Obiecaj mi

Promise me
978-83-240-1661-7
kobieta, obietnice, czas
Ag2S

Opowieść o obietnicach, których moc zdolna jest pokonać czas „W zamkniętych na klucz i ukrytych w szafie szkatułkach przechowuję dwa naszyjniki. Są podarunkami od dwóch mężczyzn. Oba naszyjniki są piękne i cenne, nie noszę jednak żadnego z nich - jednego z powodu złamanej obietnicy, drugiego z powodu obietnicy dotrzymanej”. Tamtego roku Beth przestała wierzyć w szczęśliwy los. Jej życie...

Opowieść o obietnicach, których moc zdolna jest pokonać czas

Tamtego roku Beth przestała wierzyć w szczęśliwy los. Jej życie rozsypało się jak domek z kart: musiała zmierzyć się ze zdradą i opuszczeniem. W chwili próby zawiódł ją najbliższy człowiek, łamiąc wszystkie obietnice, które do tej pory składał.
Wtedy właśnie pojawił się Matthew - niespodziewanie, bez zaproszenia. Jak anioł, który łapie za rękę dokładnie w tej chwili, w której tracimy resztki nadziei. Wiedział, jak pomóc, co zrobić, by Beth znów zaczęła się uśmiechać, znał odpowiedzi na dręczące ją pytania. On też złożył obietnicę. Czy będzie w stanie jej dotrzymać? Kim naprawdę jest Matthew i skąd tyle wie na temat Beth i jej rodziny?

Każda z 10 powieści Richarda Paula Evansa znalazła się na szczytach list bestsellerów, a ich łączny nakład w USA przekroczył 14 milionów egzemplarzy. W Wydawnictwie Znak literanova do tej pory ukazały się Stokrotki w śniegu, Szukając Noel oraz Kolory tamtego lata.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3181,tytul,Obiecaj%20mi

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Zaskakujący Evans

Biorąc do ręki najnowszą powieść Richarda Paula Evansa, spodziewałam się tego, co zwykle – pięknej, zapewne wzruszającej historii o miłości, najlepiej z happy endem. Nie, żebym miała coś przeciwko takim książkom! Przecież po to właśnie po nie sięgamy – by na przekór szarej codzienności i własnym problemom, które wydają się nie mieć rozwiązania, przeżyć smutki i radości z literackimi bohaterami, w których życiu zawsze wszystko dobrze się kończy. Takie historie podnoszą nas na duchu i dają nadzieję…

Ale tym razem autor zaskoczył mnie zupełnie! Lektura, zamiast upływać w spokojnej błogości, trzymała nieustannie w napięciu. Pojawiły się tajemnice i zagadki oraz nagłe zwroty akcji, a wszystko miało związek z tajemniczym mężczyzną, który pojawił się w życiu głównej bohaterki. Beth musiała się zmierzyć ze zdradą męża, jego chorobą i śmiercią, w końcu z tajemniczą chorobą swojej sześcioletniej córeczki Charlotte. To zbyt wiele dla jednej, wciąż tak młodej kobiety. Nic dziwnego, że straciła zaufanie do mężczyzn. Właśnie w takim momencie w jej życiu pojawił się Matthew, na pozór ideał. I tu, kiedy spodziewamy się słynnego „i żyli długo i szczęśliwie”, okazuje się, że nie wszystko jest tak oczywiste. Bo skąd Matthew zna tak dobrze rodzinę Beth? Dlaczego jeździ nowym samochodem, skoro nie pracuje? I skąd wie o rzeczach, o których kobieta nigdy nikomu nie mówiła?

