Krytyki Politycznej Przewodnik lewicy

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
7 (21 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny

Przewodnik jest grupowym przedsięwzięciem zespołu „Krytyki Politycznej” oraz zaprzyjaźnionych z nami osób ze świata nauki, publicystyki, ekonomii, organizacji społecznych. Postanowiliśmy podpisać go tytułem pisma, a nie nazwiskami, bowiem nie tylko wspólnie dochodziliśmy do prezentowanych tu idei, ale przede wszystkim wiele z nich nie ma ustalonego autorstwa. Umieszczone w Przewodniku pojęcia, przykłady, konkretne rozwiązania wybraliśmy z tego, co naszym zdaniem we współczesnej myśli lewicowej najlepsze i najciekawsze, tak pod względem etycznym czy intelektualnym, jak i politycznej skuteczności. Staraliśmy się też, aby wszystko, o czym piszemy, było możliwie głęboko zakorzenione w polskich realiach oraz historii.
Jest to przewodnik „Krytyki Politycznej”, bo to my bierzemy odpowiedzialność za całość przedstawianych w nim poglądów.

Od lat w Polsce z rozmaitych powodów nie ma jasności, czym jest lewica, jakie ma poglądy i propozycje w sprawach publicznych. Jaka filozofia, jaka wizja człowieka za tymi poglądami stoi. Jakie cele przed sobą stawia i jakimi metodami zamierza je zrealizować. Mówiąc wprost, komu i jak chce pomóc, kogo i jak chce reprezentować.
Pierwszy raz od lat pojawia się w Polsce gruntowny i obejmujący główne obszary życia politycznego, a zarazem prosty i dydaktyczny zbiór informacji na temat lewicowej perspektywy politycznej.
Każdy dział uzupełniliśmy listą pytań i odpowiedzi. Przewodnik stanowi więc swoisty podręcznik dyskusji, a zarazem naszą odpowiedź na wiele stawianych lewicy, a także konkretnie naszemu środowisku, pytań i zarzutów.

Zachęcamy do lektury i samookreślenia.
(fragment wstępu)

źródło opisu: www.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: Krytyka Polityczna

Delur | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

Ciekawy przewodnik po najważniejszych dla lewicy kwestiach (ekonomia, ekologia, alterglobalizm, LGBT i inne). Każdemu tematowi poświęcony jest krótki tekst, daty i fakty oraz pytania. Książeczka ma charakter informacyjny, czasem nawet podręcznikowy, dobra więc będzie dla uczniów (przepraszam, po jej przeczytaniu powinienem napisać uczniów/uczennic) i osób, które nie mają żadnego pojęcia o lewicy. Dla obeznanych nie polecam, bo nie dowiedzą się niczego nowego.
Brakuje choćby krótkiej listy polecanych książek po każdym z rozdziałów, do tego przewodnik jest nieaktualny, bo pisany w 2007 i wiele spraw od tego czasu się zmieniło (własnie dzięki lewicy, czy też przez nią).

Łukasz Maślanka | 2011-06-19
Przeczytana: maj 2007

"Wydana przez „Krytykę Polityczną” mała, czerwona książeczka pod tytułem „Przewodnik Lewicy” równie dobrze mogłaby się nazywać „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o lewicy, a boicie się zapytać”. To świetne kompendium, wyjaśniające postulaty, wartości i hasła tzw. nowej polskiej lewicy.

Czym jest lewica? W świecie późnej nowoczesności, trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Cechą charakterystyczną współczesnych demokracji jest bowiem wędrówka zarówno prawicy, jak i lewicy do centrum politycznego spektrum. I nie wiadomo w zasadzie, kto jest z jakiej politycznej bajki.

Pytanie: „Czym jest lewica?” ma szczególny wymiar w Polsce. W naszym kraju lewicowość obrosła w stereotypowe, odstręczające wielu obywateli narośle. Lewicowiec w powszechnym odbiorze kojarzy się jako zwolennik recydywy PRL, bądź - w najlepszym wypadku - jak cyniczny, chciwy i skorumpowany postkomunista o nalanej twarzy i podejrzanym spojrzeniu. Lewicowiec kojarzy się z osobnikiem dzierżącym w dłoni czerwony...

Jacek Mankiewicz | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Lewactwa

Dobra jedynie jako wprowadzenie

Ela | 2015-10-19
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2015

Kompendium wiedzy i streszczenie lewicowych poglądów na różne bardzo istotne kwestie.

nieznam | 2016-02-18
dawid_2208 | 2015-11-03