Zazdrość i medycyna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Akcja powieści rozgrywa się na motywie klasycznego trójkąta małżeńskiego, jej główny wątek - dążenie zazdrosnego, targanego niepewnością i nieufnością Widmara do sprawdzenia swego podejrzenia o zdradę żony, Rebeki z chirurgiem Tamtenem. Towarzyszą temu elementy sensacji i tajemniczości. Powieść stanowi psychologiczne studium zazdrości. Poprzez ukazanie przypadkowości zdarzeń, pewnych anomalii...

Powieść stanowi psychologiczne studium zazdrości. Poprzez ukazanie przypadkowości zdarzeń, pewnych anomalii psycho - seksualnych, kompleksu niespełnionych uczuć, wydobywa problem trudności i niemożności porozumienia się dwojga ludzi.
Dopiero zakończenie książki ostatecznie wyjaśnia zagadkowe i pozornie oderwane sensy z początku powieści.

źródło opisu: Wyd. Poznańskie, 1990

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Papusza | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

Książka „Zazdrość i medycyna” Michała Choromańskiego przedstawia historię trzech osób których dotknęła zazdrość, miłość i skrywana tajemnica dotycząca przebytej operacji. Akcja rozgrywa się w ciągu paru dni, w których zazdrosny mąż chce dowieść, że żona zdradza go z lekarzem. Autor pracował przez pewien czas w szpitalu i dlatego to środowisko było mu dobrze znane. Książka ukazała się w 1932 r. i stała się od razu bestsellerem.

Powodem zachowania się męża staje się przeczytanie pamiętnika byłej kochanki, która opisuje w nim plotki jakie krążyły po szpitalu, gdy żona poddana została operacji wycięcia ślepej kiszki. Komplikacje jakie wynikły w trakcie operacji nasuwały przypuszczenie, że usunięta została nie tylko ślepa kiszka ale także ciąża pozamaciczna, co oznaczałoby dowód zdrady męża. Czy została usunięta ciąża, tego nikt do końca nie wie. Wie tylko lekarz operujący. Mąż stara się więc różnymi sposobami dowiedzieć się prawdy. Jego zazdrość staje się obsesją która doprowadza do...

desaparecido | 2014-02-10
Na półkach: * Polska, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 marca 2012

O istnieniu Choromańskiego wiedziałem od bardzo dawna. „Poznałem” gościa w dzieciństwie w dniu, gdy pierwszy raz zobaczyłem rysunek Witkacego pt. „Choromański rzygający na mnie”. Wtedy zapamiętałem tę niezwykłą osobę, która miała okazję potraktować w tak niecodzienny sposób samego Witkiewicza. Lata mijały, a ja miałem przed oczami ciągle ten rysunek. W końcu, gdy wpadła mi w ręce „Zazdrość...” postanowiłem sprawdzić tego bohatera, który „zbezcześcił ikonę”. Książka zachwyciła mnie swoim klimatem, wyjątkowym napięciem lub przepięciem, które iskrzy obsesyjnie i namiętnie w mrocznej i surrealistycznej przestrzeni małego miasteczka, między postaciami jakie zaludniają ten wyimaginowany świat. Jeśli tam zajrzysz, nie wrócisz już takim jakim byłeś wcześniej.

Roman Dłużniewski | 2016-12-22

Najpierw był film. Cichutko zakradłem się pod stół, żeby Rodzice nie widzieli i oglądałem, dopóki Mama mnie nie usunęła. Po kilku latach wypożyczyłem skądś książkę. Ale byłem zbyt młody, książka się ewidentnie zestarzała i nie przypadła mi do gustu.

książek: 1902

Czytam 'Zazdrość imedycynę'. Po lekturze kilku stron nie mogę pozbyć się wrażenia, że ktoś sobie ze mnie żartuje. Czytam dalej. I stwierdzam, że muszę przerwać, inaczej zwariuje, prawie jak Widmar.
O tej pozycji słyszałam same dobre rzeczy - że wciąga, ma ciekawą fabułę i intrygujące postaci. Ja, niestety, nie doświadczyłam pozytywnych emocji podczas czytania powieści. Chyba żart polega na tym, że zamiast rewelacyjnej książki dostałam średnią książkę na temat trójkąta małżeńskiego, gdzie 2/3 osób z niego to po prostu... zaślepieni idioci.
Jeśli ktoś szuka ciekawej historii o małżeństwie, zazdrości i nienawiści, niech sięgnie po 'Sonatę Kreutzerowską' Tołstoja. 'Zazdrość...' przy niej to tytuł nie wart uwagi. Totalne rozczarowanie.