Gdybym powiedziała choć słowo więcej, mogłabym zepsuć przyjemność odkrywania tej niezwykłej tajemnicy. Myślę, że książka spodoba się nie tylko fanom i stałym czytelnikom Richarda Paula Evansa. Pierwszoosobowa narracja oraz rozpoczynające każdy rozdział fragmenty z dziennika Beth sprawiają, że jej historia staje się historią czytelnika, który nawet się nie orientuje kiedy, a już tkwi w tej opowieści po uszy, próbując rozwikłać zagadkę. Przestaje przeszkadzać nawet nieprawdopodobieństwo niektórych zdarzeń, a na brak racjonalności niektórych sytuacji przymykamy oko. Czy przypadkiem i my czasem nie chcielibyśmy choć na chwilę nie musieć myśleć racjonalnie i podejmować zawsze rozsądnych, wyważonych decyzji, by zamiast tego dać się porwać życiu? Dajmy się więc porwać tej niezwykłej historii…

Katarzyna Marondel

Gosia | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Takiego właśnie Richarda Paula Evansa najbardziej lubię.
Pisarz urzekł mnie kiedyś pierwszą książką "Bliżej słońca". Potem czytałam kilka lepszych i słabszych. Ta znowu gra na emocjach i uczuciach. To one są najważniejsze. Można czynić zarzuty, że postacie są zbyt idealne, a przez bajkowy element historia straciła na realności. Jednak mnie to zupełnie nie przeszkadzało. Co prawda motyw zapętlenia w czasie przypomina mi książki Musso i nie wiem kto kogo zgapił, ale co tam, historia i tak jest piękna.
Autor musi być bardzo wrażliwym mężczyzną, by wczuć się w kobiecą psychikę, oddać jej myśli, nastroje, pragnienia i obawy.
Po trudnych doświadczeniach życiowych Beth poznaje ona Matthew - ideał prawie jak anioł. Jednak wszystko ma swą cenę.
Najważniejsze jest przesłanie książki - warto być dobrym, bo uczynione dobro kiedyś do nas wróci. Trzeba też umieć w życiu dokonywać wyborów, które nie będą krzywdzić innych. A obietnic trzeba dotrzymywać.

Monika | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Książki pana Evansa są naiwne, ale nie głupie, przewidywalne, ale nie nudne i wciągają mnie zawsze tak, że gdy już zacznę czytać, to nie mogę się oderwać.
Nie jest to literatura z najwyższej półki, jest to literatura przyjemna, choć nie banalna, zdecydowanie kobieca, interesująca i niesamowicie wciągająca.

Dia | 2013-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka, którą przeczytałam w leniwa sobote jest troche naiwna i bardzo przewidywalna. Ta oczywistości jest trochę męczaca. Mnie książka nie za bardzo wciagneła i choc przeczytałam ja jednym tchem to ciesze się, ze nie musze już ponownie sięgnąc po tę książke. Głowny bohater, który przemieszcza się w czasie , żeby na prośbę córki pomoc i zaopiekować sie jej matka. Zakochuje sie w matce. Za każdym razem Evans w swoich książkach pisze, że opowie historię , w która sam by nie uwierzył gdyby jej nie przeżył ... ale ta nie była z serii kolorowych bajek tylko nieudanego romansu, która miał być bardziej skomplikowany niż powinien.

kama100 | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Po lekturzę smutnych i wzruszających książek postanowiłam przeczytać coś lekkiego. Decyzja padła na "Obiecaj mi" i uważam, że był to dobry wybór. Powieść lekka, przyjemna i z pozytywnym zakończeniem. Polecam nie tylko na smutne dni, ale również na te pełne słońca i radości .

mania_kch | 2014-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2014

Piękna opowieść o utraconych nadziejach, niespełnionych marzeniach,o cierpieniu,bólu i zdradzie a także o rodzącej się nadziei, o nieśmiałych marzeniach, o szczęściu, przyjaźni, bezinteresowności, o miłości-jednym słowem ujmująca za serce opowieść o ŻYCIU, choć opowiedziana w bardzo zaskakujący sposób.
Jeśli potrzebujesz się na chwilę zatrzymać w pędzie życia, pomyśleć nad przemijaniem nad tym co ważne i co mniej istotne,to warto sięgnąć po tę książkę, która dostarczy wielu pięknych i ciekawych refleksji.

Przebudzona | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Jedno słowo?

To za mało. Tym razem mam ochotę wymieniać takie przymiotniki na podsumowanie tej powieści jak: ZDUMIEWAJĄCA, ZASKAKUJĄCA, NIEPOWTARZALNA itp.

