Igranie z nocą. Bitwa o Tuluzę

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Les jeux de la nuit. La bataille de Toulousse
powieść francuska
Marek

Znajdziemy w tej książce doskonały portret psychologiczny ukochanej kobiety oraz subtelną analizę uczuć narratora. Jest to więc historia miłości, historia odwiecznej gry między mężczyzną i kobietą. Gabriela jest fascynująca, nieuchwytna, zwodnicza, zagadkowa. Mężczyzna nawet bedąc z nią odczuwa wieczny głód, niedosyt miłości - Gabriela odkrywa przed nim "gorzko - słodki smak życia".

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1979

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

nulla | 2017-07-28
Przeczytana: 23 lipca 2017

Dość przejmująca, choć monotonna opowieść o miłości. Miłości powściągliwego, chłodnego w uczuciach mężczyzny, która rozkwitła niespodziewanie i to obudzona przez kobietę chętnie rozdającą swe wdzięki. Bohater angażuje się bez reszty w romans z Gabrielą, stara się ją przyjmować taką, jaka jest - żywiołowa, kochliwa, mijająca się z prawdę i kształtująca rzeczywistości według swojego widzimiesię. Miłość ta, którą trudno nazwać nieszczęśliwą, jednak wyniszcza naszego bohatera. Równie straszne jest jednak życie bez Gabrieli.
Ładne są te refleksje o miłości, zatrzymała mnie np. taka: "Była to pierwsza moja wiosna w życiu. Roztropność i melancholia mojego dzieciństwa, z których nigdy nie udało mi się całkowicie wykurować,rozwiały się jak mgła i wraz z nimi to wszystko, co dotychczas przeszkadzało mi żyć. Bóg, którego niegdyś tak kochałem i o którym zdarzało mi się jeszcze nieraz myśleć, także umknął: nie znosi on widoku szczęścia."
Ładne owszem, ale te okruchy to trochę za mało....

lucyna | 2012-10-04
Przeczytana: 04 października 2012

Autor opowiada o swojej nieszczęśliwej miłości do Gabrieli,młodej,pięknej,zmysłowej kobiety.Miłości nieszczęśliwej ,bo nieodwzajemnionej.Gabriela jest zwodnicza,kłamie "w żywe oczy",oszukuje,zdradza.Narrator to wie; z jednej strony jest świadomy jej kłamstw i zdrad ,z drugiej -nie może ,nie umie uwolnić się od tej złej miłości. Nie lubię Gabrieli,jest głupia,płytka,jedynym jej walorem jest uroda,na mężczyzn działa jej swobodna,naturalna zmysłowość.Gabriela jest dziwką i przechodzi z rąk do rąk,nie stanowi to zresztą dla niej problemu,to taka jej gra,zabawa..Mimo tych wszystkich"niedoskonałości", autor jest zauroczony , zakochany i choć cierpi nie umie zerwać z Gabrielą.G dy w końcu podejmuje decyzję o rozstaniu odkrywa,że ta nieszczęsna miłość sprawiła zmiany w jego postrzeganiu :"poszerzyła się jego znajomość świata o obskurną często i okrutną zawsze stronę cienia"-tak to ujmuje.

MadameShepard | 2014-02-28

Przeintelektualizowane ględzenie. Ciekawa jest jedynie postać Gabrieli - kochanki narratora.

Alek K | 2019-02-27
Na półkach: Przeczytane, Wywalone