Opowieść o Såmie

Wydawnictwo: Czytelnik
Berättelsen om Såm
literatura szwedzka,
SophieSimons

Per Olof Sundman (ur. 1922), pisarz szwedzki światowej sławy, którego książki "Ekspedycja", "Podróż napowietrzna pana inżyniera Andree", "Dwa dni, dwie noce", "Dochodzenie", znane są czytelnikom polskim, tak pisze o swej "Opowieści o Samie": "Krótka islandzka saga o Ravnkelu Śmiałym rozgrywa się w pierwszej połowie dziesiątego wieku. Spisana została w połowie wieku trzynastego. Sagę tę...

Sagę tę określa się zwykle jako opowieść o upadku potężnego i zadufanego wielmoży i o tym, jak odzyskuje on swój dwór, swe posiadłości i pozycję. Takie określenie zbyt mocno wiąże sagę z Ravnkelem. Saga opisuje dramatyczną, nieprzejednaną i krwawą próbę sił, walkę o władzę między dwoma ludźmi o zupełnie innych charakterach, innych właściwościach. Jest to opowieść złożona, o wymogach związków krwi, o lojalności i prawie, by siłą dochodzić swych racji. (...)

W mojej powieści usiłowałem w głównym zarysie trzymać się sagi. Moja powieść jest interpretacją sagi. Nie wiem, czy uczyniłem przez to sagę wyraźniejszą, czy bardziej wieloznaczną.

Powieść rozgrywa się współcześnie - ale niezupełnie współcześnie. Mój krajobraz jest islandzki, ale to nie jest Islandia. Skomplikowane reguły prawne, jakie grają istotną rolę w konflikcie między Ravnkelem a Såmem, realnie istniały w wolnej Islandii przed tysiącem lat. I dziś wciąż jeszcze istnieją w innych krajach, nędznie ukryte w sformułowaniach o typowym dla Zachodu charakterze.

Jestem prowincjonalnym pisarzem. Piszę po szwedzku. Chcę swą powieścią pokazać, jak szwedzki pisarz w dzisiejszych czasach może wciąż tworzyć w prastarej nordyckiej tradycji".

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

martin | 2016-01-30
Na półkach: Przeczytane, Nike, 2016
Przeczytana: 30 stycznia 2016

„Mali ludzie rzadko rosną z wiekiem."

Opowieść o Ravnkelu i Samie. Pierwszy jest Schwarz-charakterem, wielmożnym, panem włości w Adalbol, a drugi z pochodzenia chłopem, któremu udało się skończyć prawo i reprezentować oświeconą część tamtej ludności. Na początku nikt i nic ich nie łączy, aż do momentu, kiedy syn Tjorborna, Einar idzie w zarobek do Ravnkela, a tamten w gniewie i porywie zemsty za przewinienie(bo przejechał się na koniu, na którym nie powinien) rozłupuje mu siekierą głowę, tak że „ krew i resztki mózgu na nich zaschły”, co było potem dowodem w sądzie. Ów ojciec zamordowanego syna szuka teraz zemsty, a że jest biednym i nic nieznaczącym chłopem, wszystko się sprzysięga przeciw niemu, aż trafia na Sama, który był jego bratankiem... Nie będę spolilował i tyle wystarczy. A jest to naprawdę emocjonująca lektura i chce się czytać do ostatniej linijki. Przesłanie za to niezbyt optymistyczne(choć jakby się uparł, różnie można by interpretować - każdemu to, co się mu...

Saszen | 2016-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 24 października 2016

„Opowieść o Såmie” jest współczesnym (względnie, bo dokonanym 40 lat temu) przepisaniem sagi islandzkiej o Ravnkelu Śmiałym. Sundman napisał w przedmowie, że to przeciwnik Ravnkela, Såm, jest właściwym bohaterem sagi – bardziej interesującym i bardziej ludzkim. Przesunął więc punkt ciężkości narracji z jednego mężczyzny na drugiego.

Nie znam oryginalnej sagi (krótki research wskazuje, że nie jest współcześnie znana i dyskutowana poza Islandią). Nie wiem, jak bardzo Sundman zmienił historię. Ale mogę powiedzieć, że to, co uzyskał na końcu, jest bardzo dobrą klasyczną opowieścią, łączącą pewne znane wszystkim tropy kulturowe w nie tak bardzo oczywisty sposób.

Ravnkel reprezentuje w powieści (zbudowanej głównie na dialogu, bo Sundman początkowo planował stworzyć scenariusz do filmu o Ravnkelu) typ złego pana – bogacza. Jest majętny i z majątku płynie jego władza, ale jest też pracowity oraz porywczy. Nie dba o ludzi, którzy stają mu na drodze, wielokrotnie łamie prawo, a mimo to...

sentens | 2016-12-18
Anna | 2016-10-21