Nasz patriotyzm

Okładka książki Nasz patriotyzm Roman Dmowski
Okładka książki Nasz patriotyzm
Roman Dmowski Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ''Ostoja'' nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
25 str. 25 min.
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Dom Wydawniczy ''Ostoja''
2005-01-01
2005-01-01
25 min.
83-60048-20-7
Dmowski ruch narodowy nacjonalizm

Krótkie pismo z roku 1893 nt. sytuacji na ziemiach zaboru rosyjskiego oraz skrótowe przedstawienie postaw politycznych Polaków. Trochę szkoda, że nie zostały opisane w sposób bardziej szczegółowy dążenia konkretnych nurtów, ale założenia zapewne były inne - a tekst jest przede wszystkim manifestem ideowym, w jaki sposób ocalić resztki polskiej narodowości, a także wezwaniem społeczeństwa do aktywności, do maksymalnego utrudniania życia administracji państwowej zaborcy. Pomimo, iż oczywiście nie jest to żadna wzniosła poezja, a przekaz polityczny, to czuć tego niezłomnego, konspiracyjnego ducha, który jeśli coś zostanie mu zabronione to schodzi choćby do podziemia, a który po latach (być może) poprowadził Polaków do odzyskania Ojczyzny.
Dodatkowo: cenne są uwagi co do ogólnego funkcjonowania świata polityki, relacji społecznych, rozwoju cywilizacyjnego itp. Zaskakujące, jak liczne obserwacje można odnieść do współczesnych warunków, po ponad stu latach od powstania dzieła, ale u R. Dmowskiego to raczej standard.
Toteż zachęcam do przeczytania, zwłaszcza że lektura niedługa, a wartościowa.

Zwięzły program Ligi Narodowej - jednej z pierwszych organizacji narodowych na ziemiach polskich. Krótkie i ogólne tezy dobrze wprowadzają w podejście ruchu narodowego wobec zaborów. Przedstawia ciekawy początek tej myśli - szczególnie podejście do socjalistów i ich postulatów.

Dziwnym wydaje się sam fakt oceniania architekta niepodległości, jest to natomiast jedna z metod zachęty kolejnych pokoleń do studiowania najważniejszych dzieł polskiej myśli politycznej.

Trudno jest odpowiadać na pytanie "po co?", bo takie zdaje się zadawać dziecko lub kompletny ignorant: tylko znając i rozumiejąc swoje dziedzictwo możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość jako Polacy. Poznanie swojej własnej historii i spuścizny Polaków jest wyłącznie w naszym interesie, zupełnie tak jak krytycznej analizy polskiego patriotyzmu i metod jego okazywania. Przy bliższym zastanowienia okazuje się, że opisywane rozterki były i są nadal aktualne. Tylko od nas zależy czy pozostaną nadal rozpaczliwie prawdziwe, czy wyciągniemy z nich naukę.

Bardzo ważny esej Dmowskiego, przedstawiający jego punkt widzenia na możliwości odbudowy Polski pod koniec XIX wieku. Uważający go za rusofila i lojalistę mogą się zdziwić. Pierwsza część eseju jest bardzo mocną krytyką polityki rosyjskiej wobec Polaków, Dmowski mnoży argumentów za tym, że Polacy są wyjątkowo tępieni przez Rosję, a celem okupanta jest zniszczenie polskości. W drugiej części dokonuje krytycznej analizy istniejących wówczas programów politycznych: od lojalistów, przez politykę biernego oporu, po socjalistów. On sam, co może dziwić, nazywa swój program "rewolucyjnym", optuje za różnego rodzaju aktywną działalnością, różnych, jak to nazywa po marksistowsku, klas. Co do socjalizmu: Dmowski nie zajmuje, co do niego jasnego stanowiska, ale chwali socjalistów za to, że upolityczniły "masy robotnicze". Czy jednak każdy rodzaj aktywności Polaków jest pozytywny...? Oczywiście, Dmowski pisał to wszystko pod koniec XIX wieku, a my spogląday na jego esej ponad 100 lat później. Wobec tego myśli Dmowskiego wydają się wyjątkowo logiczne, racjonalne i pozbawione emocjonalnego ładunku, zdecydowanie warto przeczytać, zwłaszcza, że lektura eseju zajmuje niewiele czasu.

Kilka uwag przedstawionych w tym eseju programowym Dmowskiego jest nadal aktualne. Historia zatoczyła koło i stała się parodią, bo rolę napływowego urzędnika zaborcy zajmuje teraz, uprzykrzający na każdym kroku wszelkie działanie, urzędnik polski.

Książka dostępna za darmo w wersji cyfrowej pod adresem: https://cbmn.pl/roman-dmowski/nasz-patriotyzm

Myśli nadal bardzo aktualne.

Myśli nadal bardzo aktualne.

• Polityczne
  • Roman Dmowski