Historia Chrześcijaństwa. Tom I. Narodziny Chrześcijaństwa

Tłumaczenie: Jerzy Morka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia Chrześcijaństwa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wektory
Founding Of Christendom: History Of Christendom
978-83-60562-31-4
historia

Monumentalna Historia chrześcijaństwa to najsłynniejsze dzieło Warrena H. Carrolla, doskonałe połączenie żywej narracji z historyczną wnikliwością oraz umiejętnością oglądu dziejów z odległej perspektywy. W pierwszym tomie tej fascynującej opowieści Carroll prowadzi czytelnika od momentu stworzenia świata do czasów Konstantyna Wielkiego, kreśląc postaci patriarchów i proroków, opisując...

W pierwszym tomie tej fascynującej opowieści Carroll prowadzi czytelnika od momentu stworzenia świata do czasów Konstantyna Wielkiego, kreśląc postaci patriarchów i proroków, opisując powstawanie i upadek antycznych królestw i cesarstw, śledząc losy wojowników i władców, zwycięzców i przegranych.

"Wszystkie te wydarzenia są tłem dla kluczowego dla całego chrześcijańskiego świata momentu, jakim są narodziny, życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Do tej pory na polskim rynku wydawniczym ukazało się niewiele cennych publikacji ujmujących syntetycznie dzieje chrześcijaństwa. Z zadowoleniem powitałem więc zapowiedź wydania wielotomowego dzieła popularnego w zachodnich kręgach historyków Warrena H. Carrolla. Jest on rozpoznawany przez rzesze znawców, jak i czytelników, jako autor wielu cennych publikacji z dziejów Kościoła, skrupulatny badacz oraz świetny polemista. Język, jakim się posługuje, sprawia, że jego dzieła czyta się jednym tchem. O sprawach trudnych i zawiłych pisze w sposób prosty i łatwo przyswajalny. Historię chrześcijaństwa jego autorstwa przeczytałem w kilka wieczorów. Dzięki tej lekturze czytelnik z pewnością pozna nowe, ciekawe wątki z historii katolickiego Kościoła i przekona się, że ostatecznie w świecie nic nie dzieje się przypadkowo, chaotycznie lecz rządzi tym Ktoś, kto jest Panem Historii, a człowiek obdarzony wolną wolą może starać się świat ten albo budować, albo niszczyć."

ks. prof. dr hab. Mieczysław Kogut

źródło opisu: Wektory 2009

źródło okładki: http://wydawnictwowektory.pl/product.php?id_product=12

Magnat | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Autor zabiera nas w fascynujäcä podröz po starozytnym swiecie.
Maszerujemy z Aleksandrem Wielkim,legionami Cezara,spotykamy na drodze judejczyköw,Jezusa,apostolöw.
Ksiäzka jest napisama przez chrzescijanina,wiec dlatego irytacja co niektörych,ze wszedzie widzä opartrznosc i obecnosc Boga.
Szanowni ignoranci - sam tytul "chistoria chrzescijanstwa" powinna chyba sygnalizowac,ze ksiäzka jest napisana przez wierzäcego - wiec brzydko möwiäc..walcie sie w glowe.Zanim zaczniecie czytac,pomyslcie co möwi tytul oraz opis knigi.

Co do samej zawartosci
Plus : Znakomicie udokumentowana,wprost nawal bibliografi
Minusy.

Miasto Tyr znaczy skala ( wiec byla to skala od samego poczätku,a nie po najezdzie judejczyköw), a stracilo na znaczeniu dopiero w XVI wieku , a nie na 200 lat przed Chrystusem

Ariusz nie zostal zrehabilitowany!

Str 339 ...Piotr wiedzial,ze rankiem bylo malo ryb..Jezus wiedzial,ze rankiem mozna zlowic wiele..Hmmm.To wiec jak??

Ewtl zle tlumaczenie wielu takich...