Dobrym słowem jest MIND-BLOWING z ang. ;)

Skupię się może tym razem na samych odczuciach, niż na fabule, bo o tym możecie w innych recenzjach poczytać ;).

Naprawdę nie spodziewałam się tego, KIM TAK NAPRAWDĘ BYŁ MATTHEW!
Jakie to ja snułam domysły, nawet takie dość nieprawdopodobne, a i to byłam dosłownie w SZOKU, szczęka mi opadła i w ogóle... jakby ktoś postawił przede mną taką a la zabaweczkę - pudełko z korbką, którą się nakręca i wyskakuje z niej klaun i krzyczy SURPRISE!!!

Ja tam to wszystko Kupiłam i uwierzyłam, choć lekko się zawahałam, bo naprawdę było to zdumiewające. Ale co tam to przecież fikcja literacka, a i czytałam dla relaksu i przyjemności i to mi z pewnością ta powieść zapewniła.

Jak dobrze, że miałam wczoraj większą chwilę wolnego, bo jak zaczęłam wieczorem to nie mogłam jej puścić z rąk, taka...

Katarzyna | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

"Złamane przyrzeczenia są jak rozbite lustra. Ranią tych, którzy się ich kurczowo trzymają i wpatrują w popękane odbicia samych siebie."

Wystarczy ten cytat, by wiedzieć, że książka jest piękna.

"A błądzić jest rzeczą ludzką, a wybaczyć... no, to już może tylko miłość."

Wystarczy ten cytat, by wiedzieć, że miłość jest najsilniejszym uczuciem, które potrafi przezwyciężyć wszystko.

"Jak można kochać strumień, a nie kochać źródła?"

Wystarczy ten cytat, żeby wiedzieć, że zawsze istnieje powód do miłości. Zawsze.

"Nienawiść, pretensje i złość to pasożyty, które żywią się sercem do czasu, aż nie pozostanie nic, czym mogłaby się pożywić miłość."

Wystarczy ten cytat, by wiedzieć, że nie warto chować urazy przez długi okres czas, bo nasze serce zapomni, czym jest miłość.

Mogłabym tak cały czas pisać opinię cytatami, ponieważ ta książka jest naprawdę życiowa. Co prawda, bajka, niemożliwa, fantastyka, ale piękna. Taka prawdziwa. Piękna. Cudownie mi się ją...

To już druga moja książka pana Evansa. Ich choć te książki nie były najlepiej napisane, tym bardziej się dziwię, że tak bardzo mi się podobają. "Obiecaj mi" niekiedy jest przewidywalna, ale jest to bardzo piękna opowieść o zaufaniu, miłości i obietnicach. To niezwykle ciepła opowieść, mimo że jest w niej dużo cierpienia. Miła i lekka lektura, która na pewno pozwoli na dłuższą chwilę refleksji.

Dona | 2012-08-19
Przeczytana: 15 maja 2012

Dawno nie czytałam tak dobrej książki o sile kobiecej miłości i jej stracie .

Polecam ją przede wszystkim tym osobom, które coś straciły, które utraciły wiarę ...
Historia pełna miłości, utraconej jak i pozyskanej o zaufaniu, które można stracić . Jest to wzruszająca powieść o życiu i klęskach .
Ta książka jest bardzo dobra!
Warto po nią sięgnąć.

wiejskifilozof | 2015-01-19

Zasmucona dziewczyna na okładce pokazuję nam,że to nie do końca wesoła książka.
Książka,która porusza temat:jak żyć po odejściu człowieka ,któremu się ufało.
Beth to taka zwyczajna kobieta,mężatka,ma 6 letnią córkę.Kobieta pracuje w prali.Gdzie pracownicy sami określają się mianem niewolników.
Pewnego dnia jak pocisk spada na nią wiadomość,że mąż nie był jej wierny.
Tu fabuła wygląda jak w wielu innych książkach.
Też miałem takie wrażenie,że czytam zwykły romans.
Ale kiedy nasza bohaterka poznaje Matthew,nagle wszystko się zmienia.
Kim okaże się ów nieznajomy,czy Beth będzie z nim szczęśliwa ?
Zachęcam do lektury,po totalnie zaskoczy.
Warto :-)