Gdzie się podziali wszyscy intelektualiści?

Tłumaczenie: Katarzyna Makaruk
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Where Have All the Intellectuals Gone. Confronting 21st Century Philistinism
intelektualiści, kultura
Kamil Szkup

Intelektualiści to dziś gatunek zagrożony. Miejsce ludzi takich, jak Bertrand Russell, Raymond Williams czy Hannah Arendt - osobistości o szerokich horyzontach, gruntownym wykształceniu i zacięciu społecznym - zajęli łatwostrawni guru, analitycy i złotouści ulubieńcy mediów. Musimy sobie radzić dwoma przeciwstawnymi zjawiskami: powszechnym dostępem do wyższego wykształcenia i najbardziej ogłupiającą kulturą w dziejach świata. W swej aktualnej i pełnej pasji książce Frank Furedi, słynny socjolog z University of Kent, pokazuje, jaką daninę kulturze i demokracji muszą składać współcześni intelektualiści, oraz tłumaczy, dlaczego powinniśmy stworzyć nową przestrzeń publiczną, w której mądre głowy i zwykli zjadacze chleba będą znowu mogli ze sobą rozmawiać.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008

źródło okładki: piw.pl

Przemek | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

Jest to monografia, w której autor przedstawia problematykę dzisiejszego świata z punktu rozwoju intelektualnego. Pozwala na konstrukcję pytań dotyczących dzisiejszego rozwoju kulturalnego, roli i jak pielęgnować elitarność wiedzy jak i intelektualistów.
Moim zdaniem warto przeczytać, zwłaszcza jeśli interesuje nas świat patrząc przez pryzmat "czegoś" więcej niż populizmu i spłycania wartości.

Znikający intelektualiści?...to nie żadna tajemnicza zagadka z tych w rodzaju UFO, to niestety realny problem współczesnego świata, problem, którego nie należy zamiatać pod dywan i udawać, że nie istnieje. I choć być może kasandryczne przepowiednie autora są trochę przesadzone i na wyrost to jednak nie są całkiem bezpodstawne. Dlatego więc warto już teraz zapoznać się z jego punktem widzenia i wraz z nim poszukać odpowiedzi na pytania: czy grozi nam życie w świecie, w którym nie będą powstawać nowe wielkie idee?; dlaczego w naszym życiu publicznym coraz mniej słychać głos prawdziwych myślicieli?; dlaczego sporą część społeczeństwa bardziej interesują wypowiedzi celebrytów niż intelektualistów?; co oznacza dziś bycie intelektualistą?; dlaczego intelektualiści nie są wygodni dla władzy?; kim są i komu służą pseudointelektualiści?; jak kult pieniądza i wolny rynek wpływają na kulturę?; czy kultura jest na sprzedaż?; czy kultura ulega zniszczeniu dla potrzeb rozrywki?; czy w...

Adrian000 | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Jest i o kulturze, o inżynierii społecznej, powszechnej infantylizacji, kulcie zwyczajności, kulcie inkluzji, o pracy w korporacji i wiele innych.

Książka dla tych, co powyższe tematy uznają za ciekawe, szanują swój intelekt, lubią stanąć trochę z boku, popatrzeć, pomyśleć.

Książka pisana zrozumiałym językiem, zwięzła (162 s.), ale nie odkrywcza.

komestor | 2013-12-21

Michel | 2016-05-28