Pierwsze niepokoje

Okładka książki Pierwsze niepokoje
Otto Friedrich Walter Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Nike literatura piękna
244 str. 4 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nike
Tytuł oryginału:
Die ersten Unruhen
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
244
Czas czytania
4 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323338826
Tłumacz:
Irena Naganowska
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kronos 4 (27)/2013 Finis christianismi Franz Overbeck, Redakcja pisma Kronos, Otto Friedrich Walter
Ocena 0,0
Kronos 4 (27)/... Franz Overbeck, Red...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 7/1992 (252) Louis Arenilla, Paolo Barbaro, Rolf Edberg, Luc Ferry, Jacques Marie Leon Grinevald, Eugene Guillevic, Franz Hohler, Claudie Hunzinger, Philippe Jaccottet, Sophie Jacquot-David, Rudolf Kreis, Julio Llamazares, Henri Mendras, Aleksandra Olędzka-Frybesowa, Jean-Marie Pelt, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Wacław Sadkowski, Michel Serres, Jil Silberstein, Agnieszka Taborska, Otto Friedrich Walter
Ocena 9,0
Literatura na ... Louis Arenilla, Pao...
Okładka książki Komiks Fantastyka, nr 2(7)/89 - Publicystyczny Sławomir Jezierski, Jerzy Ozga, Maciej Parowski, Jacek Rodek, Grzegorz Rosiński, Jerzy Szyłak, Jean Van Hamme, Otto Friedrich Walter
Ocena 6,6
Komiks Fantast... Sławomir Jezierski,...
Okładka książki Dialog, nr 8 / sierpień 1969 Aleksander Minkowski, Redakcja miesięcznika Dialog, Otto Friedrich Walter
Ocena 0,0
Dialog, nr 8 /... Aleksander Minkowsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
294
86

Na półkach: , ,

Myślałem, że będzie źle, a tymczasem jest dobrze. Nie to, że nie było nudno, owszem, nie ma tutaj fabuły ani akcji misternie skleconej, ale jest forma i treść, która uruchomić może ciekawe przemyślenia. Walter próbuje ułożyć mozaikę ówczesnego szwajcarskiego społeczeństwa z elementów rzeczywistości zaczerpniętych z dokumentów, gazet, konstytucji, obrachunków, list przebojów itp, a nawet fragmentu Biblii i oczywiście swojej fikcji.

Czytając niektóre fragmenty, można się pokusić o paralelę do naszych współczesnych problemów(parę razy natknąłem się na frazy, które bliskością i aktualnością do mnie przemawiały ku memu niezmiernemu zdziwieniu).Także tego, zaserwuję jeden fragment:

" Jednostka, która boi się odpowiedzialności i ciężaru prawdziwej indywidualności, szuka ucieczki w warunki ograniczające ludzką wolność i znajduje spokój w identyfikacji z irracjonalnymi mocami, nadającymi się właśnie do tej funkcji, ponieważ są "zesłane przez los", "naturalne", "zgodne z wolą Bożą" i nie dają się kierować ludzkim wysiłkiem, racjonalnymi aktami woli. Wszystkim formom autorytatywnego myślenia wspólne jest przeświadczenie, że o życiu decydują moce znajdujące się poza zasięgiem ludzkiego rozumu i działania. Możliwość szczęścia sprowadza się tym samym do podania się tym mocom... " - I tak dalej.

Tutaj można odesłać do "Ucieczki od wolności" Fromma. Nie żebym był przeciwko jakimkolwiek formom religijności, raczej wyznaję pogląd, że irracjonalność występuje w każdym z nas, jednak nasilenie jej przekraczające krytyczny poziom, może się skończyć katastrofalnie dla tych, którzy obok żyją.

Lekturka do polecenia, jako osobliwość czytelnicza, w przypadku, gdyby ktoś później chciał poczuć tęsknotę za klasyczną powieścią.

Myślałem, że będzie źle, a tymczasem jest dobrze. Nie to, że nie było nudno, owszem, nie ma tutaj fabuły ani akcji misternie skleconej, ale jest forma i treść, która uruchomić może ciekawe przemyślenia. Walter próbuje ułożyć mozaikę ówczesnego szwajcarskiego społeczeństwa z elementów rzeczywistości zaczerpniętych z dokumentów, gazet, konstytucji, obrachunków, list przebojów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    8
  • Nike
    4
  • 2019
    1
  • Literatura piękna
    1
  • Do kupienia
    1
  • 📚 MOJE KSIĄŻKI
    1
  • Moja biblioteczka
    1
  • Drukowana
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pierwsze niepokoje


Podobne książki

Przeczytaj także