczywistości tego konfliktu.

Konflikt Palestyńsko-izraelski przedstawiony z jednej strony. Według mnie bardzo ogólnie omówiony, nie polecam osobom nie posiadającym wiedzy o przyczynach i przebiegu tego konfliktu.

• Bliski Wschód
  • Reportaż