Igranie z nocą. Bitwa o Tuluzę

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Les jeux de la nuit. La bataille de Toulousse
powieść francuska
Marek

Znajdziemy w tej książce doskonały portret psychologiczny ukochanej kobiety oraz subtelną analizę uczuć narratora. Jest to więc historia miłości, historia odwiecznej gry między mężczyzną i kobietą. Gabriela jest fascynująca, nieuchwytna, zwodnicza, zagadkowa. Mężczyzna nawet bedąc z nią odczuwa wieczny głód, niedosyt miłości - Gabriela odkrywa przed nim "gorzko - słodki smak życia".

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1979

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

lucyna | 2012-10-04
Przeczytana: 04 października 2012

Autor opowiada o swojej nieszczęśliwej miłości do Gabrieli,młodej,pięknej,zmysłowej kobiety.Miłości nieszczęśliwej ,bo nieodwzajemnionej.Gabriela jest zwodnicza,kłamie "w żywe oczy",oszukuje,zdradza.Narrator to wie; z jednej strony jest świadomy jej kłamstw i zdrad ,z drugiej -nie może ,nie umie uwolnić się od tej złej miłości. Nie lubię Gabrieli,jest głupia,płytka,jedynym jej walorem jest uroda,na mężczyzn działa jej swobodna,naturalna zmysłowość.Gabriela jest dziwką i przechodzi z rąk do rąk,nie stanowi to zresztą dla niej problemu,to taka jej gra,zabawa..Mimo tych wszystkich"niedoskonałości", autor jest zauroczony , zakochany i choć cierpi nie umie zerwać z Gabrielą.G dy w końcu podejmuje decyzję o rozstaniu odkrywa,że ta nieszczęsna miłość sprawiła zmiany w jego postrzeganiu :"poszerzyła się jego znajomość świata o obskurną często i okrutną zawsze stronę cienia"-tak to ujmuje.

MadameShepard | 2014-02-28

Przeintelektualizowane ględzenie. Ciekawa jest jedynie postać Gabrieli - kochanki narratora.

Anna | 2016-10-19
Przeczytana: 08 maja 2015