Kamil Szaładziński | 2014-10-24
Przeczytana: 23 października 2014

Nie potrafiłem wyczuć, że ta powieść jest kultowa. Może przez 80 lat od popularności straciła na świeżości i uniwersalności lub ja jestem ograniczony. Zazdrosny mąż doprowadził mnie do totalnego zniechęcenia i zmęczenia książką. W literaturze mamy wiele o wiele lepszych pozycji, które traktują o zdradzie małżeńskiej, a człowiek czyta z zapartym tchem do samego końca. Nie zachęcam, nie zniechęcam. Niech każdy bierze na swoje własne czytelnicze sumienie :)

Justynka | 2010-06-15
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 22 czerwca 2010

Studium patologicznej zazdrości czy analiza procesu zdrady małżeńskiej?
Czy mąż jest obsesyjnie zazdrosny o żonę czy to żona zdradza męża i świetnie się z tym maskuje?
Akcja niemalże całej książki toczy się między Mężem i rzekomym kochankiem-Chirurgiem. To oni są narratorami, ale osią łączącą jest żona-pacjentka. Dużo młodsza od swego męża, z niejasną przeszłością i posiadająca własne tajemnice. A dokładnie jedną – tajemniczy zabieg, któremu w czasie nieobecności Męża poddała się, a który przeprowadził, powyżej wspomniany Chirurg. Mąż zaczyna podejrzewać, iż Żonę i Chirurga łączy, coś więcej niż formalna relacja lekarz-pacjent. Czyli zapowiada się na klasyczny trójkąt? Nie tym razem.
Mąż popada w pułapkę obłędnej zazdrości, podejrzeń i intryg, prowadzi własne śledztwo. Chirurg, pomimo ogromu pracy w szpitalu, ilości przeprowadzonych operacji, prowadzi wewnętrzne rozmyślania nad wydarzeniami sprzed roku, kiedy przeprowadzał ten zabieg. Żona natomiast jest nieobecną postacią....

Kapitalna. Jedna z niewielu z literatury XX wieku, którą lubię i czytam z zapartym tchem. Sama fabula nie jest specjalnie wyszukana, ot - zazdrosny mąż, podobno niewierna żona i domniemany kochanek. Ale sposób konstrukcji narracji - wyborny!

Minerwa | 2013-06-04
Na półkach: Przeczytane, XYZ
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Całość opinii: http://minerwaproject.blogspot.com/2013/06/micha-choromanski-zazdrosc-i-medycyna.html

Ta książka odwraca pewien tradycyjny model zdrady; tym razem to nie mężczyzna zdradza, a kobiety cierpią, jest na odwrót. Co wynikło z takiej sytuacji? Polecam przekonać się samodzielnie.

Podobał mi się nastrój tej powieści; czytelnik podczas lektury przypomina trochę męża Rebeki, zastanawia się, komu należy wierzyć. Interesujące są też opisy operacji wykonywanych przez Tamtena. Książka została napisana w 1933 roku, medycyna wyglądała wtedy zupełnie inaczej. Jedyna wada, która rzuciła mi się w oczy, to… powtórzenia. Niewątpliwie nie miały żadnej funkcji literackiej, sprawiały wrażenie zwyczajnego zgrzytu językowego.

Irząd7miejsce | 2014-02-12

Zazdrość i medycyna... Plusem dla dzieła jest na pewno jego ciekawa konstrukcja (klamra kompozycyjna - inwersja, retrospekcje i symultanizm czasowy), osobiście uwielbiam tego typu struktury. Na czytaniu książki trzeba się skupić, chwila nieuwagi i... Nie wiemy o co chodzi :)Tu dopiero można powiedzieć, że utwór wciąga... dosłownie. Niezmiennie i od dawana w utworze wrażenie robią dość naturalistyczne opisy operacji dokonywanych przez doktora Tamtena, ale to nie jest chyba główna cecha tejże książki, choć tak często wymieniana. Mogłoby się wydawać, że jest to prawie... romansidło, romansidło z kultowym wręcz motywem trójkąta małżeńskiego. Może i by było, gdyby nie to, że po przyjrzeniu się papierowym postaciom zagłębiamy się w ich psychikę. Do tego dochodzą lekkie rozważania filozoficzne i rzucające się w oczy podejście do kobiet naznaczone lekkim mizoginizmem. To może zbulwersować wrażliwe kobiety! Więc uwaga! :) Polecam, nie z uwielbienia, ale dlatego, że warto sięgnąć po...

m_kozlowska | 2017-02-24

Klasyk, każdemu dobrze znany. Nawet jeśli ktoś nie czytał, to pewnie słyszał. (chyba!)
Zazdrość i medycyna Michała Choromańskiego to powieść czasów dwudziestolecia międzywojennego, która wtedy odbiła się wielkim echem w świecie literackim. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Została zekranizowana w 1973 roku ( o losie, współcześnie tego filmu nie da się oglądać..) Do tej pory budzi skrajne emocje. Jednych trzyma w napięciu, drugich nudzi i przyprawia o mdłości. Dla jednych to psychologiczna podróż w głąb ludzkich emocji, dla drugich tandetna opowieść o chorej miłości.
Ja zdecydowanie staje po stronie tych pierwszych. Jest to jedna z moich ulubionych książek. Czytałam ją 3, może 4 razy i zapewne jeszcze nieraz do niej zajrzę. Historia choć smutna a nawet tragiczna, to w jakiś sposób mnie śmieszy i rozbawia.

Krótko o czym jest książka( dla przypomnienia lub dla informacji dla tych którzy jej nie znają). Typowy trójkąt małżeński. Mąż, żona i … kochanek. Widmar (mąż), stary...