Ziemia Ulro

Okładka książki Ziemia Ulro
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Znak publicystyka literacka, eseje
276 str. 4 godz. 36 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
276
Czas czytania
4 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7006-389-6
Tagi:
kultura literatura twórca mit esej
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
714
529

Na półkach: , ,

Garść przemyśleń, poniekąd nie na temat (proszę mi wybaczyć) + krótka opinia na końcu.

1977 rok. Gdzieś w Berkeley w Kalifornii siedzi Czesław Miłosz i pisze rzecz niezwykłą - Ziemię Ulro - przygląda się kilku sylwetkom twórców naznaczonych charakterystycznym, pełnym duchowości podejściem do rzeczywistości. Swedenborg, Blake, Dostojewski, Oskar Miłosz. Wszyscy oni próbowali zajrzeć niejako pod podszewkę rzeczywistości, w swoich na poły religijnych doświadczeniach ocierając się nieraz o szaleństwo. Rozdarci pomiędzy martwym światem nauki, a bogatym życiem duchowym, boleśnie odczuwają piętno ziemi Ulro.

Miłosz rozgląda się, wzrokiem ogarnia horyzont... omija go jednak coś niesamowitego! Bowiem w tym samym czasie i w tym samym miejscu co on, żyje człowiek idealnie do jego przemyśleń pasujący. I to czego szuka w odległych w czasie wydarzeniach, ma tuż pod nosem! Chodzi rzecz jasna o Philipa Dicka.
Cała twórczość Dicka nacechowana jest głęboką obawą o prawdziwość rzeczywistości. Dick niemal intuicyjnie wyczuwa, że świat który ogląda, jest w najlepszym przypadku jedynie odbiciem świata prawdziwego. Pisze o tym w swoim "Przez Ciemne Zwierciadło", gdzie cytując świętego Pawła uznaje, że świat widzimy niejasno, jakby w zwierciadle.
Podobnie jak bohaterowie esejo-traktatu Miłosza, i Dick doznaje objawienia (i to w roku 1974, na trzy lata przed powstaniem Ziemi Ulro!) kiedy to w głowę trafia go "różowy promień". Ma to poszerzyć jego świadomość, skłonić do duchowych i teologicznych poszukiwań. Swoje ujście mają one w roku 1981 w postaci wydanego wtedy VALISA, gdzie Dick pisze swój własny manifest teologiczno-filozoficzny, łączony z książką autobiograficzną. Zupełnie odrzuca tam odduchowiony obraz świata, wierzy w Bożą Inwazję... Ursula Le Guin, po lekturze Valisa, zarzuciła Dickowi postradanie zmysłów.
Gdyby tylko Miłosz poczekał kilka lat ze swoją książką! Mógłby poprowadzić linię prostą Swedenborg-Blake-Dostojewski-Miłosz-Dick! I wszystko byłoby tutaj na swoim miejscu.

Pozwalam sobie umieścić dwa cytaty. Pierwszy to Miłosz i Ziemia Ulro:
"Cała moja książka ma ostatecznie za główny temat przyrodzone człowiekowi "niezdrowie", balansowanie ludzkiej wagi na tej krawędzi gdzie szczypta rzucona na jedną szalę, zdolna jest ją przechylić"

Drugi cytat, to Lech Jęczmyk, tłumacz Dicka, w przedmowie do Valisa komentujący szaleństwo Dicka:
"ZDROWY MAŁŻ NIE RODZI PERŁY"

Co za ironia! Miłosz tak daleko szuka tego, kogo ma tuż, z kim być może mija się codziennie w sklepie, na ulicy, może na siebie wpadali, może ustępowali sobie miejsca w kolejce...



Na koniec opinia. Myśl Czesława Miłosza, jej tok, rytm, jest dla mnie tak przyjemna, pobudzająca i na mnie wpływająca, że trudno to opisać! Czytałem nie wychodząc z podziwu dla wielkiej erudycji i trafności autora! Gdyby tylko panował tu większy porządek (taka forma krótkich działów-notatek rozprasza, zwłaszcza przy skakaniu z tematu na temat) i momentami większa przystępność, mielibyśmy książkę doskonałą. A tak mamy mocny traktat o człowieku rozdartym między duszę a umysł i o piętnującym go świecie, ziemi jałowej - Ziemi Ulro.

Garść przemyśleń, poniekąd nie na temat (proszę mi wybaczyć) + krótka opinia na końcu.

1977 rok. Gdzieś w Berkeley w Kalifornii siedzi Czesław Miłosz i pisze rzecz niezwykłą - Ziemię Ulro - przygląda się kilku sylwetkom twórców naznaczonych charakterystycznym, pełnym duchowości podejściem do rzeczywistości. Swedenborg, Blake, Dostojewski, Oskar Miłosz. Wszyscy oni...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    207
  • Przeczytane
    182
  • Posiadam
    32
  • Ulubione
    12
  • Teraz czytam
    8
  • Literatura polska
    4
  • Eseje
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • 2015
    2
  • Literatura polska
    2

Cytaty

Więcej
Czesław Miłosz Ziemia Ulro Zobacz więcej
Czesław Miłosz Ziemia Ulro Zobacz więcej
Czesław Miłosz Ziemia Ulro Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także