Marvendix | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Tak pisać historię potrafią tylko Anglosasi. Narracja bardzo zajmująca. Wiele rozdziałów czytałem z wypiekami na twarzy. Rozdział o Aleksandrze Wielkim wykorzystałem na lekcji z gimnazjalistami. Autor otwarcie mówi o tym z jakiej pozycji pisze. Niekiedy ma podejście mocno apologetyczne. Szczególnie w kontekście udowadniania nieomylności papieskiej, albo prymatu papieskiego, kiedy argumenty stają się niekiedy mocno karkołomne (nawet katoliccy historycy i teologowie fundamentalni uważają, że w sensie praktycznym były jedynie przesłanki do prymatu papieskiego przed V wiekiem, ale w praktyce był to dogmat nieodkryty aż do wielkich papieży V i VI wieku). Ogromnym plusem jest dla mnie pisanie historii z punktu widzenia jednostek. Postacie, które przedstawia, żyją. Poznajemy Ireneusza, Atanazego, Orygenesa, Konstantyna. Autor nie pozostaje tylko nad przedstawieniem faktografii, ale stara się rysować portrety psychologiczne. Cały czas zajmuje stanowisko - niekiedy gani, niekiedy...

acinonyx | 2014-12-28
Przeczytana: 2013 rok

Znakomity, ciekawy styl. Czyta się bardziej jako pasjonującą powieść niż książkę historyczną. Autor z katolickiego punktu widzenia opowiada historię świata. Wątpliwości stara się rozstrzygać na korzyść Kościoła. Świetna jako książka popularnonaukowa, dla młodzieży itp. Jako książka historyczna metodologicznie trudna do zaakceptowania. Literówki, fatalne komentarze tłumacza (co chwilę stara się negować tezy autora, często bez żadnych istotnych argumentów).

hipponae | 2017-04-16

Autor ma określoną filozofię historii, która nie każdemu odpowiada. Jeśli się z nią nie zgadzamy, jego retoryka może irytować. Na szczęście, nie jest to dzieło historyka-apologety, lecz wiarygodne źródło informacji, które do tego czyta się jak doskonałą powieść historyczną przez wieki.

Bączek | 2015-08-14
Przeczytana: 24 lipca 2015

Pozycja warta polecenia dla zdeterminowanych ;) mnogość poruszanych wątków, szczegółowość w przytaczaniu dat i wydarzeń mogą zmęczyć, jednak warto. Osoby wierzące na pewno będą zadowolone (autor jest katolikiem i uczciwie to zaznacza). Natomiast osoby nie potrafiące się określić lub niewierzące mogą mieć trudności z przyjęciem interpretacji autora, która jednak w niektórych miejscach jest zaskakująco krytyczna dla faktów (choć w większości stronnicza).

marcinpdk | 2019-02-06

Książka napisana ładnym i prostym językiem. Niektórzy zarzucają, że jest napisana przez katolika więc nie jest obiektywna. Dla mnie to właśnie największa zaleta tej książki.

peccator | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

Historia Kościoła napisana kompetentnie, z pozycji historyka-katolika. Jedyny minus polskiego wydania to bardzo słaba korekta (wiele literówek i błędów interpunkcyjnych).

gapciolud | 2019-02-28

Genialna książka!

Niesamowicie syntezuje historię pod kątem działania Pana Boga. Czyta się jak książkę przygodową.

Co mogę zarzucić to brak map.

radek6666 | 2019-03-24

Tytuł właściwie powinien brzmieć; "Mityczna Historia Chrześcijaństwa"
4 gwiazdki, czyli może być, ale to tylko dlatego, że autor wykazał się talentem literackim. Wyraźnie jest zafascynowany (świętym - dla niego) cesarstwem Rzymskim.
Wykazuje się ekwilibrystyką słowną, aby jakoś połączyć stary testament z chrześcijaństwem. Idąc śladami teologów, ma nadzieję, że mu się udało.
Mnie nie przekonał, ale nie miał obowiązku...
Czyta się z przyjemnością, trzeba tylko wyłączyć myślenie i logikę.
Takie sobie s-f.

DvorakTsajanski | 2017-05-25

Pierwszy tom monumentalnego dzieła, dzięki któremu możemy poznać bliżej projekt cywilizacyjny- chrześcijaństwo. Fakty historyczne, o których nie uczą w szkołach, ujęte w bardzo ciekawą opowieść.